Uutuusteos pureutuu yliopistojen kansainvälistymisen ja opiskelijavalintojen tuntemattomampaan puoleen
14.5.2020 13:26:33 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Kirjassa kuvataan niitä haasteita ja mahdollisuuksia, joita kansainvälistymisestä seuraa korkeakouluille, niiden henkilökunnalle ja opiskelijoille.
— Kirjassa käydään kriittistä keskustelua yliopistojen opiskelijavalinnoista, valintajärjestelmästä ja opintourien pitkittymisestä, tiivistää kirjan toimittaja Jani Ursin.
Kirjan artikkelit herättävät pohtimaan sitä tuntematonta, joka johtuu korkeakoulupoliittisiin ihanteisiin, kuten korkeakoulutuksen yhdenvertaisuuteen, kansainvälistymiseen ja opintoaikojen nopeuttamiseen, sisältyvistä ristiriidoista. Artikkeleissa kuvataan esimerkiksi sitä, millaisia ideologisia jännitteitä syntyy, kun korkeakoulupoliittisin toimenpitein pyritään laskemaan korkeakouluopiskelijoiden aloitusikää.
— Kirjassa valotetaan opiskelijavalintauudistukseen liittyviä haasteita ja pohditaan kriittisesti, ovatko todistusvalinnat vain patenttiratkaisu koulutukseen pääsyn nopeuttamiseksi. Tällöin taka-alalle jäävät uudistuksen negatiiviset vaikutukset nuorten mielekkäiden opintopolkujen rakentumiseen, Jani Ursin sanoo.
Suomalainen korkeakoulutus on yllättävän kansainvälistä koulutuksen ja tutkimuksen näkökulmasta.
— Onko meille kuitenkaan selvää, mitä asioita korkeakoulu- ja tiedepolitiikassa halutaan edistää, kun puhutaan kansainvälistymisestä ja kansainvälisistä huipuista, kysyy kirjan toinen toimittaja Reetta Muhonen.
Kirjan artikkelit havainnollistavat myös korkeakoulututkimuksen yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Kirjassa esitetyt empiiriset esimerkit auttavat ymmärtämään tutkimustiedon ja poliittisen päätöksenteon suhdetta arvovalintojen valossa.
— Ymmärrys poliittisen päätöksenteon arvosidonnaisuudesta tekee näkyväksi myös tutkimustiedon vaikutusmahdollisuuksien rajallisuuden. Tutkija tuottaa tietoa erilaisista vaihtoehdoista ja niiden seurauksista, mutta politiikassa päätetään, mitkä arvot nostetaan tärkeimmiksi, muistuttaa Reetta Muhonen.
Teos on suunnattu tutkijoille, opettajille, opiskelijoille sekä tiede- ja koulutuspoliittisille päättäjille ja korkeakoulujen kehittäjille.
Teostiedot:
Tuntematon korkeakoulutus. Jani Ursin & Reetta Muhonen (toim.). 2020. Teos on julkaistu Suomen kasvatustieteellisen seuran Kasvatusalan tutkimuksia -julkaisusarjassa numerolla 80.
Teoksen johdantoartikkeli Tuntematon tunnetuksi: kansainvälistyvän yliopiston ja kehittyvien opiskelijavalintojen haasteet (Reetta Muhonen & Jani Ursin) on avoimesti saatavissa JYX-julkaisuarkistosta https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/68981
Mediakappaleita voi tiedustella julkaisusarjan toimittajalta: Anu Keinänen, fera-julkaisusarja@jyu.fi, 040 835 3976
Julkaisujen myynti:
https://webshop.jyu.fi/julkaisut/suomen-kasvatustieteellinen-seura
https://www.ellibs.com/fi/book/9789525401899/tuntematon-korkeakoulutus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dosentti, kollegiumtutkija Reetta Muhonen, puh. 050 535 8985, reetta.muhonen@utu.fi
Kirsi Häkämiesviestintäsihteeri
Puh:040 805 4249viestinta@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Monialainen kestävyystieteen konferenssi tuo alan huippuasiantuntijat Jyväskylään 6.–8.5.202628.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään 6.–8.5.2026 Jyväskylän yliopistossa. Konferenssi tuo yhteen yli 300 tutkijaa ja asiantuntijaa rakentaen tieteidenvälistä kansainvälistä yhteistyötä ilmastokriisin, luontokadon ja sosiaalisen eriarvoisuuden ratkaisemiseksi. Tapahtuma on avoin median edustajille.
Tutkimus: Lempimusiikki auttaa jaksamaan kovatehoista harjoittelua pidempään28.4.2026 07:44:38 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan itse valittu musiikki voi pidentää kovatehoista kestävyysharjoittelua ilman, että suoritus tuntuu raskaammalta. Kuntoilijoilla teetetyssä tutkimuksessa osallistujat jaksoivat polkea musiikin tahdissa lähes 20 prosenttia pidempään. Tuloksilla on käytännön hyötyä niin urheilijoille kuin jokapäiväisille kuntoilijoille.
Uusi korkeakoulupedagogiikan tutkimusprofessori nostaa tiedon merkityksen osaamisen rinnalle27.4.2026 16:56:02 EEST | Tiedote
Koulutuksen tutkimuslaitoksen uusi tutkimusprofessori Johanna Annala tutkii korkeakoulujen opetussuunnitelmien merkitystä opiskelijan, opettajien, yhteisön ja yhteiskunnan näkökulmista.
Tutkimus: Uhrius ei ole neutraalia, vaan vallankäytön väline terrorismikeskusteluissa27.4.2026 14:51:14 EEST | Tiedote
Tuore väitöstutkimus osoittaa, että uhriutta rakennetaan julkisessa terrorismikeskustelussa strategisesti ja myös poliittisiin tarkoituksiin. FM Anna‑Maija Ylä‑Mattila analysoi Saksassa käytyä yhteiskunnallista keskustelua äärioikeisto‑ ja ääri‑islamistisesta terrorismista ja paljastaa eroja siinä, keitä pidetään suremisen arvoisina uhreina, ja ketkä jäävät keskustelussa varjoon. Tutkimus tarkastelee ensiauttajia osana laajempaa kysymystä siitä, kenet ylipäätään nähdään terrori-iskujen uhrina.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

