Väitös 14.12.: Uudenlaista tarkkuutta epilepsialeikkauksiin (Ren)

Epilepsia on aivojen sähköisen toiminnan häiriötila, jonka voivat aiheuttaa erilaiset synnynnäiset ja hankitut tekijät. Yleisimmin epilepsiaa hoidetaan lääkityksellä, mutta noin kolme potilasta kymmenestä ei saa lääkityksestä toivottua apua kohtauksiin. Lääkeresistenttiä epilepsiaa voidaan kuitenkin hoitaa epilepsialeikkauksella. Leikkaus on haastava toimenpide, eikä sillä voida luvata epilepsian täydellistä poistumista aivojen neuroverkkojen kompleksisuudesta johtuen.
MSc Ye Renin väitöstutkimus lisää ymmärrystä epileptisen aivoverkon toiminnasta ja tuo tärkeän referenssin epilepsialeikkausten esiarviointiin. Erilaisten aivoverkostojen konnektiviteettien mittaustapojen suorituskykyä analysoitiin sekä terveiden että epileptisten potilaiden aivotoimintaa tarkastelemalla.
Tutkimustulosten avulla on mahdollista parantaa epileptogeenisen fokuksen paikannustarkkuutta ja näin ollen pienentää leikkauksen jälkeisten epilepsiakohtausten todennäköisyyttä.
MSc Ye Renin tietotekniikan väitöskirjan “Brain connectivity analysis in epilepsy for epileptogenic focus localization” tarkastustilaisuus järjestetään lauantaina 14.12.2019 kello 12 alkaen Agoran salissa Alfa. Vastaväittäjänä professori Tarmo Lipping (Tampereen yliopisto) ja kustoksena Tapani Ristaniemi (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Lisätietoja:
Ye Ren, ren.ye@foxmail.com, +358 466180578 tai +86 18618129631
MSc Ye Ren valmistui maisteriksi vuonna 2015 Yanshan yliopistosta, Qinhuangdao-prefektuurista, Kiinasta. Valmistumisensa jälkeen hän on työstänyt väitöskirjaansa Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa sekä tehnyt tutkimustyötä Pekingissä, Beijing Luhe Hospital, Capital Medical Universityssa.
Väitöskirja on julkaistu sarjassa JYU Dissertations numerona 159, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-7954-6 (PDF). Julkaisu on luettavissa verkossa osoitteessa http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-7954-6.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Kirke Hassinen, viestinta@jyu.fi, +358 40 024 7458
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Aikuissosiaalityön tietopohja rakentuu moniäänisesti ja jännitteisessä toimintaympäristössä16.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
YTM Tuija Kuorikosken sosiaalityön väitöstutkimus tarkastelee aikuissosiaalityön ammattilaisten ja asiakkaiden kokemustiedosta, teoreettisesta- ja tutkimustiedosta sekä hallinnollisista vaatimuksista rakentuvaa tietopohjaa. Väitöstutkimus osoittaa, että nämä tiedonmuodot eivät aina kohtaa: niitä ohjaavat erilaiset arvot ja tavoitteet, jotka voivat olla keskenään ristiriidassa. Tutkimuksen mukaan moniäänisyys haastaa tietopohjan rakentumista, mutta samalla myös rikastuttaa sitä.
Vertaistuki rintasyövässä edellyttää joustavuutta – potilaan tarpeet vaihtelevat hoitopolun aikana15.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Rintasyöpään sairastuneiden vertaistuki on moniulotteista vuorovaikutusta, jossa potilaat rakentavat identiteettiään ja suhdettaan vertaistukijoihin. Uusi tutkimus tuo esiin potilaiden kokemuksia vertaistuen vuorovaikutuksen eri ulottuvuuksista. Kansainvälistä vertaistuen päivää vietetään 16.10.2025.
Väitös: Radioaktiivisten ionien tutkimukseen kehitetyllä laitteistolla läpimurto eksoottisten ytimien tutkimuksessa (Virtanen)14.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Väitöstyössään Ville Virtanen kehitti ja otti käyttöön uudenlaisen ionikimputtimen sekä massaspektrometrin Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratoriossa. Monikierroslentoaika-massaspektrometri (MR-ToF-MS) on jo osoittautunut menestykseksi ja tulee avaamaan täysin uusia mahdollisuuksia eksoottisten ionien tutkimukseen.
Raakun ääni kuuluu Rovaniemellä 16.10.202514.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Tiedekeskus Pilkkeessä Rovaniemellä järjestetään järjestyksessään kolmas kansallinen raakkuseminaari 16.10.2025 teemalla Raakut, kalatalous, tuulivoima ja kaivokset. Seminaarin järjestäjänä on LIFE Revives -hanke, jonka tavoitteena on lohi-, taimen- ja raakkukantojen elvyttäminen.
Yläkoululaiset pääsevät tutustumaan tiedeleirillä avaruuteen14.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta ja Keski-Suomen LUMA-keskus järjestävät yläkoululaisille tarkoitetun tiedeleirin Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusasemalla 13.-15.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme