Väitös: Suuremmissa luokissa esiintyy enemmän työrauhahäiriöitä
KTM Susanne Syrén tarkastelee väitöskirjassaan koulutusta, työmarkkinatulemia ja henkistä hyvinvointia. Väitöskirja koostuu kolmesta artikkelista, joista ensimmäinen tutkii luokkakoon vaikutusta työrauhaan.
”Luokkakoon vaikutusta koulumenestykseen ja palkkoihin on tutkittu paljon. Vähemmän tiedetään syistä näiden vaikutusten taustalla. Hyödynsin väitöskirjassa ProKoulu-tutkimuksen aineistoa opettajien ja oppilaiden työrauha-arvioista. Tarkastelu osoitti, että suuremmissa luokissa esiintyy enemmän työrauhahäiriöitä, mikä aiempien tutkimusten mukaan saattaa heikentää oppimista.”
Myös toinen väitöskirjan artikkeleista keskittyy koulutusteemoihin. Artikkelissa käsitellään suomalaisia kauppakorkeakouluja ja opiskelijaksi hyväksymisen pisterajoja. Tutkimuksessa tarkastellaan kauppakorkeakouluihin hyväksyttyjen ja niissä aloittaneiden opiskelijoiden valmistumistodennäköisyyttä, sekä alkutyöuran työllisyyttä ja palkkoja.
”Tulokset viittaavat siihen, että selektiivisempään kauppakorkeakouluun hyväksytyt ja siellä aloittaneet kokevat vähemmän työttömyyspäiviä ja valmistuvat todennäköisemmin kuin vähemmän selektiiviseen kauppakorkeakouluun valitut tai siellä aloittaneet. On kuitenkin mahdollista, että erot työllisyydessä selittyvät ainakin osin eroilla alueellisissa työllistymismahdollisuuksissa.”
Väitöskirjan viimeinen artikkeli tutkii tulojen ja henkisen hyvinvoinnin välistä yhteyttä hyödyntäen Lapsesta Aikuiseksi -tutkimusta. Tutkimuksessa pyrittiin selvittämään myös sitä, miten persoonallisuuden piirteet mahdollisesti muokkaavat tätä yhteyttä.
”Tutkimuksen perusteella emme löytäneet tukea tulotason ja henkisen hyvinvoinnin väliselle yhteydelle, kun otimme huomioon yksilön persoonallisuuspiirteet, terveydentilan, siviilisäädyn ja kotitalouden koon. Tarkasteltaessa ainoastaan tulotasoa ja henkistä hyvinvointia, positiivinen yhteys havaittiin, mutta on tärkeä huomata, että kyse ei ole syy-seuraussuhteesta.”
Väitöskirja kokoaa yhteen uutta tietoa koulutukseen liittyen.
”Erityisen kiinnostavaa oli havaita, että suuremmissa luokissa esiintyy enemmän työrauhahäiriöitä, ja että opiskelupaikalla saattaa olla merkitystä myös koulutusalan sisällä,” Syrén summaa.
KTM Susanne Syrénin taloustieteen väitöskirja ”Education, Labor Market Outcomes, and Mental Well-Being” tarkastetaan 4.2.2022 klo 12.00. Vastaväittäjänä toimii professori Kristiina Huttunen (Aalto-yliopisto), ja kustoksena professori Jaakko Pehkonen (Jyväskylän yliopisto).
Tilaisuutta voi seurata suorana verkon välityksellä. Tilaisuuden lopuksi yleisöllä on mahdollisuus esittää väittelijälle kysymyksiä ottamalla yhteyttä kustoksen puhelinnumeroon +358503732133. Väitöstilaisuuden kieli on suomi.
Väitöskirja on julkaistu sähköisenä.
Syrén kirjoitti ylioppilaaksi Äetsän Sarkia-lukiosta vuonna 2007. Hän valmistui kauppatieteiden maisteriksi (taloustiede) Jyväskylän yliopistosta vuonna 2014. Syrén työskentelee tällä hetkellä yliopiston opettajana Jyväskylän yliopiston avoimessa yliopistossa. Syrénin väitöstutkimusta ovat tukeneet Jyväskylän yliopisto, OP Ryhmän Tutkimussäätiö ja Yrjö Jahnssonin säätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petra Thurenviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358504711642petra.t.thuren@jyu.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston dekaanit kaudelle 2026–2029 valittu29.10.2025 14:01:29 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala on nimennyt tiedekuntaneuvostoja kuultuaan Jyväskylän yliopiston tiedekuntien dekaanit toimikaudeksi 1.1.2026–31.12.2029. Valituista dekaaneista kaksi jatkaa nykyisessä tehtävässään ja neljä on uusia.
Nanomittakaavan lämpösähköiset ilmiöt tuovat uutta näkökulmaa energianhallintaan29.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Uusi kvanttikuljetusteoria paljastaa, miten femtosekuntien aikaskaalan lämpösähköiset vaihtelut vaikuttavat energian hallintaan nanomittakaavassa. Jyväskylän yliopisto on ollut mukana kehittämässä uutta teoreettista lähestymistapaa, joka mahdollistaa yksittäisten molekyylien muodostamien nanoliitosten lämpötilaerojen ja sähkövirtojen tarkan simuloinnin. Tutkimus avaa uusia näkymiä esimerkiksi kvanttitietokoneiden komponenttien kehittämiseen.
Ikääntyneiden palveluohjaus hyvinvointialueilla kaipaa kehittämistä – tutkimus nostaa esiin kriittiset kohdat28.10.2025 16:01:51 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama, Tampereen ja Seinäjoen ammattikorkeakoulujen kanssa toteutettu tutkimus nostaa esiin merkittäviä kehittämistarpeita ikääntyneiden palveluohjauksessa hyvinvointialueilla. Tulosten mukaan palveluohjaus ei kaikilta osin toteudu suunnitellusti tai asiakaslähtöisesti. Tutkijat tunnistivat palveluohjauksessa kriittisiä kohtia, kuten vaikeudet päästä palvelun piiriin, avun tarpeen arvioinnin kapea-alaisuuden ja resurssien riittämättömyyden. Tutkijat tarjoavat viisi konkreettista suositusta, joiden avulla hyvinvointialueiden palveluohjausta voidaan kehittää kohti ennakoivaa ja paremmin ikääntyneiden tarpeet huomioivaa palvelua.
Jyväskylän yliopiston 2026 aloittavan hallituksen kokoonpano vahvistettu28.10.2025 12:43:36 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston hallituksen jäsenten vaali toimikaudelle 1.1.2026–31.12.2029 päättyi keskiviikkona 1.10.2025. Yliopistokollegio vahvisti vaalin tuloksen 24.10.2025.
Tutkimus selvitti, miksi teinivuosien musiikkikappaleet säilyvät merkityksellisinä läpi elämän28.10.2025 07:29:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama tutkimus paljastaa, että tunteisiimme eniten vetoava musiikki on usein peräisin teinivuosilta, todennäköisimmin ikävuoden 17 tienoilta. Tämä muistoihin liittyvä ilmiö auttaa selittämään, miksi nuoruusaikojen musiikkikappaleet säilyvät usein syvästi merkityksellisinä – jopa vuosikymmeniä myöhemmin. Muistojen voimakkuus kuitenkin vaihtelee elämän mittaan ja paljastaa erilaisia kehityskulkuja miesten ja naisten välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
