Uudet professorit esittäytyvät Oulun yliopistossa maanantaina 24.4.

Millainen on langattoman viestinnän tulevaisuus ja mitä tietoturvariskejä siihen liittyy? Tulevaisuudessa langattomien tiedonsiirtojärjestelmien käyttö kasvaa edelleen ja moniantennisignaalinkäsittelyä tullaan käyttämään yhä enemmän. Tämä tekniikka mahdollistaa esimerkiksi 5G-verkon nopeuden kasvattamisen, jolloin tiedonsiirto on entistä nopeampaa ja luotettavampaa. Tietoliikennejärjestelmien uudet ominaisuudet avaavat kuitenkin aina myös uusia uhkia kyberhyökkäyksille. Kasvava tutkimusalue langattomien verkkojen tietoturvan tutkimuksessa liittyykin esimerkiksi verkon toimintojen automatisoinnissa käytettyjen tekoälymenetelmien haavoittuvuuksien tutkimiseen. Professorit Antti Tölli ja Mika Ylianttila luennoivat tulevaisuuden langattomasta viestinnästä.
Entä millaisia tietotyön osaajia Suomi tarvitsee jatkossa? Oulun yliopisto uusi työelämäprofessori Kari-Pekka Heikkinen kertoo luennossaan Oulun yliopistoon rakenteilla olevasta monialaisesta innovaatio- ja tuotekehittämisen maisteriohjelmasta, jonka tavoitteena on tuoda tietotyöläisten maisterikoulutus, elinkeinoelämä ja tutkimus yhteen. Psykologian professori Julia Jäkel puolestaan luennoi riskeistä ja resilienssistä eri elämänvaiheissa. Jäkel tutkii, miten varhaisvaiheen riskit, kuten liian aikaisin syntyminen tai maahanmuuttajatausta vaikuttavat lapsiin, nuoriin ja aikuisiin.
Uusien professorien juhlaluennot on perinteinen akateeminen juhla, jossa vastikään tehtäviinsä valitut professorit esittäytyvät tiedeyhteisölle, sidosryhmilleen sekä suurelle yleisölle. Juhlaluentoja järjestetään Oulun yliopistossa kahdesti lukuvuodessa. Tämänkertaisessa tilaisuudessa esiintyy neljä uutta professoria kolmesta eri tiedekunnasta eli kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnasta, tieto- ja sähkötekniikan tiedekunnasta sekä teknillisestä tiedekunnasta.
Tilaisuuden avaa tutkimusrehtori Taina Pihlajaniemi, minkä jälkeen tiedekuntien dekaanit esittelevät uudet professorit kuulijoille. Kukin professori kertoo alastaan yleistajuisella luennolla, jonka kesto on noin 10 minuuttia.
Ohjelma:
Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta:
Professori Julia Jäkel, psykologia: Risk and resilience across the life course
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta:
Professori Antti Tölli, langaton tietoliikennetekniikka: Moniantennisignaalinkäsittely langattomissa tiedonsiirtojärjestelmissä
Professori Mika Ylianttila, langattomien verkkojen turvallisuus: Langattoman viestinnän tietoturva
Teknillinen tiedekunta:
Työelämäprofessori Kari-Pekka Heikkinen, tuote- ja innovaatiokehittäminen: Suomi tarvitsee monialaisia tietotyön osaajia
Juhlaluentotilaisuus on kaikille kiinnostuneille avoin. Tilaisuutta voi seurata myös YouTube-kanavallamme. Tervetuloa!
Yhteyshenkilöt
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Sodan ja vainon jäljet näkyvät jälkipolvien hyvinvoinnissa ja elämänasenteessa8.6.2023 06:49:00 EEST | Tiedote
Pakkomuutot, perheiden hajaantuminen sekä muut sotaan ja vainoon liittyvät raskaat kokemukset heijastuvat jälkipolvien elämään monin tavoin, selviää Oulun yliopiston tutkimuksesta. Jälkeläisten hyvinvoinnin kannalta vastaanottavan yhteiskunnan asennoituminen tulijoihin ja perheen historian ymmärtäminen ovat avainasemassa.
6G muuttaa energia-alaa ja terveydenhuoltoa6.6.2023 06:32:12 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston 6G Flagship -tutkimusohjelman julkaisema kuudes 6G Waves -lehti keskittyy etenkin energia-alan ja terveydenhuollon teemoihin.
Allergisen tulehduksen mekanismeista saatiin uutta tietoa 5.6.2023 05:45:00 EEST | Tiedote
Oulun ja Tampereen yliopistojen tutkijat tekivät uuden havainnon allergiasoluina tunnettujen syöttösolujen toiminnasta. Tutkijat yllättänyt löydös lisää ymmärrystä välittäjäaineiden merkityksestä allergisessa tulehduksessa ja voi mahdollisesti selittää tiettyjen allergialääkkeiden tehottomuutta.
Tiina Rajala, Tua Huomo, Pertti Korhonen ja Janne Saarikivi valittiin Oulun yliopiston hallitukseen1.6.2023 15:57:01 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kollegio on valinnut neljä uutta jäsentä Oulun yliopiston hallitukseen. Pohjois-Pohjanmaan liiton kehitysjohtaja Tiina Rajala valittiin kaudelle 5.9.2023–31.12.2025. VTT:n Tulevaisuuden tuotteet ja palvelut -liiketoiminta-alueen johtaja Tua Huomo, Fintrafficin toimitusjohtaja Pertti Korhonen sekä kielitieteilijä, tietokirjailija Janne Saarikivi puolestaan kaudelle 1.1.2024–31.12.2025. Yliopiston kollegio päätti asiasta 31.5.2023. Päätös syntyi äänin 13–8.
Uudet opiskelijat todistuksen perusteella on valittu – onnea ja tervetuloa Oulun yliopistoon29.5.2023 13:32:52 EEST | Tiedote
Ylioppilastutkintotodistuksen perusteella valittavat uudet opiskelijat Oulun yliopiston suomenkielisiin kandidaatti- ja maisterikoulutuksiin on valittu. Todistusvalinta valmistui 29.5. ja valitut saavat ilmoituksen siitä Opintopolku-palvelussa. Valitun tulee ottaa opiskelupaikka vastaan 14.7. klo 15.00 mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme