Uusi opas traumasta kärsivän kohtaamiseen sote-alan työntekijöille
24.4.2023 08:43:30 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote

Rakenteellinen dissosiaatio on traumatisoitumisesta johtuva häiriö, jossa persoona jakautuu osiin. Niistä toiset pyrkivät välttämään traumamuistoja ja toiset kantavat niitä mukanaan. Persoonan rakenteellinen dissosiaatio oireilee eri tavoin. Diakin sosionomiopiskelija Irene Palomino halusi luoda aiheesta oppaan sote-alan ammattilaisille.
Palominolla on aiheesta myös omakohtaista kokemusta.
– Olen itse traumatisoitunut ja minulla on persoonan rakenteellinen dissosiaatio. Siksi olen ollut aiheesta erittäin kiinnostunut jo pitkään, hän kertoo.
Palomino ehti olla vuosia mielenterveyspalveluiden piirissä, tavata psykologeja ja psykiatreja sekä saada useita ehdotuksia eri diagnooseista.
– Mikään diagnooseista ei tuntunut minulle sopivalta ja se hämmensi minua. Sitten eräänä päivänä eräs psykiatri kertoi minulle rakenteellisesta dissosiaatiosta. Hänen näkemyksensä mukaan oireeni voisivat liittyä eriytyneisiin persoonallisuuden osiin, Palomino kertoo.
Tieto uudesta diagnoosista sai palaset loksahtamaan päässä. Palomino päätyi nelivuotiseen integroivaan terapiaan.
– Terapian aikana ja sen jälkeen olen tavannut useita sosiaali- ja terveyshuollon ammattilaisia. Kokemukseni on ollut se, että rakenteellista dissosiaatiota ei tunneta ja siksi ammattilaisten voi olla myös vaikea puhua siitä.
Ammattilaisilta puuttuu tietoa
Jo ennen opintojaan Palomino huomasi, että rakenteellisesta dissosiaatiosta on vähän tietoa saatavilla. Myös sosionomiopintoihin kuuluvissa mielenterveys- ja päihdetyön opinnoissa aihetta ei käsitelty.
– Koin tässä suuren ristiriidan, sillä tiesin jo tuolloin rakenteellisen dissosiaation olevan luultua yleisempää. Mielestäni ei ole oikeudenmukaista, että traumatisoituneet jäävät tunnistamattomiksi oireidensa kanssa.
Opas on kehitetty yhteistyössä työelämäkumppani Suomen trauma- ja dissosiaatioyhdistys Disso ry:n kanssa. Palomino ehdotti opinnäytetyön aihetta itse Disso ry:lle, joka tarttui ideaan heti. Yhteistyökumppaniltaan Palomino oli myös kuullut kokemuksia siitä, että rakenteellista dissosiaatiota ei tunneta riittävästi sote-palveluissa.
– Disso ry:n jäsenet olivat myös kertoneet kaivanneensa esitettä, jonka voisivat itse ottaa mukaan mennessään asioimaan sote-palvelujen piiriin ja antaa sitten työntekijälle, Palomino kertoo.
Käytännön vinkkejä kohtaamiseen
Sen lisäksi, että ammattilaisilta puuttuu tietoa, on sote-alan ammattilaisille suunnattu tieto emotionaalisesta traumasta ja rakenteellisesta dissosiaatiosta vaikeasti ymmärrettävää asiantuntijatekstiä, jota on vaikea soveltaa sosiaali- ja terveysalan perustyössä, Palomino kertoo.
– Kohtaamiseen liittyvää tietoa ei ole. Kirjoittamani opas vastaa tähän haasteeseen. Se tarjoaa sosiaali- ja terveysalan työntekijöille tukea ja ymmärrystä rakenteellisesta dissosiaatiosta kärsivän ihmisen kohtaamiseen. Siinä on myös käytännön vinkkejä kohtaamiseen ja erillinen pikaopas kohtaamiseen.
Palominon mukaan opas on suunnattu sosiaali- ja terveysalan työntekijöille, mutta sitä voi kuitenkin soveltaa kaikilla työpaikoilla alasta riippumatta.
– Erityisen hyvin se soveltuu kaikille asiakastyötä tekeville. Opas noudattaa traumatietoisen hoidon periaatteita ja sitä voi käyttää kaikissa tilanteissa riippumatta siitä, onko asiakas traumatisoitunut vai ei. Oppaan vinkeistä voi olla hyötyä kohtaamisissa kenelle tahansa. Pikaopasta voi pitää vaikkapa työpöydällään esillä ja se on nopea kerrata ennen traumatisoituneen kohtaamista, Palomino vinkkaa.
Opinnäytetyö Opas emotionaalisesta traumasta ja rakenteellisesta dissosiaatiosta kärsivän asiakkaan arvostavaan kohtaamiseenon luettavissa Theseuksessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helka Repoviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 597 5008helka.repo@diak.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Eurooppalaisia ratkaisuja soten haasteisiin: Diak mukaan EduCare 5.0 ‑allianssiin28.1.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Diak on kutsuttu mukaan European Universities Initiative (EUI) hakemusta valmistelevaan EduCare 5.0 -allianssiin. Konsortion tavoitteena on vahvistaa sosiaalista kestävyyttä uudistamalla eurooppalaista terveysalan koulutusta ja terveys- sekä hyvinvointipalveluja.
Nuorten ideat osallisuuden moottorina – verkkotilaisuus avaa nuorisolähtöisen työn vaikuttavia käytäntöjä27.1.2026 10:30:00 EET | Kutsu
Miten karaoket, röijykurssit ja tangomarkkinat voivat vahvistaa nuorten osallisuutta ja tukea heidän koulutus- ja työpolkujaan? Näihin kysymyksiin vastataan maksuttomassa Nuorisolähtöisyys ja vaikuttava osallisuus: Tangomarkkinoita, röijykursseja ja karaokeiltoja -verkkotilaisuudessa, joka järjestetään tiistaina 3.2.2026 klo 10.30–11.30 Microsoft Teamsissa.
Hyvinvointiteknologiamessut kokoavat hyvinvointi- ja terveysteknologian toimijat Poriin26.1.2026 12:37:07 EET | Kutsu
Valtakunnalliset Hyvinvointiteknologiamessut järjestetään keskiviikkona 28.1.2026 klo 9−16 Porissa. Maksuton tapahtuma tarjoaa ajankohtaisen katsauksen hyvinvointi- ja terveysteknologian nykytilaan ja tulevaisuuden ratkaisuihin sekä tuo yhteen alan yritykset, asiantuntijat ja kehittäjät.
Englanninkielisille sote-alan koulutuksille riittää kysyntää22.1.2026 09:52:18 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään ensimmäinen yhteishaku päättyi keskiviikkona 21.1.2026.
Kysely: Diak on Suomen suositelluin ammattikorkeakoulu7.1.2026 14:55:00 EET | Tiedote
Tuoreet uraseurantakyselyn tulokset vahvistavat Diakin asemaa yhtenä Suomen johtavista ammattikorkeakouluista työelämärelevanssin näkökulmasta. Opetushallituksen ja opetus- ja kulttuuriministeriön valtakunnallisessa Uraseurantakyselyssä kartoitettiin 2020 valmistuneiden kokemuksia viisi vuotta valmistumisen jälkeen. Tulokset ovat Diakin osalta erinomaiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
