Uusi yhteistoimintalaki lausuntokierrokselle – henkilöstöedustuksen soveltamisraja yhä liian korkea
Uutta yritysten yhteistoimintaa koskevaa lakia on valmisteltu kolmikantaisessa työryhmässä tammikuusta 2019 alkaen. Työryhmän työ päättyi syyskuun lopussa. Kokonaisuudistuksen lausuntokierros jatkuu 15. tammikuuta 2021 asti.
– Esitys uudeksi yhteistoimintalaiksi on Akavan mielestä tavoitteiltaan oikeansuuntainen. Uudistuksen tavoitteina on varmistaa riittävät oikeudet henkilöstön tiedonsaannin ja vaikutusmahdollisuuksien lisäämiseen, jatkuvaan vuoropuheluun, työhyvinvoinnin edistämiseen ja osaamisen kehittämiseen, toteaa johtava asiantuntija Miia Kannisto.
– Akava pitää tärkeänä, että laki uudistetaan hallitusohjelman mukaisesti niin, että se tukee paremmin työpaikkojen yhteistoimintaa ja turvaa mielekkään, turvallisen ja tuottavan työelämän. Lausuntokierrokselle lähtenyt esitys ei Akavan mielestä kuitenkaan vastaa kaikilta osin hallitusohjelman tavoitteita, Kannisto jatkaa.
Hallitusohjelmassa on myös todettu, että työelämän luottamuksen ja työpaikkojen yhteistoiminnan vahvistamiseksi parannetaan henkilöstön osallisuutta ja asemaa sekä yhteistoimintamenettelyssä että muutoin yritysten päätöksenteossa. Kirjauksen mukaan arvioidaan nykyisen hallintoedustuslain soveltamisraja ottaen huomioon pienten ja keskisuurten yritysten toiminnan erityispiirteet.
– Esityksessä uudeksi yhteistoimintalaiksi hallintoedustuslain henkilöstön edustusta koskevat säännökset on siirretty yhteistoimintalakiin, mutta soveltamisraja on pysynyt samana. Akava pitää tärkeänä, että hallintoedustuslain mukaista vaatimus työsuhteessa olevan henkilöstön määrästä alennetaan nykyisestä 150 työntekijästä 100 työntekijään, Kannisto huomauttaa.
Eurooppalaisissa tutkimuksissa on käynyt selkeästi ilmi, että hallintoedustuksen tai vastaavan järjestelmän toimiessa yrityksessä hyvin, yritys hyötyy paremman muutosvalmiuden, kilpailukyvyn ja työhyvinvoinnin sekä pidempien työurien ansiosta. Tätä kautta hyötyvät myös yrityksen työntekijät.
Tutustu työryhmän mietintöön
https://akava.fi/yhteistoimintalain-uudistamista-valmistelleen-tyoryhman-mietinto/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miia Kannistojohtava asiantuntija
Puh:+358505515292miia.kannisto@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava ei hyväksy henkilöperusteiseen irtisanomiseen esitettyjä muutoksia23.10.2025 14:10:25 EEST | Tiedote
Akava ei hyväksy hallituksen esittämiä lakimuutoksia työntekijän henkilöön liittyvään irtisanomiseen. Esityksen mukaan työsopimuksen päättämiseen riittäisi jatkossa asiallinen syy. Akava painottaa, että nykyinen lainsäädäntö ja sitä koskeva vakiintunut oikeuskäytäntö luovat pohjan työntekijän työsuhdeturvalle.
Akava: Tuore Akava Works -raportti ehdottaa yritystukijärjestelmän pitkäjänteistä kehittämistä21.10.2025 06:00:09 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -raportti tarkastelee yritystukijärjestelmää ja sen uudistamistarpeita ja -mahdollisuuksia. Se korostaa pitkäjänteistä ja johdonmukaista kehittämistä sekä laaja-alaista tarkastelua järjestelmän uudistamisessa. Raportin mukaan tukien yhteiskunnallisella vaikuttavuudella tulisi olla suurempi painotus tukien myöntämisessä, ja järjestelmä tulisi muuttaa lainapainotteisemmaksi. Raportti ehdottaa lisäksi muutoksia valtion omistajapolitiikkaan, muun muassa valtion osakeomistuksen merkittävää vähentämistä osana yritystukijärjestelmän uudistusta. Raportin on Akava Worksin toimeksiannosta laatinut taloustieteen professori Timo Kuosmanen.
Muistutuskutsu: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta15.10.2025 13:11:20 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Kutsu medialle: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta9.10.2025 10:32:07 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Akava: Hyvinvointialueiden työntekijöiden työolosuhteita pitää parantaa8.10.2025 10:00:06 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -selvitys kertoo muutoksista hyvinvointialueiden henkilöstön työkyvyssä ja työolosuhteissa. Koettu työkyky on tuoreiden tietojen mukaan palautunut hyvinvointialueiden perustamista edeltäneelle tasolle. Työolosuhteet ovat heikentyneet, epävarmuus työsuhteesta ja sen jatkumisesta on kasvanut ja työpaikkakiusaaminen lisääntynyt. Organisaation päätöksenteko koetaan yhä useammin epäoikeudenmukaiseksi. Työterveyslaitoksen Akava Worksille tekemä tutkimus on seurantaosa joulukuussa 2024 julkaistulle tutkimukselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
