Väitös: Kehitysvammaiset nuoret tarvitsevat tukea ystävyyden rakentamiseen
27.5.2022 07:03:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Kehitysvammaisten lasten ja nuorten mahdollisuudet ystävyyssuhteiden luomiseen ovat rajalliset. Väitöstutkimuksen mukaan heidän lähiympäristöstä saamallaan tuella on suuri merkitys ystävyyssuhteiden muodostamisen ja ylläpitämisen kannalta.
Tulosten mukaan koulu oli kehitysvammaisen lapsen ja nuoren elämässä keskeinen paikka ystävyyssuhteiden muodostamisessa ja ylläpitämisessä. Tutkimukseen osallistuneet oppilaat toivoivat ystävyyksien jatkumista ja lisää mahdollisuuksia ystävien tapaamiseen vapaa-ajalla. Huoltajat olivat huolissaan lastensa vähäisistä ystävyyssuhteista ja puutteellisista mahdollisuuksista tavata ystäviä.
Kehitysvammaisen koululaisen ystävyyssuhteiden tukemiseen tarvitaan konkreettisia toimia sekä perheeltä että yhteiskunnalta eri tasoilla. Ystävyyden tukemisen kannalta tärkeimpiä ovat paitsi huoltajat myös koulun henkilökunta.
Tutkimus osoittaa, miten tärkeää on nostaa esiin kehitysvammaisten lasten ja nuorten oikeus saada tukea yhdenvertaisen sosiaalisen kanssakäymisen ja ystävyyssuhteiden luomiseksi.Vammattomien ihmisten on tärkeä tietää, mitä kehitysvammaisilla lapsilla ja nuorilla on sanottavana ystävyydestä.
Tutkimus tuo käytännönläheistä tietoa kehitysvammaisten koululaisten ystävyyssuhteista sekä niihin liittyvistä toiveista ja tuen tarpeista heidän parissaan työskenteleville ammattilaisille ja huoltajille.
Väitöstutkimuksen aineistot koostuvat huoltajille suunnatusta kyselystä ja haastatteluista, erityiskoulussa kerätyistä aineistoista, havaintopäiväkirjasta, kehitysvammaisten koululaisten kirjoituksista sekä heidän kanssaan käydyistä keskusteluista.
Kasvatustieteen maisteri Marjo-Rita Mäkäräinen väittelee Oulun yliopistossa perjantaina 3.6.2022. Erityispedagogiikan alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on "Kaikki tarvitsevat ystäviä". Kehitysvammaisten koululaisten ystävyyssuhteet ("Everyone needs friends". Friendships of pupils with intellectual disabilities). Vastaväittäjänä toimii dosentti Raija Pirttimaa Jyväskylän yliopistosta ja kustoksena professori Marjatta Takala. Väitöstilaisuus alkaa Linnanmaalla salissa L2 klo 12 ja sitä voi seurata etäyhteydellä https://oulu.zoom.us/j/62597467294
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
KM Marjo-Rita Mäkäräinen
p. 040 8394619
marjo-rita.makarainen@eduouka.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Yllättävä perhoslöytö – Euroopassa lähes tuntematon laji löytyi Suomesta10.7.2026 12:01:00 EEST | Tiedote
Lounais-Suomen Bromarvista on löytynyt Suomelle uusi ja erittäin odottamaton perhoslaji. Kyseessä on todennäköisesti Cuprina fuscella, jota on Euroopassa tavattu aiemmin vain Itävallasta. Löytö on poikkeuksellinen, sillä laji kuuluu alaheimoon, jota ei ole aiemmin havaittu Suomessa eikä muuallakaan Pohjois-Euroopassa.
Äidin sensitiivisyys suojaa keskosta tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmilta10.7.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Äidin lämmin, nopea ja tilanteeseen sopiva reagointi lapsen tarpeisiin ehkäisee tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmia lapsen myöhemmällä iällä. Uuden tutkimuksen mukaan sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.
Ihminen muokkaa susien kehitystä – kallon muoto vaihtelee eri puolilla maailmaa7.7.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Eri puolilla maailmaa elävät sudet eivät ole rakenteeltaan samanlaisia. Uusi kansainvälinen tutkimus osoittaa, että susien kallon muoto ja koko vaihtelevat ilmaston, saaliseläinten, evoluutiotaustan sekä yhä enemmän myös ihmisen vaikutuksen mukaan.
Kaukolämmön hukkalämpöä jäteveden puhdistukseen: taloudellista hyötyä ja päästövähennyksiä uudella menetelmällä – myös datakeskuksista6.7.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Hukkalämmön ja kaukolämmön paluuveden lämpö tarjoaa lupaavia mahdollisuuksia kaupunkien puhtaan siirtymän edistämiseen. Oulun yliopiston Kavereno-tutkimushankkeen tulosten mukaan energiayhtiön vuosittainen liiketulos voi parhaimmillaan kasvaa lähes 40 prosenttia, samalla kun hiilidioksidipäästöt vähenevät noin kolmanneksen.
Ukrainalaisilla meneillään laajamittainen kielenvaihto – venäjä halutaan korvata ukrainalla2.7.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Venäjän hyökkäyssodan vuoksi moni ukrainalainen ei enää halua käyttää venäjän kieltä. Pakolaisten arjessa kielen merkitys korostuu, sanoo tutkija.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
