Uutuusteos pureutuu yliopistojen kansainvälistymisen ja opiskelijavalintojen tuntemattomampaan puoleen

Kirjassa kuvataan niitä haasteita ja mahdollisuuksia, joita kansainvälistymisestä seuraa korkeakouluille, niiden henkilökunnalle ja opiskelijoille.
— Kirjassa käydään kriittistä keskustelua yliopistojen opiskelijavalinnoista, valintajärjestelmästä ja opintourien pitkittymisestä, tiivistää kirjan toimittaja Jani Ursin.
Kirjan artikkelit herättävät pohtimaan sitä tuntematonta, joka johtuu korkeakoulupoliittisiin ihanteisiin, kuten korkeakoulutuksen yhdenvertaisuuteen, kansainvälistymiseen ja opintoaikojen nopeuttamiseen, sisältyvistä ristiriidoista. Artikkeleissa kuvataan esimerkiksi sitä, millaisia ideologisia jännitteitä syntyy, kun korkeakoulupoliittisin toimenpitein pyritään laskemaan korkeakouluopiskelijoiden aloitusikää.
— Kirjassa valotetaan opiskelijavalintauudistukseen liittyviä haasteita ja pohditaan kriittisesti, ovatko todistusvalinnat vain patenttiratkaisu koulutukseen pääsyn nopeuttamiseksi. Tällöin taka-alalle jäävät uudistuksen negatiiviset vaikutukset nuorten mielekkäiden opintopolkujen rakentumiseen, Jani Ursin sanoo.
Suomalainen korkeakoulutus on yllättävän kansainvälistä koulutuksen ja tutkimuksen näkökulmasta.
— Onko meille kuitenkaan selvää, mitä asioita korkeakoulu- ja tiedepolitiikassa halutaan edistää, kun puhutaan kansainvälistymisestä ja kansainvälisistä huipuista, kysyy kirjan toinen toimittaja Reetta Muhonen.
Kirjan artikkelit havainnollistavat myös korkeakoulututkimuksen yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Kirjassa esitetyt empiiriset esimerkit auttavat ymmärtämään tutkimustiedon ja poliittisen päätöksenteon suhdetta arvovalintojen valossa.
— Ymmärrys poliittisen päätöksenteon arvosidonnaisuudesta tekee näkyväksi myös tutkimustiedon vaikutusmahdollisuuksien rajallisuuden. Tutkija tuottaa tietoa erilaisista vaihtoehdoista ja niiden seurauksista, mutta politiikassa päätetään, mitkä arvot nostetaan tärkeimmiksi, muistuttaa Reetta Muhonen.
Teos on suunnattu tutkijoille, opettajille, opiskelijoille sekä tiede- ja koulutuspoliittisille päättäjille ja korkeakoulujen kehittäjille.
Teostiedot:
Tuntematon korkeakoulutus. Jani Ursin & Reetta Muhonen (toim.). 2020. Teos on julkaistu Suomen kasvatustieteellisen seuran Kasvatusalan tutkimuksia -julkaisusarjassa numerolla 80.
Teoksen johdantoartikkeli Tuntematon tunnetuksi: kansainvälistyvän yliopiston ja kehittyvien opiskelijavalintojen haasteet (Reetta Muhonen & Jani Ursin) on avoimesti saatavissa JYX-julkaisuarkistosta https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/68981
Mediakappaleita voi tiedustella julkaisusarjan toimittajalta: Anu Keinänen, fera-julkaisusarja@jyu.fi, 040 835 3976
Julkaisujen myynti:
https://webshop.jyu.fi/julkaisut/suomen-kasvatustieteellinen-seura
https://www.ellibs.com/fi/book/9789525401899/tuntematon-korkeakoulutus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dosentti, kollegiumtutkija Reetta Muhonen, puh. 050 535 8985, reetta.muhonen@utu.fi
Kirsi Häkämiesviestintäsihteeri
Puh:040 805 4249viestinta@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jari Kaukua ja Otso Ovaskainen valittiin akatemiaprofessoreiksi30.10.2025 14:30:00 EET | Tiedote
Kaksi Jyväskylän yliopiston tutkijaa sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031. Akatemiaprofessuurin saivat filosofian professori Jari Kaukua sekä matemaattisen ja tilastollisen ekologian professori Otso Ovaskainen.
Jyväskylän yliopiston IT-tiedekunnan uusi kyberturvallisuuden professori Markus Miettinen kertoo tekoälyn tuovan mukanaan uudenlaisia tietoturvauhkia30.10.2025 09:01:14 EET | Tiedote
Lokakuussa Jyväskylän yliopistossa kyberturvallisuuden professorina aloittanut Markus Miettinen keskittyy erityisesti teknisen kyberturvallisuuden opetukseen ja tutkimukseen. Miettinen painottaa tietoturvan kokonaisvaltaista ymmärtämistä ja kehottaa meitä huolehtimaan henkilökohtaisessa tietoturvassa perusasioista.
Kun lapsi itkee yöllä, kuka nousee? Tutkimus tarkastelee isien roolia vanhemmuuden yövuorossa30.10.2025 07:02:00 EET | Tiedote
Riittävä ja yhtenäinen yöuni on keskeinen tekijä ihmisen hyvinvoinnille, mutta harvinaista herkkua useille pienten lasten vanhemmille. Kuka saa nukkua, kun lapsi itkee yöllä? Tuore tutkimus tuo tietoa sitä, miltä vanhemmuuden roolijako näyttää, kun katse kääntyy myöhäisiin iltoihin, öihin ja varhaisiin aamuihin.
Jyväskylän yliopiston dekaanit kaudelle 2026–2029 valittu29.10.2025 14:01:29 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala on nimennyt tiedekuntaneuvostoja kuultuaan Jyväskylän yliopiston tiedekuntien dekaanit toimikaudeksi 1.1.2026–31.12.2029. Valituista dekaaneista kaksi jatkaa nykyisessä tehtävässään ja neljä on uusia.
Nanomittakaavan lämpösähköiset ilmiöt tuovat uutta näkökulmaa energianhallintaan29.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Uusi kvanttikuljetusteoria paljastaa, miten femtosekuntien aikaskaalan lämpösähköiset vaihtelut vaikuttavat energian hallintaan nanomittakaavassa. Jyväskylän yliopisto on ollut mukana kehittämässä uutta teoreettista lähestymistapaa, joka mahdollistaa yksittäisten molekyylien muodostamien nanoliitosten lämpötilaerojen ja sähkövirtojen tarkan simuloinnin. Tutkimus avaa uusia näkymiä esimerkiksi kvanttitietokoneiden komponenttien kehittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

