Väitös:Tietojärjestelmien hyödyntäminen ympäristöystävällisen käyttäytymisen edistämiseksi Persuasive Systems Design -mallin avulla
10.10.2019 09:29:34 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston Kestävän kehityksen viikon teematapahtumat jatkuvat vielä ensi viikon alussakin, kun maisteri Nataliya Shevchuk väittelee maanantaina. Tietojenkäsittelytieteisiin kuuluvan väitöskirjan otsikko on Application of persuasive systems design for adopting Green Information Systems and Technologies (Persuasive Systems Design -mallin soveltaminen kestävää kehitystä tukevien tietojärjestelmien ja informaatioteknologioiden käyttöönoton tukena). Vastaväittäjänä toimii professori Stefan Seidel Liechtensteinin yliopistosta ja kustoksena professori Harri Oinas-Kukkonen Oulun yliopistosta.
Voivatko teknologia ja erilaiset sovellukset ohjata ihmisten arkikäyttäytymistä kestävän kehityksen mukaisesti? Miten pelillistäminen voi toimia tällaisissa ratkaisuissa? Teknologiaa käyttäessään ihmisellä pitää olla hallinnan tunne asioihin. PSD-malli määrittelee vakuuttavan suunnittelun lähestymistavat. Ihminen ja ihmisyys on olennaista ICT-sovellusten suunnittelussa. Tekniikka ohjaa ajattelua ja toimivimmillaan se tapahtuu tietoisesti eli ihminen itse asettaa tavoitteet toiminnalleen. Piilo-ohjailu ei kanna pitkälle vaan sen pitää olla suostuttelevaa.
Tarve tällaiselle tutkimukselle kumpuaa ympäristön nykyisestä kriittisestä tilasta, joka vaatii välittömiä toimia. Käyttäytymisen muutos on yksi merkittävä osa ympäristöä säästävien informaatioteknologisten ratkaisujen suunnittelussa. Käyttäytymisen muuttaminen on erittäin haastavaa. Sen vuoksi vakuuttavia ja suostuttelevia tekniikoita voidaan käyttää tukemaan käyttäytymisen ja tapojen muuttamisessa.
-Olemme tänä päivänä hyvin riippuvaisia erilaisista tietojärjestelmistä. Esimerkiksi voi olla vaikeaa kuvitella edes yhtä päivää ilman älypuhelinta ja sen sovelluksia. Väitöskirjani keskittyykin juuri älypuhelinsovelluksiin esimerkkeinä tietojärjestelmistä, joiden avulla käyttäytymiseen voidaan vaikuttaa. Väitöskirjan teoreettinen pohja perustuu Persuasive Systems Design -malliin (PSD), joka tarjoaa viitekehyksen suunnittelulle ja arvioinnille, Shevchuk sanoo.
Väitöskirja koostuu systemaattisesta kirjallisuuskatsauksesta, historiallisesta analyysistä ja neljästä kokeellisesta tutkimuksesta eli kuudesta eri artikkelikokonaisuudesta. Näissä tutkitaan erilaisten PSD-mallin mukaisten ohjelmisto-ominaisuuksien sekä kestävän kehityksen mukaisen käyttäytymisen välisiä suhteita. Tutkimuksen tulokset osoittavat, että PSD-malli parantaa olemassa olevien teknologioiden potentiaalia käyttäytymisen muutoksen tukemiseen ja erityisesti myös ympäristöystävällisempään suuntaan. Väitöskirja hyödyttää sekä tieteellistä tutkimusta että käytännön työelämää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Harri Oinas-Kukkonen
Vakuuttavat verkko- ja mobiilipalvelut
Oulun yliopisto
harri.oinas-kukkonen@oulu.fi
040 579 1410
Ville WittenbergViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: tieto- ja sähkötekniikka, 6G Flagship
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto
Viestintä, markkinointi ja yhteiskuntasuhteet
PL 8000
90014 Oulun yliopisto
viestintä (@) oulu.fi
0294 484 091
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
”Kolmen vuoden tohtorit” etenevät kohti tutkintojaan18.2.2026 05:54:00 EET | Tiedote
Digitaaliset vedet -tohtorikoulutuspilottiin palkatut väitöskirjatutkijat ovat julkaisseet ensimmäisiä tutkimusartikkeleitaan. Artikkelien valmistuminen osoittaa, että opiskelu tohtoriksi kolmessa vuodessa on mahdollista. Onnistumisen taustalla ovat asiantunteva ohjaus, tutkijayhteisön tuki ja yhteistyö yliopiston ulkopuolisten toimijoiden kanssa.
Vanhemman huoli on hälytysmerkki: Tunnistaa lapsen äkillisen vakavan sairauden yli 90 prosentissa tapauksista18.2.2026 03:45:00 EET | Tiedote
Vanhemman intuitio lapsen voinnista on merkittävä lääketieteellinen mittari. Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalan uusi tutkimus osoittaa, että edes kattavat digitaaliset oirekyselyt eivät välttämättä paranna arviota, jos vanhemman perushuoli sivuutetaan.
Oulun yliopistosta ennätysmäärä keksintöjä kaupalliseen putkeen: "Kuulostelemme jatkuvasti tutkijoiden ideoita ja piilevää keksinnöllisyyttä"13.2.2026 13:07:15 EET | Tiedote
Oulun yliopiston innovaatiokeskus vauhdittaa poikkeuksellisen aktiivisesti tutkimuksesta nousevien ideoiden kaupallistamista. Yhteistyösuhteiden vararehtori Petteri Alahuhdan mukaan korkealaatuinen tutkimus vaikuttaa aidosti tulevaisuuden talouskasvuun.
Koettu saavutettavuus vaikuttaa kaupunkilaisten luontokäyntien tiheyteen12.2.2026 07:43:00 EET | Tiedote
Viheralueiden koetulla saavutettavuudella on suuri vaikutus siihen, kuinka usein ihmiset viettävät aikaa kaupunkien luonnossa. Uuden tutkimuksen mukaan viheralueen hyvä saavutettavuus voi olla yhtä tärkeää kuin itse luontoalueen ominaisuudet, kun tarkastellaan luontokäyntien tiheyttä kaupungeissa ja niiden lähiympäristössä Suomessa.
Pohjois-Suomen syntymäkohortin 60-vuotiaat kutsutaan laajaan terveystutkimukseen12.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen vuoden 1966 syntymäkohorttiin kuuluvat osallistujat ovat saavuttamassa 60 vuoden iän. Heidät kutsutaan mukaan laajaan seurantatutkimukseen, jossa tarkastellaan kokonaisvaltaisesti terveyttä, hyvinvointia ja ikääntymisen varhaisia muutoksia. Tutkimus tarjoaa ainutlaatuisen näkymän terveyden kehitykseen koko elämänkaaren ajalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
