Väitös 2.4.2022: Eri pelipaikoilla pelaaminen monipuolistaa jalkapalloilijan taktista käyttäytymistä
28.3.2022 08:30:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Väitöskirjatutkija ja lehtori, LitL KM Timo Laakso tutki jalkapalloilijoiden taktista käyttäytymistä kentällä ja erityisesti sitä, miten muutokset pienpelialueen sijainnissa (lähellä rangaistusaluetta vasemmalla, keskellä ja oikealla) vaikuttavat pelaajien toimintaan 1 vs. 1 ja 2 vs. 1 -tilanteissa. Lisäksi tutkimuksessa tarkasteltiin, miten eri peliroolit (puolustaja, keskikenttäpelaaja ja hyökkääjä) vaikuttavat näissä eri kentän kohdissa ja pienpeleissä (1 vs. 1, 2 vs. 1 ja 3 vs. 3) tapahtuviin vuorovaikutussuhteisiin.
Tulosten mukaan sekä pienpelialueen sijainti että pelaajien peliroolit vaikuttavat pelaajien taktiseen käyttäytymiseen 1 vs. 1 -tilanteissa etenikin pallon kuljetuksessa ja laukaisuissa. Puolustajien toimiessa hyökkääjän ja hyökkääjien toimiessa puolustajan roolissa pelaajien väliset etäisyydet olivat pienimmillään. Samankaltaisia tuloksia havaittiin 2 vs. 1 -tilanteissa. Puolustajien taktinen käyttäytyminen erosi hieman keskikenttäpelaajiin ja hyökkääjiin verrattuna.
Tutkimuksessa havaittiin eroja eri roolien pelaajista koostuneiden 3 vs. 3 -joukkueiden taktisessa käyttäytymisessä. Tämä ilmeni pelaajien hyökkäys- ja puolustuskäyttäytymisessä sekä pallonhallinnassa.
– Eri peliroolien tuttuus ja pelaajien aiemmat kokemukset eri pelipaikalla toimimisesta vaikuttavat vuorovaikutukseen muiden pelaajien kanssa. Erityisesti tämä näkyi tilanteissa ilmenneiden mahdollisuuksien havaitsemisessa ja käyttämisessä, Laakso kertoo.
Väitöstutkimuksessa havaittiin myös, että eri pelipaikkojen pelaajilla (puolustavat tai hyökkäävät pelaajat) ilmeni pelitilanteessa erilaista yksilöllistä käyttäytymistä. Toisin sanoen eri pelipaikkojen pelaajat käyttävät eri tavalla hyväksi ympäristön tarjoamia ärsykkeitä ja pelaavat näin ollen eri tavalla pienpeleissä.
– Tulosten perusteella voidaan todeta, että olisi erityisen tärkeää muokata harjoituksissa tehtäviä pienpelejä, kuten 1 vs. 1 tai 2 vs. 1 -tilanteita, eri etäisyyksillä maalista sekä erilaisista kulmista maaliin ja kentän rajoihin nähden. Näin sekä hyökkäävät että puolustavat pelaajat saavat kokemusta erilaisista tilanteista, joissa havainnoida peliympäristöään. Kun pelaaja kerää ja käsittelee peliympäristöstä saatua informaatiota, hän tekee ongelmanratkaisua valitessaan uuteen muuttuvaan tilanteeseen parhaiten sopivan ratkaisun, Laakso toteaa.
Lisäksi 3 vs. 3 -pienpelien tulokset osoittivat, että mitä enemmän etenkin nuoret pelaajat pelaavat eri pelipaikoilla, sitä enemmän he saavat erilaisia peliin ja pelitilanteisiin liittyviä havaintoja ja liikemalleja. Näin he pystyvät paremmin ja monipuolisemmin käyttämään pelitilanteissa saamaansa informaatiota hyväkseen.
Pelin tarjoumat tulee hyödyntää
Joukkueen pelaaminen perustuu pelin tarjoamien affordanssien eli tarjoumien jakamiseen ja käyttämiseen. Affordanssit ovat mahdollisuuksia tai kutsuja toimintaan ja ne vaihtelevat pelitilanteissa nopeasti ja ennakoimattomasti.
– Kaikki pelaajat eivät pysty havaitsemaan ja käyttämään ympäristön tarjoumia samalla tavalla hyödyksi. Tarjoumien hyödyntämiseen vaikuttavat tilannekohtaiset tavoitteet, taitotaso sekä kyky vastaanottaa pelipaikkakohtaista informaatiota, Laakso pohtii.
Havainnoimalla ympäristöään pelaaja kerää ja käsittelee informaatiota ja pyrkii valitsemaan tilanteeseen parhaiten sopivan ratkaisun. Tämän tiedon avulla pelaaja ratkaisee, miten hän missäkin tilanteessa toimii.
Kolmesta osajulkaisusta koostuvan väitöskirjan koehenkilöinä oli 15 alle 15-vuotiasta poikapelaajaa Jyväskylän Jalkapalloklubin (JJK) joukkueesta.
LitL, KM Timo Laakson liikuntapedagogiikan väitöskirja "From individual to collective tactical behaviour in youth football: Effects of players roles and field location" tarkastetaan 2.4.2022 klo 12 alkaen Liikuntarakennuksen salissa L302. Vastaväittäjänä toimii apulaisprofessori Miguel Ángel Gómez Ruano (Technical University of Madrid, Espanja) ja kustoksena työelämäprofessori Mihaly Szerovay (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Teos on julkaistu sarjassa JYU Dissertations 501, Jyväskylä 2022, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-9074-9 (PDF) ja se on luettavissa JYX-julkaisuarkistossa: http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-9074-9.
Timo Laakso valmistui kasvatustieteen maisteriksi Jyväskylän yliopistosta 1992, liikuntatieteen maisteriksi Jyväskylän yliopistosta vuonna 1995 pääaineenaan liikuntapedagogiikka ja liikuntatieteen lisensiaatiksi vuonna 2005. Laakso on toiminut vuodesta 1999 liikuntapedagogiikan lehtorina opetusalueenaan palloilu.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo Laaksolehtori, väitöskirjatutkijaJyväskylän yliopisto, liikuntatieteellinen tiedekunta
Puh:+358408053956timo.laakso@jyu.fiLaura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Tutkimus: Toimittajat tasapainoilevat kansalaisjournalismin, digitaalisten alustojen ja poliittisen paineen välissä5.2.2026 10:40:54 EET | Tiedote
MA Edwin Nfor tarkastelee väitöskirjassaan, miten ammattijournalistit toimivat ympäristössä, jossa kansalaisjournalismi, digitaaliset alustat ja poliittinen kontrolli kietoutuvat yhä tiiviimmin yhteen. Tutkimus keskittyy Kamerunin anglofoniseen separatistikriisiin ja analysoi, miten journalistit raportoivat kriisistä nopean digitaalisen murroksen, uusien mediavälineiden ja -toimijoiden sekä jatkuvan paineen keskellä.
Miten liikunta vaikuttaa kehossamme? Uusi professori Riikka Kivelä tutkii vaikutuksia solu- ja molekyylitasolla5.2.2026 10:19:55 EET | Tiedote
Uusi liikunta- ja terveystieteen professori Riikka Kivelä tutkii liikunnan terveysvaikutuksia solu- ja molekyylitasolla. Parempi ymmärrys näistä mekanismeista auttaa kehittämään esimerkiksi sydän- ja verisuonitautien ehkäisyä ja hoitoa. Kivelä on aloittanut professorina Jyväskylän yliopistossa 1.1.2026.
Simulaatiot ja kokeet kohtaavat: koneoppiminen ennustaa kulta-nanoklusterien rakenteita ja dynamiikkaa5.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ennustivat kulta-nanoklusterien käyttäytymistä korkeissa lämpötiloissa koneoppimiseen perustuvien simulaatioiden avulla. Tieto on tärkeää nanomateriaalien suunnittelussa, jotta niiden ominaisuuksia voidaan muokata esimerkiksi katalyysiin ja muihin teknologisiin sovelluksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
