Työntekijän käsi jäi kiinni pihvikoneen teriin – sakot kauppiaalle
Tuomio liittyi Kouvolassa 14.11.2019 sattuneeseen työtapaturmaan, jossa työntekijän käsi oli jäänyt kiinni pihvikoneen teriin. Työntekijä oli ollut ajamassa pihvilihoja pihvikoneen terien läpi, kun yksi lihoista oli jäänyt koneeseen jumiin. Työntekijä oli painanut sormillaan pihvilihaviipaletta kohti pyöriviä teriä, kun työntekijän sormet jäivät terien väliin puristuksiin ja vammautuivat. Pihvikoneessa oli sormisuoja ja rajakatkaisin, jonka tarkoituksena oli pysäyttää koneen terät, kun sormisuoja avataan. Rajakytkin oli kuitenkin mennyt rikki kaksi kuukautta ennen tapaturmaa.
Käräjäoikeus totesi kauppiaan olleen tietoinen rajakytkimen viasta. Kauppias oli ryhtynyt selvittämään koneen mahdollista korjaamista, mutta oli katsonut sitä olleen turvallista käyttää viasta huolimatta, jos sitä käyttää ohjeistuksen mukaisesti sormisuoja alhaalla. Käräjäoikeus ei kuitenkaan pitänyt toimintatapaa hyväksyttävänä, sillä pihvikonetta oli ollut mahdollista käyttää myös niin, että se ei ole turvallista. Käräjäoikeus katsoi, että viallinen kone olisi tullut poistaa käytöstä. Pihvikonetta ehdittiin käyttää viallisena kahden kuukauden ajan ennen tapaturmaa. Näin ollen käräjäoikeus katsoi, että kauppias oli laiminlyönyt huolehtia työssä käytettävän koneen tarpeellisista suojalaitteista ja tarpeellisilla toimenpiteillä huolehtia työntekijöiden turvallisuudesta ja terveydestä työssä. Laiminlyöntejä oli ollut myös muun muassa koneiden vaarojen arvioinnissa ja perehdytyksessä koskien häiriötilanteita.
Vaara on poistettava teknisin toimin, varoitukset eivät riitä
Työsuojelun lakimies Anu Virkki Etelä-Suomen aluehallintovirastosta muistuttaa, että työvälineitä koskevissa työsuojelumääräyksissä yhtenä johtavana periaatteena on niin sanottu teknisen turvallistamisen ensisijaisuus.
”Tämä tarkoittaa sitä, että jos työvälineen käyttö aiheuttaa vaaraa tai haittaa, tulee tämä vaara poistaa ensisijaisesti teknisillä toimilla, kuten oikeilla suojuksilla. Puutteita koneiden suojaamisessa ei voi korvata työntekijöille annettavilla varoituksilla tai ohjeilla. Vasta toissijaisesti, jos vaaraa ei voida poistaa teknisillä toimilla, voi turvautua muun muassa opastukseen ja henkilönsuojaimiin” Virkki kertoo.
Kanta-Hämeen käräjäoikeuden tuomio 24.5.2021, asianro R 21/472. Tuomio ei ole lainvoimainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lakimies Anu Virkki, 029 501 6309, etunimi.sukunimi@avi.fi
Työsuojelun vastuualue, Etelä-Suomen aluehallintovirasto
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Pelastuslaitoksen toistuva henkilöstövaje rikkoo palvelutasoa Pirkanmaalla10.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on antanut Pirkanmaan hyvinvointialueelle huomautuksen pelastustoimen palvelutason toistuvasta rikkomisesta. Aluehallintovirasto katsoo, että pelastustoimen tehtäviä ei voida hoitaa tehokkaasti ilman riittävää henkilöstöä. Henkilöstön minimivahvuuden toistuva alittaminen vaarantaa kansalaisten turvallisuuden ja perusoikeudet.
Raudoitusverkkoja putosi työntekijöiden päälle – työnjohtajalle sakkoja6.11.2025 10:53:46 EET | Tiedote
Pirkanmaan käräjäoikeus on 5.11.2025 antamassaan tuomiossa katsonut rakennustyömaalla työmaapäällikkönä toimineen henkilön syyllistyneen työturvallisuusrikokseen. Hänelle tuomittiin 35 päivän sakkorangaistus.
Pohjois-Savon hyvinvointialueelle uhkasakolla tehostettu määräys korjata pelastustoimen palvelujen taso6.11.2025 08:01:00 EET | Tiedote
Itä-Suomen aluehallintovirasto määrää 350 000 euron uhkasakon uhalla Pohjois-Savon hyvinvointialuetta korjaamaan pelastustoimen palvelujen tasossa havaitut huomattavat puutteet.
Nojatikkailla työskenneltiin yli kymmenen vuoden ajan, kunnes työntekijä tippui loukkaantuen vakavasti – työnantajalle sakot työturvallisuusrikoksesta4.11.2025 14:57:39 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 4.11.2025 antamallaan tuomiolla katsonut työnantajana toimineen elinkeinoharjoittajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, kun huoltohenkilönä työskennellyt työntekijä kaatui lipunnoston yhteydessä nojatikkailta maahan.
Pohteen lastensuojelun käsittelyajoissa sekä sosiaalityöntekijöiden asiakasmäärien mitoituksessa puutteita4.11.2025 07:50:00 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella (Pohde) ei ole käsitelty kaikkia vireille tulleita lastensuojelun ja erityistä tukea tarvitsevien lasten palvelutarpeen arviointeja lastensuojelulain ja sosiaalihuoltolain edellyttämällä tavalla. Pohjois-Suomen aluehallintoviraston mukaan Pohteen tulee kiinnittää vakavaa huomiota siihen, että vireille tulleiden palvelutarpeen arviointien aloittamisesta ja valmistumisesta huolehditaan lain mukaisesti. Aluehallintoviraston mukaan myöskään lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden asiakasmäärät eivät ole hyvinvointialueella kaikilta osin lastensuojelulain mukaisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
