Työsuojeluviranomainen valvoo kesätyöpaikkoja
Tarkastuksia tehdään sekä sovitusti että ennalta ilmoittamatta. Jos työnantajaa ei tavoiteta tarkastuksen aikana, häntä kuullaan tarkastuskäynnin jälkeen.
Työsuojeluviranomainen valvoo työlainsäädäntöä työpaikoilla. Valvonnan tavoitteena on varmistaa, että myös kausityöpaikoilla työsuhteen vähimmäisehtoja noudatetaan ja työturvallisuuden perusasiat ovat hallinnassa. Valvonnalla pyritään ennaltaehkäisemään työelämän riitatilanteita ja estämään epätervettä kilpailua. Tavoitteena on myös tukea kausityöpaikkoja ennakoivaan, omaehtoiseen työsuojelutoimintaan.
Tarkastuksilla valvotaan työsopimuksia ja työaikaa
Valvonnassa keskitytään työsopimukseen ja työaikaan liittyviin asioihin. Työpaikoilla tarkastetaan muun muassa, onko työsopimukset tehty kirjallisena, annetaanko palkanmaksun yhteydessä asianmukainen palkkalaskelma, onko työpaikalle laadittu työvuoroluettelo ja onko työn tauotus järjestetty asianmukaisesti.
Lisäksi tarkastuksilla valvotaan työntekijöiden työhön perehdyttäminen ja opastus, työterveyshuollon järjestäminen ja työhöntulotarkastusten toteutuminen sekä työtapaturma- ja ammattitautivakuuttaminen. Osana työhön perehdyttämisen valvontaa tarkastuksilla kiinnitetään huomiota myös työpaikan henkilöstötiloihin ja siihen onko työpaikalla saatavilla kelvollista juomavettä.
Tarkastuksen aikana työnantajat ja työntekijät voivat kysyä tarkastajilta työsuhteeseen ja työturvallisuuteen liittyvistä asioista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ylitarkastaja Jan Mikkonen
0295 018 163, etunimi.sukunimi@avi.fi
Lounais-Suomen aluehallintovirasto, työsuojelun vastuualue
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Drygt tre hundra aktörer inom övergripande säkerhet deltog i specialförsvarskurser med temat mental kristålighet5.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland arrangerade åren 2024–2025 fyra regionala specialförsvarskurser med temat mental kristålighet i samarbete med Pansarbrigaden och Björneborgs brigad. Drygt tre hundra sakkunniga inom olika branscher från Birkaland, Mellersta Finland och de österbottniska landskapen deltog i kurserna.
Lähes kolmesataa kokonaisturvallisuuden toimijaa osallistui alueellisen maanpuolustuksen erikoiskursseille henkisestä kriisinkestävyydestä5.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto järjesti yhteistyössä Panssariprikaatin ja Porin prikaatin kanssa neljä alueellista maanpuolustuksen erikoiskurssia henkisen kriisinkestävyyden teemalla vuosina 2024–2025. Kursseille osallistui lähes 300 eri alojen asiantuntijaa Pirkanmaan, Keski-Suomen ja pohjalaismaakuntien alueelta.
Påföljdsavgift om 13 000 euro påförs Huoneistotrendi Oy för försummelser att följa penningtvättslagen3.12.2025 09:45:00 EET | Pressmeddelande
De allvarligaste försummelserna gäller utarbetningen av den rapporteringsskyldigas riskbedömning och identifieringen av kundernas verkliga förmånstagare.
Huoneistotrendi Oy:lle 13 000 euron seuraamusmaksu rahanpesulain noudattamisen laiminlyönneistä3.12.2025 09:45:00 EET | Tiedote
Vakavimmat laiminlyönnit koskevat ilmoitusvelvollisen riskiarvion laadintaa ja ilmoitusvelvollisen asiakkaiden tosiasiallisten edunsaajien tunnistamista.
Sormi imeytyi kuljetinlinjan nieluun – yhtiölle ja sen edustajille tuomio työturvallisuusrikoksesta2.12.2025 16:14:48 EET | Tiedote
Pohjois-Savon käräjäoikeus on 2.12.2025 tuominnut Lehtisepät Oy:n työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon sekä yhtiön toimitusjohtajan ja yhtiön Varkauden painotalon tuotantopäällikön sakkorangaistuksiin. Yhtiössä oli laiminlyöty selvittää tuotannon koneiden käytöstä aiheutuvat vaaratekijät riittävän järjestelmällisesti ja suojata yhtiön Varkauden painotalon kuljettimessa ollut nielu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
