Työttömyys joulukuussa 15,6 prosenttia

Joulukuun nostoja:
- Työttömyys nousi kaikissa seutukunnissa vuoden takaiseen verrattuna.
- Alle kymmenen prosentin työttömyyteen ei päässyt yksikään kunta.
- Pitkäaikaistyöttömien ja lomautettujen määrä jatkoi kasvuaan.
- Palveluissa olevien määrä väheni lukuun ottamatta työvoimakoulutusta ja valmennusta.
- Uusien avoimien työpaikkojen määrän lasku pysähtyi.
Keski-Suomessa oli uusia avoimia paikkoja joulukuun aikana 2 407, mikä on vain kaksi vähemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa. Kaikkiaan joulukuussa oli avoinna 4 145 työpaikkaa, mikä on 23 enemmän kuin vuosi sitten. Työpaikoista täytettiin joulukuun aikana 253, joista 72 täyttyi työ- ja elinkeinotoimiston hakijalla.
Palkkatuella työllistettyjä oli joulukuun lopussa yhteensä 1 568 henkilöä, mikä on 174 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työllistetyistä 33 oli valtion, 415 kuntien ja 1 120 yksityisen sektorin töissä. Edellisen vuoden joulukuusta työllistäminen oli pysynyt valtiolle samana, mutta laskenut kuntiin -25,0 % ja yksityiselle sektorille -3,1 %.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus
Yksikön päällikkö Marja Pudas, 0295 024 586
s-posti: etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Keski-Suomen työ- ja elinkeinoimisto
Johtaja Tuula Säynätmäki, 0295 046 050
Palvelujohtaja Minna Orrainen, 0295 046 020
Palvelujohtaja Anna-Kaisa Räsänen, 0295 046 183
s-posti: etunimi.sukunimi@te-toimisto.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen ELY-keskusVapaudenkatu 58, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Valtion aluehallinto uudistuu 1.1.2026. Ensi vuoden alussa perustetaan kymmenen uutta elinvoimakeskusta, joista yksi Keski-Suomeen, sekä valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Liimattalantien tienhoito selvitetään perusteellisesti3.12.2025 12:39:40 EET | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus selvittää urakoitsijan kanssa perusteellisesti, ovatko liukkaudentorjunnan toimenpiteet olleet olosuhteisiin nähden riittäviä. Selvitys liittyy maanantaiseen linja-auton kaatumiseen kyseisellä tiellä. Mikäli puutteita ilmenee, niihin puututaan. Lisäksi ELY-keskus pyrkii korjaamaan Liimattalantien maanantaisen onnettomuuspaikan kallistuksia murskeella vielä ennen pakkasten tuloa.
Nelostie Äänekoskella neljäksi tunniksi kiertoreitille etelään päin kuljettaessa2.12.2025 09:36:56 EET | Tiedote
Betonimeluesteen korjaustöiden vuoksi valtatie 4 etelään päin suljetaan 4.–5.12.2025 klo 22.00–02.00 väliseksi ajaksi. Kiertoreitti alkaa pohjoisesta Kotakennääntien rampilta ja päättyy etelässä Vanhan Vaasantien liittymään. Pohjoisen suuntaan liikenne kulkee normaalisti.
Keski-Suomen alueellinen työlupalinjaus päivitetty – runsaasti ammattinimikkeitä karsittu pois28.11.2025 08:22:30 EET | Tiedote
Keski-Suomen linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä on päivitetty vastaamaan maakunnan työmarkkinatilannetta ja lähiajan näkymiä. Alueella on tarjolla runsaasti eri alojen osaajia.
Jukka Lehtinen Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi27.11.2025 13:43:53 EET | Tiedote
Valtioneuvosto on nimittänyt ylijohtajat 1.1.2026 toimintansa aloittaville elinvoimakeskuksille. Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on nimitetty 1.1.2026–31.12.2030 Keski-Suomen ELY-keskuksen nykyinen ylijohtaja Jukka Lehtinen. Elinvoimakeskusten tulevat ylijohtajat aloittavat joulukuussa 2025 uusien virastojen valmistelutehtävissä työ- ja elinkeinoministeriössä.
Työttömyys lokakuussa 13,6 prosenttia25.11.2025 08:00:54 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli lokakuun lopussa yhteensä 17 157 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 940 (12,7 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli lokakuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 900, joka on 109 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 789, joka on 251 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
