Uutelan kaivoksen laajentamista koskeva tarkkailuohjelmaesitys on nähtävillä

Elementis Minerals on toimittanut Uutelan kaivoksen laajentamisen alkuvaihetta koskevan tarkkailuohjelmaesityksen Kainuun ELY-keskuksen ympäristö- ja luonnonvarat -vastuualueen ja Lapin ELY-keskuksen kalatalousviranomaisen hyväksyttäväksi. Uutelan kaivos on satelliittikaivos, joka on otettu käyttöön 2006 ja sijaitsee Sotkamon kunnassa. Kaivoksessa louhittavaa malmia käsitellään Elementis Mineralsin tehtaalla Sotkamossa.
Toiminnan laajentamiseen on saatu ympäristölupa keväällä 2022, johon tarkkailuvelvoite perustuu. Tällä hetkellä toiminta on aloitettu vanhan kaivospiirin alueella olevan sivukivialueen laajentamisella.
Tarkkailusuunnitelma on laadittu tilanteelle, jossa käytössä on vanha vesienjohtamisreitti, eikä toiminta vielä ulotu kaivospiirin laajennusosalle. Tarkkailuohjelmaa päivitetään uudelleen, kun toimintaa ollaan ulottamassa myös kaivospiirin laajennusosalle ja kun, uusien vesienkäsittelyrakenteiden rakentaminen on ajankohtaista. Silloin kaivosvesien purkureitti tulee muuttumaan siten, että vedet johdetaan Myllypuron kautta Jormasjärven Mustinlahteen. Nykyisessä tilanteessa kaivosvedet ohjataan Kohisevanpuroon.
Ympäristölupapäätöksessä myönnetty lupa poiketa kadmiumin ympäristönlaatunormeista määrätyllä sekoittumisvyöhykkeellä ei tule vielä sovellettavaksi, sillä sekoittumisvyöhyke on määritetty uudelle purkureitille.
Tarkkailusuunnitelmassa on kuvattu käyttö- ja päästötarkkailu, vaikutustarkkailu, kalataloustarkkailu sekä tulosten toimittaminen ja raportointi niiltä osin, kuin niitä on katsottu tarpeelliseksi muuttaa aiemmasta laajentamistöiden seurauksena.
Tarkkailuohjelmasta kuuleminen
Kainuun ja Lapin ELY-keskukset ovat lähettäneet lausuntopyyntöjä vaikutusalueen viranomaisille ja osakaskunnalle. Tarkkailusuunnitelma ja sitä koskeva kuulutus on nähtävillä muistutusten ja mielipiteiden esittämistä varten 14.10.2022 – 21.11.2022 ELY-keskusten verkkosivujen Kuulutukset ja ilmoitukset -osiossa osoitteessa https://www.ely-keskus.fi/kuulutukset (valitse Kuulutukset-sivulla Alueellista tietoa -alasvetovalikosta Kainuu tai Lappi).
Asiakirjoihin voi tutustua myös Sotkamon kunnan verkkosivuilla osoitteessa https://www.sotkamo.fi/kunnan-kuulutukset/
Tarkkailusuunnitelmasta voi esittää mielipiteitä ja antaa muistutuksia kirjallisesti toimittamalla ne Kainuun ja Lapin ELY-keskuksiin 21.11.2022 mennessä sähköpostitse kirjaamo.kainuu@ely-keskus.fi / kirjaamo.lappi@ely-keskus.fi tai postitse: Kainuun ELY-keskus, PL 115, 87101 Kajaani, käyntiosoite Kalliokatu 4.
Muistutuksiin ja mielipiteisiin pyydetään merkitsemään diaarinumerot KAIELY/109/2016 ja LAPELY/1693/2019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
ympäristönsuojeluviranomainen, ympäristöasiantuntija Mari Helin, p. 0295 023 895, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Lapin ELY-keskus
kalatalousviranomainen, kalastusbiologi Atte Juutinen, p. 0295 037 002, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Valkoposkihanhien toinen muuttoaalto meneillään15.10.2025 09:48:57 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhimuutossa on tapahtunut paljon viikon aikana. Viime viikon isot kerääntymät ovat pienentyneet huomattavasti ja muuttavia valkoposkihanhia on havaittu tuhansia Etelä- ja Itä-Suomessa. Valkoposkihanhille ennustetaan seuraavaa lähtöaaltoa ensi viikonlopuksi.
Karvianjoen lähivaluma-aluetta on kartoitettu mallinnuksen keinoin Kankaanpäässä13.10.2025 11:53:07 EEST | Tiedote
LIFE Revives -hanke on teettänyt mallinnustyön Karvianjoen lähivaluma-alueen kuormitustekijöiden selvittämiseksi. Työssä on tunnistettu tehokkaimpia vesiensuojeluratkaisuja neljällä pienemmällä osavaluma-alueella: Lauhalassa, Paholuomassa, Kiviluomassa ja Pikkujoella. Mallinnuksen toteuttivat Tapio Palvelut Oy ja WaterHope, ja sen tuloksena syntyi raportti, jossa arvioidaan kuormitustekijöiden laatua ja määrää erityisesti uhanalaisen raakun elinolosuhteiden näkökulmasta. Hanke järjestää yleisötilaisuuden 4.11.2025 klo 17.30–19.30 Honkajoen Honkahovissa, jossa esitellään mallinnustyön tuloksia. Tilaisuus tarjoaa mahdollisuuden keskusteluun ja kysymyksiin, ja kaikki asiasta kiinnostuneet ovat tervetulleita!
Webbkursen om småmuddring är nu öppen – information för entreprenörer om miljövänligare muddring8.10.2025 13:05:20 EEST | Pressmeddelande
Projektet för hantering av miljökonsekvenserna vid småskaliga muddringar har lanserat en webbkurs som erbjuder aktuell och praktiskt inriktad information om småmuddring. Kursen riktar sig särskilt till entreprenörer som utför muddringsarbeten, men lämpar sig även för andra som är intresserade av ämnet.
Pienruoppaus-verkkokurssi on avattu – tietoa urakoitsijoille ympäristöystävällisemmästä ruoppauksesta8.10.2025 13:05:20 EEST | Tiedote
Pienruoppausten ympäristövaikutukset hallintaan -hankkeen toimesta on avattu verkkokurssi, joka tarjoaa ajankohtaista ja käytännönläheistä tietoa pienruoppauksista. Kurssi on suunnattu erityisesti ruoppauksia toteuttaville urakoitsijoille, mutta se soveltuu myös muille aiheesta kiinnostuneille.
Valkoposkihanhien muutto jumittui8.10.2025 10:31:37 EEST | Tiedote
Kuluneella viikolla ei valkoposkihanhien muutto ole juuri edistynyt. Vastaiset tuulet ja lämpimät säät ovat pidätelleet isoja hanhiparvia Suomen pelloilla. Viikonlopun aikana muuton ennustetaan vilkastuvan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme