Tutkimustietoa koronaviruksesta ja rokotekehityksestä 23.2.2021: suora lähetys Jyväskylän yliopistosta
16.2.2021 10:21:59 EET | Jyväskylän yliopisto | Tutkimus

Koronavirusepidemiaan liittyy nopeita käänteitä ja viruksen ymmärtäminen vaatii paljon perustutkimuksessa kerättyä luotettavaa tutkimustietoa. Yleisöluennot taustoittavat koronavirustutkimusta ja antavat eväitä koronauutisten seuraamiseen. Verkkolähetyksessä tutkijat myös vastaavat yleisön kysymyksiin.
Juontajana toimii tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Tervetuloa seuraamaan suoraa lähetystä Jyväskylän yliopistosta. Lähetyksen tekniikan toteuttaa Jyväskylän yliopiston digipalvelut.
Ohjelma:
17:30: Tervetulosanat, Nanotiedekeskuksen johtaja Tero Heikkilä
17:35: Apulaisprofessori Lotta-Riina Sundberg: Miksi koronavirus muuntuu ja millaisia ovat tutkijoiden keinot sen seuraamiseen?
17:55: Professori Varpu Marjomäki: Millaisia ovat käytössä olevat koronarokotteet? Milloin tulee suomalainen rokote?
18:15: Apulaisprofessori Matti Vihola: Mitä pitää tietää ymmärtääkseen koronaviruksen etenemistä kuvaavien mallien skenaarioita?
18:35: Yleisökysymykset
Tilaisuuden järjestävät Jyväskylän yliopisto ja Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus (NSC).
Yleisö voi esittää kysymyksiä jo ennalta ja lähetyksen aikana verkkolomakkeella (Webropol), tekstiviestillä ja WhatsApp-viestillä puhelinnumeroon: 050 4146 368. Asiantuntijat vastaavat kysymyksiin esitystensä jälkeen ja tarvittaessa kaikkien esitysten päätteeksi.
Linkki lähetykseen (sivulla 23.2.2021):
Lisätietoja:
Yhteiskuntasuhdepäällikkö Anu Mustonen, anu.mustonen@jyu.fi puh. 050 564 9022
Viestinnän asiantuntija Tanja Heikkinen, tanja.s.heikkinen@jyu.fi, puh. 050 472 1162
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Herätä uteliaisuutesi Tutkijoiden yössä – Ohjelmatarjontaa yhdeksällä paikkakunnalla ympäri Suomen!21.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylässä, Oulussa, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Joensuussa, Porissa, Sodankylässä ja Tampereella perjantaina 25.9.
Kirjailija Sofi Oksanen Martti J. Kari -muistoluennon puhujaksi21.9.2026 12:00:21 EEST | Tiedote
Martti J. Kari -muistoluento 10.12.2026 klo 15.00-16.30 Jyväskylän yliopiston juhlasali
Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseen tarvitaan yhteinen tieteellinen perusta17.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkijaryhmä on julkaissut kokoavan katsauksen, joka tarjoaa tieteeseen perustuvat kriteerit Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseksi. Julkaisu on tarkoitettu valtakuntien rajat ylittäväksi tueksi päättäjille ja viranomaisille, jotka toteuttavat EU:n komission vaatimusta tunnistaa ja suojella jäljellä olevat vanhat ja luonnontilaiset metsät.
Korkea painoindeksi nuoruudessa voi kiihdyttää biologista vanhenemista17.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus osoitti, että korkea painoindeksi nuoruudessa voi olla yhteydessä kiihtyneeseen biologiseen vanhenemiseen aikuisuudessa. Tulokset viittaavat siihen, että erityisesti nuoret, joilla on korkea painoindeksi vanhenevat biologisesti muita nopeammin.
Aikuiset oppivat vieraan kielen puheäänteitä nopeasti – yhdessä oppiminen voi vauhdittaa oppimista15.9.2026 09:03:14 EEST | Tiedote
Aikuiset voivat oppia vieraan kielen uusia puheäänteitä huomattavasti nopeammin kuin aiemmin on ajateltu. Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa suomenkieliset aikuiset oppivat havaitsemaan mandariinikiinan sävelkulkuja jo neljän tunnin harjoittelun jälkeen. Tulokset viittaavat myös siihen, että toisen oppijan läsnäolo voi tukea oppimista erityisesti sen alkuvaiheessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


