Tvärminne zoologiska station börjar utbilda forskningsdykare

Den nya utbildningen heter Dykakademin, Finnish Scientific Diving Academy (FSDA) och ordnas vid Tvärminne zoologiska station i Hangö. Med forskningsdykning avses dykning som utförs av specialutbildade team och där mätningar, observationer och även experimentella studier görs under havsytan.
– Finland har historisk sett haft en stark position inom forskningsdykning och teknisk utveckling, både inom havsforskning och marinarkeologi. Men under de senaste nästan tio åren har det saknats en strukturerad dykutbildning på grund av bristande finansiering, säger forskningskoordinator Joanna Norkko vid Tvärminne zoologiska station
Dykakademin erbjuder utbildning för forskare som är i behov av specialiserad utbildning samt baskurser för studerande som siktar på en karriär inom marin forskning. Det kommer även att finnas kurser för privatpersoner som är intresserade av medborgarforskning och som önskar utveckla sin dykning på det området.
– Vi förväntar oss att den nya utbildningen blir en föregångare som genom sitt utbud av utbildningar och expertis lockar både inhemska och utländska deltagare, säger Joanna Norkko.
Möjlighet att avlägga det europeiska forskningsdykarcertifikatet
Utbildningen ordnas under ledning av australiern Edd Stockdale som är forskningsdykare med en mångsidig erfarenhet av att organisera och leda vetenskapliga dykexpeditioner. Han har en bakgrund både inom teknisk dykning och marinbiologi. Hans globala nätverk inom dykbranschen ses som en märkbar tillgång för utbildningsprogrammen inom dykakademin.
– Vårt primära mål är att utbilda en ny generation av havsforskare som har certifiering för forskningsdykning. En av de viktigaste kurserna i vårt utbud är det europeiska forskningsdykarcertifikatet Advanced European Scientific Diver, säger utbildningens verksamhetskoordinator Edd Stockdale.
På sikt kommer även mera specialiserade utbildningar att erbjudas, till exempel dykning i samband med polarforskning och användning av undervattensskotrar.
Finnish Scientific Diving Academy (FSDA) finansieras av Antero och Merja Parmas stiftelse samt Weisell-stiftelsen under tre års tid. Akademin är en del av Helsingfors universitet och är baserad vid Tvärminne zoologiska station.
Den första utbildningen inleds i april 2022.
För mera information om utbildningen och ansökningar vänligen besök utbildningens webbsida eller kontakta:
Verksamhetskoordinator Edd Stockdale
edward.stockdale@helsinki.fi, +358504108078
Forskningskoordinator Joanna Norkko
joanna.norkko@helsinki.fi, +358400419021
Kontakter
Helsingfors universitets medietjänst
Tel:+358 2941 22622mediaservice@helsinki.fiBilder

Om
Helsingfors universitetPB 3
00014 Helsingfors universitet
+358 2941 911 (växel), +358 2941 22622 (presstjänst)http://www.helsinki.fi/
Helsingfors universitet är Finlands äldsta och största universitet grundat 1640. Vår akademiska gemenskap består av 40 000 studerande, forskare och medarbetare. "Med vetenskapens kraft för världens bästa" sammanfattar vårt gemensamma arbete vid campusen i Helsingfors, universitetscentrumen i Lahtis, S:t Michel och Seinäjoki samt vid våra sex forskningsstationer runtom i Finland samt i Kenya.
Följ Helsingfors universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingfors universitet
Varför dör man tidigare av lungcancer i Finland än i övriga Norden?7.11.2025 11:45:57 EET | Pressmeddelande
Vårdresultaten för lungcancer är sämre i Finland än i de andra nordiska länderna. De sannolika orsakerna till detta är fler: det tar längre tid att få träffa en läkare, diagnostiken inom primärvården är mer begränsad och hälften av patienterna träffar en sjuksköterska under sitt första besök medan de i de andra nordiska länderna träffar en läkare.
Hundars ämnesomsättning reagerar bättre på fett än på kolhydrater24.10.2025 12:03:28 EEST | Pressmeddelande
Enligt en ny studie utförd av forskningsgruppen DogRisk vid Helsingfors universitet har en kolhydratrik torrfoderdiet och en kolhydratsnål råfoderdiet markant olika effekter på hundars energimetabolism.
Ny finländsk stiftelse ämnar köpa Gamla studenthuset1.10.2025 09:46:26 EEST | Pressmeddelande
Syftet är att trygga Gamla studenthusets kulturarv och verksamhet
D-vitamindos på 10 mikrogram är tillräcklig för bebisar och småbarn30.9.2025 10:22:46 EEST | Pressmeddelande
Den D-vitamindos på 10 mikrogram under de första levnadsåren som rekommenderas för närvarande är tillräcklig för utvecklingen av skelettet hos finländska barn som fötts friska. En större dos ger ingen extra nytta.
Personer i värnpliktsåldern måste få stöd att sluta använda nikotinprodukter23.9.2025 08:32:09 EEST | Pressmeddelande
Personalens exempel och stöd av hälso- och sjukvården är viktiga när det gäller att minska användningen av nikotinprodukter i garnisonerna. För att unga inte ska utveckla ett beroende av nikotinprodukter, borde användningen av dem börja förebyggas redan i lågstadiet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum