Tvillingstudie visar att rökning ökar risken för dödlig hjärnblödning
17.9.2020 12:00:00 EEST | Helsingfors universitet | Pressmeddelande
Trots utvecklingen av nya behandlingsmetoder är subaraknoidalblödning (SAB) fortfarande den dödligaste cerebrovaskulära sjukdomen där upp till hälften av patienterna dör under de första månaderna.
På grund av den höga dödligheten har man under de senaste decennierna intensivt letat efter förebyggbara orsaker som leder till denna livsfarliga sjukdom. Många tidigare studier har indikerat att det finns ett samband mellan rökning och en ökad risk för SAB, men ingen av studierna har kunnat visa på ett direkt samband . Problemet kan liknas vid historien om hur lungcancer, efter flera års misstankar, kunde kopplas till rökning för några årtionden sedan och att rökning inte bara på ett okänt vis kunde associeras med ökad risk för lungcancer.
Tvillingstudien undersökte varför bara det ena syskonet i ett tvillingpar drabbades av en dödlig subaraknoidalblödning. I studien ingick exakta uppgifter om livsstilen hos över 13 000 tvillingpar. Studiens resultat pekar på att det är just skillnaden mellan tvillingarnas rökvanor som förklarar varför bara den ena, det vill säga den rökande tvillingen, fick en dödlig hjärnblödning, medan den icke-rökande tvillingbrodern eller -systern inte blev sjuk.
Studien har publicerats i den ansedda vetenskapliga tidskriften Stroke. Studiens huvudforskare Ilari Rautalin betecknar upptäckten som historisk och mycket viktig.
– Vårt forskningsresultat bekräftar för första gången tidigare misstankar om ett verkligt orsakssamband mellan rökning och dödlig hjärnblödning, säger medicine kandidat och doktorand Ilari Rautalin vid Helsingfors universitet.
Studiens resultat visar att det är sannolikt att rökning orsakar en betydande del av subaraknoidalblödningarna hos både män och kvinnor. Samtidigt framhävs de redan tidigare kända negativa effekterna som associeras till rökning i många andra sjukdomar.
I forskningsgruppen och forskningspublikationen ingår även Miikka Korja, neurokirurg vid Helsingfors universitetssjukhus samt Jaakko Kaprio, professor i genetisk epidemiologi vid Helsingfors universitet.
– Att genomföra en klinisk prövning som visar ett traditionellt orsakssamband med rökning är omöjligt att göra i praktiken, eftersom det skulle kräva att friska människor utsattes för rökning och därmed även för andra hälsoproblem som orsakas av rökning. En tvillingstudie är därför ett effektivt sätt att visa direkta orsakssamband när det gäller rökning, preciserar docent Korja och professor Kaprio.
För att minimera risken för en dödlig hjärnblödning betonar Rautalin, Korja och Kaprio att det är av stor betydelse att sluta röka eller att inte börja röka.
För mera information:
Ilari Rautalin, +358 40 525 7709, ilari.rautalin@helsinki.fi
Information om publikationen: Rautalin I, Korja M, Kaprio J: Smoking causes fatal subarachnoid hemorrhage – a case-control study of Finnish twins. Stroke, 2020. DOI: 10.1161/STROKEAHA.120.031231
Nyckelord
Om
Helsingfors universitetPB 3
00014 Helsingfors universitet
+358 2941 911 (växel), +358 2941 22622 (presstjänst)http://www.helsinki.fi/
Helsingfors universitet är Finlands äldsta och största universitet grundat 1640. Vår akademiska gemenskap består av 40 000 studerande, forskare och medarbetare. "Med vetenskapens kraft för världens bästa" sammanfattar vårt gemensamma arbete vid campusen i Helsingfors, universitetscentrumen i Lahtis, S:t Michel och Seinäjoki samt vid våra sex forskningsstationer runtom i Finland samt i Kenya.
Följ Helsingfors universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingfors universitet
Organiserad brottslighet försöker påverka rättsväsendet i Norden20.4.2026 10:38:22 EEST | Pressmeddelande
Otillåten påverkan från organiserad brottslighet på myndigheter inom rättsväsendet är ett växande problem i alla nordiska länder, visar en ny studie. Fenomenet är mer subtilt än väntat och förblir därmed ofta dolt.
Organiserad brottslighet försöker påverka rättsväsendet i Norden17.4.2026 14:47:03 EEST | Pressmeddelande
Otillåten påverkan från organiserad brottslighet på myndigheter inom rättsväsendet är ett växande problem i alla nordiska länder, visar en ny studie. Fenomenet är mer subtilt än väntat och förblir därmed ofta dolt.
Tänk om ditt nästa läkarbesök resulterar i en remiss till naturen?16.4.2026 07:56:06 EEST | Pressmeddelande
Tid i naturen främjar psykisk hälsa och funktionsförmåga. Även om forskningsbevisen är starka har tillämpandet av kunskapen ännu inte kommit långt inom hälso- och sjukvården.
Högskolorna kartlägger samarbetsmöjligheter i nytt projekt15.4.2026 08:16:27 EEST | Pressmeddelande
De svensk- och tvåspråkiga högskolorna kartlägger möjligheterna till tätare samarbete inom den svenskspråkiga högskoleutbildningen. Slutrapporten väntas vara klar våren 2027.
Helsingfors universitet var återigen de sökandes förstahandsval i den gemensamma ansökan – sammanlagt mer än 37 500 sökande25.3.2026 09:12:15 EET | Pressmeddelande
Helsingfors universitet var även i år Finlands populäraste universitet både sett till antalet förstahandssökande och det totala antalet sökande. Juridik, medicin och psykologi var återigen de populäraste ansökningsmålen vid Helsingfors universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum