Jyväskylän yliopisto

Työttömien haastatteluilla positiivisia vaikutuksia

29.3.2023 07:45:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
TE-toimistot lisäsivät työttömille tehtävien haastattelujen määrää voimakkaasti vuonna 2017. Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tehdyssä tutkimuksessa selvitettiin, miten näiden haastattelujen määrän kasvu vaikutti työttömyyden kestoon Suomessa. Tulosten perusteella parhaat vaikutukset voidaan saavuttaa, kun haastattelut kohdennetaan tiettyihin hakijaryhmiin.
Tutkimuksen mukaan TE-toimistojen haastatteluilla on positiivisia vaikutuksia. Kuva: Mostphotos
Tutkimuksen mukaan TE-toimistojen haastatteluilla on positiivisia vaikutuksia. Kuva: Mostphotos

Haastattelujen tehostaminen vuonna 2017 tuotti positiivisia työllisyysvaikutuksia ja tehosti työttömien siirtymistä aktivointipalveluihin, selviää taloustieteen väitöskirjatutkijan Jussi Huuskosen tutkimuksesta.

Tulosten mukaan tiheämmin toteutetut haastattelut lisäsivät ja nopeuttivat työttömien työllistymisiä ja TE-toimistojen aktivointipalveluihin osallistumista. Työllisyysvaikutukset olivat voimakkaimpia 25-34 -vuotiailla, sekä matalasti koulutetuilla ja palvelualojen työnhakijoilla.

Tutkimus osoittaa, että julkisilla työvoimapalveluilla on merkittävä rooli työmarkkinoiden toimivuuden ja työttömien työllistymisen edistämisessä.

”Tutkimuksen perusteella julkisilla työvoimapalveluilla voidaan vaikuttaa työmarkkinoiden kohtaantoon eli siihen, että työ ja tekijä löytävät toisensa. Työnhaun tuki yhdistettynä työnhaun valvontaan tuottaa toivottuja tuloksia”, Huuskonen toteaa.

Positiiviset vaikutukset olivat kuitenkin suuruusluokaltaan aiempia tutkimuksia pienempiä. Tulosten perusteella voidaan suositella haastattelujen kohdentamista tiettyihin työnhakijaryhmiin, joilla havaittiin voimakkaimpia työllisyysvaikutuksia.

”Haastatteluilla ei voida myöskään ratkaista kaikkia kohtaanto-ongelmia. Niiden ammattien kohdalla, joita vaivaa työvoimapula, tarvitaan työvoiman kouluttamista”.

Tutkimuksessa käytetty aineisto koostui vuosina 2015-2017 TE-toimistoihin työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautuneista henkilöistä.

Huuskosen tutkimusartikkeli The impact of periodic interviews on unemployment duration: Evidence from the 2017 Finnish reform on alunperin julkaistu kansainvälisessä LABOUR -tutkimusjournaalissa.

Lisätietoja:
väitöskirjatutkija Jussi Huuskonen,
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
jussi.j.t.huuskonen@jyu.fi
puh. +358 40 805 5016

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tutkimuksen mukaan TE-toimistojen haastatteluilla on positiivisia vaikutuksia. Kuva: Mostphotos
Tutkimuksen mukaan TE-toimistojen haastatteluilla on positiivisia vaikutuksia. Kuva: Mostphotos
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto säilytti vetovoimansa korkeakoulujen yhteishaussa – viidenneksi suosituin kohde25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistoon haki eilen päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 19 414 hakijaa, joista ensisijaisia 6 344. Viime vuodesta ensisijaisten hakijoiden määrä nousi kolme prosenttia, ja kokonaishakijamäärä pysyi lähes samana (19 477 vuonna 2025). Valtakunnallisesti kevään toisen yhteishaun hakijamäärä nousi vajaan prosentin. Hakemuksia Jyväskylän yliopistoon kertyi 25 979, mikä oli myös lähes sama kuin edellisvuonna.

QS Ranking 2026: Liikuntatieteet sijalla 45, kaikkiaan 9 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa25.3.2026 12:02:00 EET | Tiedote

Vuoden 2026 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 45:s. Vahva sijoitus kertoo alan asemasta suomalaisen ja kansainvälisen liikuntatieteellisen tutkimuksen kärjessä. Viime vuonna sijoitus oli 47:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 ja kielitieteet välille 151–200, molemmat samoilla sijoilla kuin viime vuonna.

Suomalaistutkijat kehittivät uuden menetelmän tarkkaan molekyylikalvojen kasvatukseen25.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston ja Aalto-yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden lasermuokkaukseen perustuvan menetelmän, jonka avulla metalli‑orgaanisia materiaaleja voidaan kasvattaa paikallisesti molekyylin paksuinen kerros kerrallaan. Menetelmä mahdollistaa erimuotoisten kalvojen tarkan rakentamisen ja tarjoaa uusia tapoja muokata materiaalien ominaisuuksia eri käyttötarpeisiin.

Autististen nuorten avun saanti terveydenhuollossa voi olla vaikeaa – kapeat käsitykset autismista jarruna24.3.2026 06:57:00 EET | Tiedote

Tutkimuksen mukaan autististen nuorten kohtaaminen terveydenhuollossa vaikeutuu kapeiden autismikäsitysten vuoksi. Nuorten omia kokemuksia ja tietoa elämästään ei aina arvosteta, ja maskaaminen, eli autististen piirteiden peittely, jää usein ammattilaisilta tunnistamatta. Pahimmillaan tämä voi jopa estää asianmukaisen hoidon saamista. Autismi ei aina näy ulospäin odotetulla tavalla, tutkijat muistuttavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye