Uusi työkalu auttaa houkuttelemaan työnhakijoita eri taustoista – asiasta päätti työnhakupalvelun johtajaksi hypännyt 16-vuotias Vilma

16-vuotias Vilma Hoviniemi hyppäsi Duunitorin toimitusjohtajan Thomas Grönholmin saappaisiin 7. lokakuuta. #GirlsTakeover-valtaus oli osa lastenoikeusjärjestö Plan Internationalin tempausta, joka nostaa esiin maailman tyttöjen kohtaaman syrjinnän ja heidän valtavan potentiaalinsa.
Hoviniemi on valkeakoskelainen lukiolainen, joka vaikuttaa yhteiskuntaan Planin lastenhallituksessa, nuorisovaltuustossa ja oppilaskunnassa. Työnhakupalvelun johdossa hän halusi lisätä työnhaun ja työelämän tasa-arvoa.
Yksi ongelma on, että moni ala ja organisaatio on homogeeninen eikä vedä puoleensa ihmisiä monenlaisista taustoista.
”Monimuotoisuutta pitää lisätä, ja muutos lähtee rekrytoinnista: siitä, millaisia ihmisiä houkutellaan ja saadaan”, Hoviniemi linjaa.
Mikä monimuotoisuuslupaus?
Duunitori ja Hoviniemi ovat kehittäneet uuden ominaisuuden työpaikkailmoituksiin. Monimuotoisuuslupaus on tapa ilmaista työpaikkailmoituksessa, että organisaatio arvostaa henkilöstön monimuotoisuutta ja kannustaa ihmisiä erilaisista taustoista hakemaan avoimeen työtehtävään.
Työterveyslaitos (TTL) sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ovat pilotoineet työpaikkailmoitusten monimuotoisuuslauseketta Moninaisesti parempi -hankkeessaan.
Duunitori ja Hoviniemi muotoilivat lupauksen TTL:n ja THL:n esimerkin pohjalta yhdessä rekrytoinnin asiantuntijoiden ja Planin tasa-arvoasiantuntijoiden kanssa. Näin Duunitorille tuleva monimuotoisuuslupaus kuuluu:
Arvostamme työyhteisön monimuotoisuutta ja teemme töitä yhdenvertaisuuden eteen. Toivomme hakijoita erilaisista taustoista, kuten eri-ikäisiä, eri sukupuolia olevia, vammaisia ihmisiä sekä eri kieli-, kulttuuri- tai muihin väestöryhmiin kuuluvia.
Loppusyksystä kaikki työnantajat, jotka jättävät työpaikkailmoituksen Duunitorille, voivat lisätä ilmoituksiinsa monimuotoisuuslupauksen. Duunitori on Suomen suurin työnhakupalvelu, jolla on tälläkin hetkellä avoinna yli 40 000 työpaikkailmoitusta ja yli puoli miljoonaa viikkokävijää. Työnantajien lupauksille on siis tarjolla kookas yleisö.
Duunitorin ja Hoviniemen tavoitteena on, että mahdollisimman suuri joukko suomalaisia työnantajia sitoutuu kehittämään monimuotoisuutta ja yhtenä keinona lisää työpaikkailmoituksiinsa monimuotoisuuslupauksen. Ensimmäisenä mukaan onkin lähtenyt merkittävä suomalaisyritys, joka julkistetaan pian.
Miksi monimuotoisuuslupaus on tarpeen?
Monimuotoisuuden edistäminen hyödyttää yksilöitä, työnantajia ja koko yhteiskuntaa. Kun turhat rajoitteet ja ennakkoluulot väistyvät, ihmisten on helpompi toteuttaa unelmiaan, työnantajat löytävät osaajia paremmin, yritykset menestyvät ja yhteiskunnan yhdenvertaisuus lisääntyy.
”Monimuotoiset tiimit pystyvät huomioimaan erilaisia näkökulmia, ratkaisemaan erilaisia ongelmia ja ottamaan paremmin huomioon erilaisten asiakkaiden, yhteistyökumppaneiden ja kuluttajien tarpeet”, Hoviniemi kertoo.
Työyhteisön monimuotoisuus ei kuitenkaan yksinään riitä, vaan työnantajan on satsattava myös inklusiivisuuteen.
”Se, että on mukana ihmisiä erilaisista taustoista ja lähtökohdista ei takaa menestystä. Kaikkien on koettava olonsa kuulluksi, ja heitä on kohdeltava yhdenvertaisesti. Työyhteisön hyvinvointi ja tuottavuus paranee, kun jokainen kohdataan yksilönä. Kaikkien osaamista ja panosta tulee arvostaa.”
Eikä pelkkä lupaaminen ole tarpeeksi, vaan työnantajien on tehtävä tekoja yhdenvertaisuuden eteen niin rekrytoinnissa kuin työyhteisön sisälläkin. Muutos ei tapahdu hetkessä, eikä monimuotoisuuslupauksen käyttöön ottavan työnantajan tarvitse vielä olla valmis matkallaan. Tärkeintä on aito pyrkimys kehittää organisaatiota.
”Pelkän lupaamisen sijasta työnantajien pitää aidosti sitoutua monimuotoisuuden edistämiseen. Se ei voi jäädä sanahelinäksi, vaan tarvitaan konkreettisia tekoja”, Hovieniemi sanoo.
Monimuotoisuuslupaus on yksi työkalu muiden joukossa. TTL on koostanut ohjeet siihen, miten monimuotoisuutta voi edistää rekrytoinnissa. Muun muassa kielitaitovaatimusten uudelleenarviointi ja anonyymi rekrytointi auttavat houkuttelemaan ja työllistämään osaajia erilaisista taustoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Thomas GrönholmToimitusjohtaja ja perustajaDuunitori Oy
Puh:+35840 544 4523thomas.gronholm@duunitori.fiAino SalonenSisältö- ja viestintäpäällikköDuunitori Oy
Puh:+35850 414 4245aino.salonen@duunitori.fiduunitori.fiMikko MartikainenMarkkinointijohtajaDuunitori Oy
Puh:+358400707023mikko.martikainen@duunitori.fiInka KovanenTiedottajaPlan International Suomi
Puh:+35850 336 4705inka.kovanen@plan.fiOssi HeinänenPääsihteeriPlan International Suomi
Puh:+35840 752 0080ossi.heinanen@plan.fiKuvat





Tietoja julkaisijasta
Toinen Linja 7
00530 Helsinki
Duunitori.fi on Suomen suurin työnhakupalvelu. Vuonna 2009 perustettu yritys kokoaa avoimet työpaikkailmoitukset ja ohjaa ne alustansa lisäksi sadoille ylläpitämilleen sosiaalisen median sivuille. Duunitorin työelämämedia julkaisee uutisia, vinkkejä ja tarinoita työnhausta, rekrytoinnista ja työelämästä. Työnantajille Duunitori tarjoaa rekrytointimarkkinoinnin ja työnantajakuvan kehittämisen palveluita. Duunitorin kaikille avoimiin ilmaisiin palveluihin kuuluvat muun muassa työpaikkavahti Duunivahti, ammatinvalintatesti Duunitesti, palkkavertailu ja työmarkkinaseuranta, josta näkee avoimien työpaikkojen kysynnän ja tarjonnan. Vuonna 2019 Duunitori laajeni Ruotsiin ja perusti Jobbland-työnhakupalvelun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Duunitori Oy
Tekoälyn käyttö työnhaussa tuplaantui – 5 yleisintä tapaa14.10.2025 05:03:00 EEST | Tiedote
Tekoäly on noussut nopeasti työnhaun yleiseksi työkaluksi, ja sen käyttötavat monipuolistuvat. Duunitorin tuore tutkimus osoittaa, että työnhakijat eivät enää hyödynnä tekoälyä vain työhakemusten teossa, vaan työnhaun eri vaiheissa. Lue myös, mitä sudenkuoppia muutokseen liittyy.
Uusi tutkimus: tässä ovat Suomen parhaat kesätyöpaikat8.10.2025 05:03:00 EEST | Tiedote
Duunitori tutki yli 3 000 kesätyöntekijän kokemuksia työpaikoistaan. Katso, mitkä ovat tutkimuksen mukaan Suomen parhaat kesätyöpaikat vuonna 2025.
Jouluapulaiset palkataan nyt – kaupan ala yhä selkeä ykkönen2.10.2025 05:03:00 EEST | Tiedote
Jouluapulaisten työpaikat ovat vähentyneet jo useana vuonna, mutta vähemmän kuin työpaikat yleisesti. Katso, millä aloilla rekrytoidaan eniten joulun kausityöntekijöitä, mitä erikoisia paikkoja on tarjolla ja ketkä hakevat jouluapulaisten töitä.
Lääkäripula pitää pintansa – näin työnantaja voi houkutella osaajia24.9.2025 05:02:00 EEST | Tiedote
Lääkärien työpaikkojen määrä on laskenut vähemmän kuin sosiaali- ja terveysalalla ylipäätään. Lue, mistä lääketieteen ammattilaisista on erityistä pulaa ja mitä työnantajat voivat tehdä houkutellakseen lääkäreitä.
Miltä näyttää it-alan työllisyys? Näistä osaajista on huutava pula17.9.2025 05:02:00 EEST | Tiedote
It-alan töiden määrä kasvoi ensin räjähdysmäisesti ja hiipui vaikeina vuosina. Nyt alan tilanne on voimakkaasti polarisoitunut. Duunitorin teknologiajohtaja Kim Salmi kertoo, millaiselle osaamiselle on eniten kysyntää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme