Väitös: Kehitysvammaiset nuoret tarvitsevat tukea ystävyyden rakentamiseen
27.5.2022 07:03:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Kehitysvammaisten lasten ja nuorten mahdollisuudet ystävyyssuhteiden luomiseen ovat rajalliset. Väitöstutkimuksen mukaan heidän lähiympäristöstä saamallaan tuella on suuri merkitys ystävyyssuhteiden muodostamisen ja ylläpitämisen kannalta.
Tulosten mukaan koulu oli kehitysvammaisen lapsen ja nuoren elämässä keskeinen paikka ystävyyssuhteiden muodostamisessa ja ylläpitämisessä. Tutkimukseen osallistuneet oppilaat toivoivat ystävyyksien jatkumista ja lisää mahdollisuuksia ystävien tapaamiseen vapaa-ajalla. Huoltajat olivat huolissaan lastensa vähäisistä ystävyyssuhteista ja puutteellisista mahdollisuuksista tavata ystäviä.
Kehitysvammaisen koululaisen ystävyyssuhteiden tukemiseen tarvitaan konkreettisia toimia sekä perheeltä että yhteiskunnalta eri tasoilla. Ystävyyden tukemisen kannalta tärkeimpiä ovat paitsi huoltajat myös koulun henkilökunta.
Tutkimus osoittaa, miten tärkeää on nostaa esiin kehitysvammaisten lasten ja nuorten oikeus saada tukea yhdenvertaisen sosiaalisen kanssakäymisen ja ystävyyssuhteiden luomiseksi.Vammattomien ihmisten on tärkeä tietää, mitä kehitysvammaisilla lapsilla ja nuorilla on sanottavana ystävyydestä.
Tutkimus tuo käytännönläheistä tietoa kehitysvammaisten koululaisten ystävyyssuhteista sekä niihin liittyvistä toiveista ja tuen tarpeista heidän parissaan työskenteleville ammattilaisille ja huoltajille.
Väitöstutkimuksen aineistot koostuvat huoltajille suunnatusta kyselystä ja haastatteluista, erityiskoulussa kerätyistä aineistoista, havaintopäiväkirjasta, kehitysvammaisten koululaisten kirjoituksista sekä heidän kanssaan käydyistä keskusteluista.
Kasvatustieteen maisteri Marjo-Rita Mäkäräinen väittelee Oulun yliopistossa perjantaina 3.6.2022. Erityispedagogiikan alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on "Kaikki tarvitsevat ystäviä". Kehitysvammaisten koululaisten ystävyyssuhteet ("Everyone needs friends". Friendships of pupils with intellectual disabilities). Vastaväittäjänä toimii dosentti Raija Pirttimaa Jyväskylän yliopistosta ja kustoksena professori Marjatta Takala. Väitöstilaisuus alkaa Linnanmaalla salissa L2 klo 12 ja sitä voi seurata etäyhteydellä https://oulu.zoom.us/j/62597467294
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
KM Marjo-Rita Mäkäräinen
p. 040 8394619
marjo-rita.makarainen@eduouka.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Enemmän ei ole aina parempi valaistuksessa – Oulussa valotaidepolku ja seminaari syventyvät pimeää kunnioittavaan suunnitteluun20.2.2026 10:38:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston tutkimushankkeiden tavoitteina on hillitä ylivalaisun haittoja ja nostaa pimeyden ja hämärän arvostus osaksi kaupunkien valaistussuunnittelua. Yleisö voi tutustua Oulun Pikisaaren rantapolulle toteutettavaan valotaidepolkuun ”Valo, jää” 20.2.–15.3. ja tutkimustuloksia esitellään 25.2. Pimeän arvot huomioiva kaupunkivalaistus -seminaarissa Oulun pääkirjastolla.
Imettävän äidin rinnat saattavat suojata vastasyntynyttä kylmältä – tutkijoilta uusi näkökulma ihmisen evoluutioon19.2.2026 12:57:00 EET | Tiedote
Ihminen poikkeaa muista kädellisistä ulkonevien ja suhteellisen suurikokoisten rintojensa vuoksi, eikä niiden kehitystä ole pystytty toistaiseksi pitävästi selittämään. Oulun yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan rintojen korkea pintalämpötila saattaa auttaa vastasyntynyttä säilyttämään ruumiinlämpönsä.
Oulun yliopiston virtuaalinen kivimuseo avautuu – yli 1000 digitaalisen näytteen kokoelma kaikkien saataville19.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Oulun yliopisto avaa virtuaalisen kivimuseon, joka tarjoaa uudenlaisen, helposti saavutettavan tavan tutustua geologiaan ja mineralogiaan. Virtuaalimuseon perustana ovat kaivannaisalan (Oulu Mining School) opettajan ja Materianalyysikeskuksen käyttöinsinöörin Tapio Soukan tuottamat korkealaatuiset 3D‑mallit kivi- ja mineraalinäytteistä, joista suurin osa on peräisin Oulun yliopiston kivimuseon kokoelmasta.
”Kolmen vuoden tohtorit” etenevät kohti tutkintojaan18.2.2026 05:54:00 EET | Tiedote
Digitaaliset vedet -tohtorikoulutuspilottiin palkatut väitöskirjatutkijat ovat julkaisseet ensimmäisiä tutkimusartikkeleitaan. Artikkelien valmistuminen osoittaa, että opiskelu tohtoriksi kolmessa vuodessa on mahdollista. Onnistumisen taustalla ovat asiantunteva ohjaus, tutkijayhteisön tuki ja yhteistyö yliopiston ulkopuolisten toimijoiden kanssa.
Vanhemman huoli on hälytysmerkki: Tunnistaa lapsen äkillisen vakavan sairauden yli 90 prosentissa tapauksista18.2.2026 03:45:00 EET | Tiedote
Vanhemman intuitio lapsen voinnista on merkittävä lääketieteellinen mittari. Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalan uusi tutkimus osoittaa, että edes kattavat digitaaliset oirekyselyt eivät välttämättä paranna arviota, jos vanhemman perushuoli sivuutetaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
