Uudenmaan alueellinen koordinaatioryhmä suosittaa liikunta- ja virkistystilojen sulkupäätöksen purkamista
28.1.2022 09:47:25 EET | HUS | Tiedote
Etelä-Suomen aluehallintovirasto teki 21.1.2022 tartuntatautilain 58 g §:n mukaisen päätöksen jatkaa HUSin alueella voimassa olevaa liikunta- ja virkistystilojen sulkumääräystä 7.2.2022 asti. Uudenmaan alueellinen koordinaatioryhmä päätti kokouksessaan 27.1. suositella Etelä-Suomen aluehallintovirastolle, että terveydenhuollon kuormituksen jatkaessa hidasta vähenemistä, aluehallinto virasto purkaisi tuon päätöksen kokonaisuudessaan 1.2. alkaen.
Koronaviruspandemian aiheuttama kuormitus Uudenmaan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluissa on pysynyt edelleen korkealla tasolla, mutta tällä hetkellä näyttää siltä, että kuormituksen nousu on pysähtynyt ja kääntynyt jopa laskuun. ”Tämän vuoksi arvioimme alueellisessa koordinaatioryhmässä, että lain määrittelemät edellytykset rajoitusten jatkamiseen eivät enää täyty, vaikka tartuntojen suuri määrä kuormittaa sosiaali- ja terveyspalveluja merkittävästi”, sanoo ryhmän puheenjohtaja, HUSin vs. johtajaylilääkäri Veli-Matti Ulander.
Sisätiloissa järjestettäviin yleisötilaisuuksiin suositellaan uusia rajoituksia
Lisäksi Uudenmaan koordinaatioryhmä suosittelee Etelä-Suomen aluehallintovirastolle, että se jatkaa voimassa olevaa tartuntatautilain 58 §:n mukaista yleisötilaisuuksia koskevaa rajoituspäätöstä 31.1.2022 jälkeen siten, että sisätilojen istumapaikalliset enintään 50 henkilön tilaisuudet sallitaan 1.–15.2.2022.
Lisäksi ryhmä suosittaa, että aluehallintovirasto jatkaa voimassa olevaa tartuntatautilain 58 d §:n mukaista asiakastilojen terveysturvallista käyttöä koskevaa määräystä 31.1.2022 jälkeen kahden viikon ajan 1.–15.2.2022.
Etelä-Suomen aluehallintovirasto tiedottaa rajoituksiin liittyvästä päätöksestään.
Tartuntariski edelleen korkea
Koronavirustartuntojen määrä Uudellamaalla on edelleen korkea. ”Onkin erittäin tärkeää, että jokainen kantaa oman vastuunsa: ottaa koronarokotteet, käyttää kasvomaskia aina julkisissa sisätiloissa ja liikennevälineissä eikä tapaa oireisena muita ihmisiä. Olisi todella kurjaa ottaa takapakkia ja palauttaa rajoitukset”, sanoo Ulander.
Lisätietoja medialle:
HUSin mediapalvelun yhteystiedot
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Sjunkande abort- och födelsetal förklaras främst av samhällsförändringar – inte preventivmedelspolitik7.5.2026 07:39:24 EEST | Pressmeddelande
Antalet aborter och förlossningar bland unga kvinnor har minskat tydligt i Norden under de senaste 50 åren. I dag är antalet kvinnor som föder barn före 25 års ålder mindre än en tiondel av nivån på 1970-talet. Utvecklingen har gått i samma riktning i alla nordiska länder, trots skillnader i ländernas preventivmedelspolitik och servicelösningar.
Aborttien ja syntyvyyden laskua selittää ennen kaikkea yhteiskunnalliset muutokset – ei ehkäisypolitiikka7.5.2026 07:39:24 EEST | Tiedote
Nuorten naisten abortit ja synnytykset ovat vähentyneet Pohjoismaissa selvästi viimeisten 50 vuoden aikana, ja alle 25‑vuotiaana synnyttävien määrä on nykyisin alle kymmenesosa 1970‑luvun tasosta. Kehitys on ollut samansuuntaista kaikissa Pohjoismaissa, vaikka maiden ehkäisypolitiikat ja palveluratkaisut ovat eronneet toisistaan.
Decline in abortion and birth rates is mainly explained by societal changes – not by contraception policy7.5.2026 07:39:24 EEST | Press release
The number of abortions and childbirths among young women has decreased significantly in the Nordic countries over the past 50 years. Today, the number of women younger than 25 giving birth is less than one tenth of the rate in the 1970s. The development has been similar in all Nordic countries, even though the countries' contraception policies and service solutions have differed from each other.
Rauhallinen suhtautuminen tukee psyykkistä kestävyyttä - epävarmuus kuormittaa mieltä27.4.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
Epävarmuutta aiheuttava ja poikkeuksellinen uutisointi Suomen turvallisuustilanteesta ja lähialueiden geopoliittisesta kehityksestä voivat kuormittaa mieltä, vaikka ne eivät koskettaisikaan suoraan omaa arkea. Lisääntynyt huoliajattelu, valppauden kohoaminen ja keskittymisen vaikeus ovat tavallisia ja inhimillisiä reaktioita tilanteissa, joissa tietoa on rajallisesti tai se muuttuu nopeasti. On myös yksilöllistä vaihtelua siinä, miten yhteiskunnallisessa keskustelussa keskiössä olevaan tietotulvaan reagoi.
Barncancervårdens resultat ligger på en utmärkt nivå i hela Finland24.4.2026 08:48:31 EEST | Pressmeddelande
Behandlingsresultaten för cancer hos barn i Finland ligger på nordisk nivå och är internationell sett mycket goda. Behandlingsresultaten för många cancersjukdomar hör till de bästa i världen. Sex av sju barn under 16 år som drabbats av cancer tillfrisknar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
