Väitös: Ohjelmistovalinnoilla merkittävä rooli kuoroidentiteetin muodostumisessa
3.5.2021 14:00:00 EEST | Taideyliopisto | Tiedote

Väitöstutkimuksessaan hollolalaislähtöinen Lampinen tarkastelee kuorotoimintaa erilaisten yksilö- ja ryhmäidentiteettien näkökulmasta. Hän haastatteli kymmentä tansanialaista kuoronjohtajaa ja teki lisäksi laajemman kyselytutkimuksen. Väitöstutkimuksen aihepiiri kumpuaa Lampisen omista kokemuksista hänen asuttuaan Tansaniassa viiden vuoden ajan ja osallistuttuaan siellä paikalliseen kirkkokuorotoimintaan. Esille tuli muun muassa kuoronjohtajien yhteisöllinen tapa toimia.
"Tutkimukseni piirissä olevilla kuoroilla oli usein useita johtajia, joista kukin täydensi kokonaisuutta omilla vahvuuksillaan. Tämä laajentaa kuorojen musiikillisia mahdollisuuksia, ja vastaavaa haluaisin nähdä myös täällä Suomessa", Lampinen toteaa.
Kuoronjohtajalla voi olla monia identiteettejä
Uskonnollinen maailmankatsomus ja kirkollinen ympäristö olivat Lampisen tutkimien kuorojen toiminnan perusta. Lampinen selvitti, että toistuvuuden ja rutiinien merkitys kuorojen yhteenkuuluvuuden tunteen luojina korostuvat tässä ympäristössä, jossa kuorot harjoittelevat useita kertoja viikossa ja osallistuvat jumalanpalvelukseen joka sunnuntai. Kuorot näkevät itsensä aktiivisina toimijoina jumalanpalveluksissa: ne välittävät kristillistä sanomaa ja tukevat seurakuntalaulua.
Lampinen havaitsi, että tutkimuksen osallistujilla oli monenlaisia musiikillisia identiteettejä: he olivat kuoronjohtajia, musiikinopettajia, säveltäjiä, laulajia, tietyn musiikkityylin esittäjiä, etnisen ryhmän edustajia ja/tai uskonnollisen yhteisön jäseniä.
"Tärkeä osa kuoronjohtajien työtä on musiikillinen yhteistyö, joka luo yhteenkuuluvuuden ja kollegiaalisuuden tunnetta sekä luterilaisen kirkon sisällä että ekumeenisesti muiden kirkkokuntien kuoronjohtajien kanssa.
Ohjelmistovalinnat rakentavat kuoron identiteettiä
Kuoro-ohjelmiston valikoituminen on prosessi, jonka kautta muun muassa kuoronjohtajat vaikuttavat kuoron itsestään antamaan kuvaan. Toisaalta taas kuoron identiteetti vaikuttaa ohjelmiston valintaan. Tämän tutkimuksen monenlaisia musiikkityylejä sisältävät kuoro-ohjelmistot ovat musiikillisten, uskonnollisten, paikallisten ja etnisten identiteettien kohtaamispaikkoja. Lampinen havaitsi, että kuoronjohtajat luokittelevat kuorojensa ohjelmistoa esimerkiksi ”meidän ja muiden lauluihin”, ”tavallisiin ja erityisiin lauluihin” sekä ”kirkollisiin ja maallisiin lauluihin”.
"Tällaiset luokittelut liittyvät olennaisesti myös kuorojen erilaisten identiteettien muotoutumiseen", hän toteaa.
Lisätiedot
Leena Lampinen
leena.lampinen@uniarts.fi
Verkkotapahtuma: Leena Lampisen väitöstilaisuus 10.5. 2021 klo 16
Väitöskirjan otsikko: Our Songs and Other People’s Songs. Music and Identities in a Lutheran Diocese in Tanzania.
Vastaväittäjä: prof. Jean Kidula (University of Georgia)
Väitöskirjan tarkastajat: prof. Jean Kidula (University of Georgia), prof. Johannes Brusila (Åbo Akademi)
Tarkastustilaisuuden valvoja: Yliopistonlehtori Jorma Hannikainen, Taideyliopiston Sibelius-Akatemia
Tilaisuus on englanninkielinen ja se on katsottavissa suorana Youtubesta.
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Helsinkiläislapset saavat kuulla sävellyksensä ammattimuusikoiden esittämänä konsertissa maaliskuussa9.3.2026 15:08:00 EET | Tiedote
Kohtaamisia-konsertti huipentaa Hietakummun ala-asteen koulun lasten musiikillisen matkan soitinten maailmaan.
Helmi Vesa -pianokilpailun palkinnot on jaettu8.3.2026 16:25:05 EET | Tiedote
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian pianonsoiton opiskelijoille järjestettävä kilpailu käytiin 15. kertaa 5.-8. maaliskuuta 2026 Helsingissä.
När scenens språk blev en maktfråga: ny forskning om sena 1800-talets operastrid i Helsingfors5.3.2026 14:41:57 EET | Pressmeddelande
Varken finlandssvenskan eller finskan var då självklara som scenspråk. Ulla-Britta Broman-Kananens nya bok Operan som trojansk häst för en inhemsk teateridé i Helsingfors undersöker operans roll i Finland i relation till språk, språkpolitik och nationsbygge under 1870- och 1880-talen.
Sibelius-Akatemian Helmi Vesa -kilpailu juhlistaa nuoria pianotaitureita maaliskuussa 202625.2.2026 12:47:00 EET | Tiedote
Kilpailu on järjestetty Sibelius-Akatemian pianonsoiton opiskelijoille vuodesta 1986 lähtien.
Uusi tutkimus paljastaa: suomalaisten urkurien kansainvälisyys alkoi jo 1860-luvulla ja sen vaikutukset näkyvät opetuksessa ja tutkimuksessa edelleen10.2.2026 15:51:29 EET | Tiedote
Uutta lähdeaineistoa hyödyntävä Taideyliopiston Sibelius-Akatemian tutkimusjulkaisu Suomalaisten urkurien opintomatkoja 1860-luvulta 1950-luvulle osoittaa, että suomalaiset urkurit hakivat vaikutteita ja verkostoja Euroopasta jo varhain.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
