Väitös 15.11.2019: Englanninopettajien koulutuksen vertailu kumoaa ennakkoluuloja – Suomi ja Japani voivat oppia toisiltaan (Green)
7.11.2019 09:58:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Tiedetään, että koulutus ja sen laatu ovat tärkeitä opettajien koulutuksen kehittämisessä. Kuitenkaan ei tiedetä, kuinka englannin kielen opettajankouluttajat vastaavat vieraiden kielten koulutuksen muuttuviin vaatimuksiin.
Molemmissa maissa opettajankouluttajat pystyivät tekemään merkityksellisiä valintoja oman opetuksensa ja tutkimuksensa kehittämiseksi. Suomessa englannin kielen opettajakouluttajien ammatillinen oppiminen ymmärretään sosiaalisena tapahtumana. Sitä vastoin Japanissa englannin kielen opettajankouluttajat painottivat yksilöllisen kriittisen itsereflektion merkitystä.
Oman ammatillisen identiteetin kehittäminen on tärkeä osa ammatillista oppimista. Japanissa haastateltavat katsoivat ammatillisen oppimisen yhdistävän kasvatusteorian ja käytännön ja korostivat henkilökohtaista vastuuta ammatillisten velvoitteiden täyttämisessä.
Vertaileva koulutuksen tutkimus auttaa siirtymään kulttuuristen yleistysten ulkopuolelle. Esimerkiksi Japania ajatellaan yleensä kollektiivisena kulttuurina. Väitöstutkimus kuitenkin osoittaa, että yliopistoissa opettajat suuntautuivat itsenäiseen työskentelyyn. Siksi japanilaiset yliopistot voivat ottaa tämän havainnon huomioon harkitessaan opettajien koulutuksen kehittämistä.
Suomessa opettajat ajatellaan autonomisiksi työssään. Väitöstyössä havaittiin, että opettajat arvostavat myös yhteistyötä tasavertaisissa tilanteissa, joissa opitaan yhdessä. Siksi kollegiaalinen ympäristö on tärkeä asia, kun mietitään Suomen opettajien koulutusohjelmien kehittämistä.
Havainnot osoittavat, että Suomessa oma työ miellettiin toimijuudeksi sekä yksilöllisellä että kollektiivisella tasolla. Japanissa pidättäydyttiin vaikuttamasta muiden ammatillisiin käytäntöihin. Vaikka kollektiivisen toimijuuden kehittäminen oli rajallista, sitä kuitenkin ilmeni myös Japanissa.
Väitöskirja sisältää myös ehdotuksia jatkotutkimuksen tarpeesta sekä käytännön johtopäätöksiä kieltenopettajien koulutuksen kehittämisestä.
KM Crystal Greenin aikuiskasvatustieteen väitöskirjan "Professional Learning and Agency of English Language Teacher Educators in Finland and Japan" tarkastustilaisuus pidetään 15.11.2019 klo 12.00 salissa S212 (vanha juhlasali). Vastaväittäjänä dosentti Leena Kuure (Oulun yliopisto) ja kustoksena professori Anneli Eteläpelto (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Taustatietoa:
Crystal Green on suorittanut BA-tutkinnon historiassa St. Olaf Collegessa vuonna 2004. Green sai maisterin sertifikaatin englannin opettamisesta muiden kielten puhujille (TESOL) Indianan Osavaltion yliopistossa vuonna 2005. Vuonna 2006 hän oli Fulbright-säätiön stipendiaatti Atacaman yliopiston kieli-instituutissa. Vuosina 2007–2009 hän opetti englantia Japanissa Japan Exchange and Teaching (JET) ohjelmalle. Vuonna 2010 hän valmistui maisteriksi koulutuksen kansainvälisestä koulutuspolitiikasta Harvardin yliopistosta.
Julkaisun tiedot: Väitöskirja on julkaistu verkkojulkaisusarjassa JYU Dissertations numerona 147, Jyväskylä 2019. ISBN 978-951-39-7909-6 URI
http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-7909-6
Lisätietoja: Crystal Green, crystalbgreen@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenTiedottaja
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus, osaaminen ja työelämä kohtaavat Jyväskylän yliopiston Yrityspäivässä 8.10.20262.10.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Yritys- ja sidosryhmäpäivä on Jyväskylän yliopiston järjestämä verkostoitumistilaisuus, jossa pääsevät esille yritysten ja sidosryhmien osaaminen ja innovaatiot sekä yliopiston tutkijoiden osaaminen. Päivässä myös opiskelijat pääsevät tutustumaan alansa toimijoihin ja toimijat mahdollisiin tuleviin työntekijöihinsä. Yrityspäivässä ovat mukana kaikki Jyväskylän yliopiston tiedekunnat.
Tutkimus: Ikääntyneet joutuvat tekemään paljon työtä pysyäkseen mukana digipalveluissa1.10.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Julkisten digipalveluiden itsepalvelumallit eivät kohtele kaikkia käyttäjiä yhdenvertaisesti, osoittaa FM Laura Pajulan väitöskirja Jyväskylän yliopistosta. Erityisesti ikääntyneet kokevat palvelujen käytön vaikeaksi, kun viranomaisasiointi siirtyy yhä vahvemmin digitaalisen palveluiden varaan.
Molekyylisolmujen tutkija Fabien Cougnon professoriksi Jyväskylän yliopistoon1.10.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten molekyylit voidaan saada järjestäytymään solmuja, häkkejä tai spiraaleja muistuttaviksi monimutkaisiksi rakenteiksi? Tätä kysymystä tutkii Jyväskylän yliopiston kansainvälisesti tunnetun supramolekulaarisen kemian tutkimuksen uusi professori Fabien Cougnon. Hänen työnsä avaa uusia mahdollisuuksia muun muassa ympäristöteknologian, materiaalitutkimuksen ja biolääketieteen sovelluksille. Hän aloitti orgaanisen kemian ja supramolekyylikemian professorina kemian laitoksella 1.10.2026.
Ikääntyneiden toimintakyvyn ylläpitämisessä tärkeää on omaan kuntotasoon nähden sopiva liikunnan teho1.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Liikuntasuosituksista tutut reipas ja rasittava liikkuminen määritellään usein käyttämällä samoja intensiteetin raja-arvoja riippumatta yksilön kuntotasosta. Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus nostaa esiin, että yleisten intensiteettirajojen käyttö tutkimuksissa voi vaikuttaa merkittävästi saatuihin tuloksiin. Väestötason seurantatutkimus osoittaa, että liikkuminen tukee ikääntyneiden toimintakykyä, kun sen intensiteetti on riittävä suhteessa yksilön kuntotasoon.
Hapettimet toivat helpotusta kalojen kiertovesikasvatuksen makuvirheongelmiin, mutta eivät vielä ratkaisua30.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Samu Petterssonin väitöskirjassa paneuduttiin kalojen kiertovesikasvatuksessa ilmenevään makuvirheongelmaan ja sen torjuntaan käyttämällä vahvoja hapettimia, kuten otsonia ja vetyperoksidia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
