Väitöstutkimus tuotti uutta ja tarkkaa mittaustietoa rautaa raskaampien alkuaineiden atomimassoista

Väitöstutkimus keskittyi pääosin neutronirikkaiden harvinaisten maametallien isotooppien massamittauksiin. Näiden lisäksi tutkittiin myös ytimiä, joissa protonien ja neutronien lukumäärät olivat hyvin lähellä toisiaan.
Mittauksiin käytettiin JYFLTRAP Penningin loukkua Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratoriossa. Eksoottisia radioaktiivisia isotooppeja tuotettiin kiihdytinlaboratorion IGISOL-massaerotinlaitteistolla.
Tutkimuksessa saatujen tulosten perusteella pystyttiin parantamaan teoreettisten mallien ennusteita.
”Mittaustiedon avulla pystytään paremmin mallintamaan esimerkiksi neutronitähtien törmäyksissä tuotettujen raskaiden alkuaineiden määriä sekä tietyn tyyppisten pulsaritähtien purkauksia. Samalla saatiin uutta tietoa sekä neutronirikkaiden että -vajaiden ytimien rakenteesta”, sanoo väitöstutkija Markus Vilén Jyväskylän yliopistosta.
Väitöstyössä myös kehitettiin ja testattiin ionisuihkujen tuottamiseen ja massojen mittaamiseen liittyviä mittausmenetelmiä.
”Onnistuimme mittamaan jopa yksittäisten ionien massoja muutaman miljardisosan tarkkuudella”, Vilén kertoo.
Markus Vilén kirjoitti ylioppilaaksi Tampereen Lyseon lukiosta vuonna 2010. Hän aloitti fysiikan opinnot Jyväskylän yliopistossa syksyllä 2011 ja valmistui filosofian maisteriksi vuonna 2016 pääaineenaan fysiikka. Syksystä 2016 alkaen hän on työskennellyt IGISOL-tutkimusryhmässä Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratoriossa.
FM Markus Vilénin väitöskirjan "Mass measurements and production of ions at IGISOL for the astrophysical r- and rp-processes" tarkastustilaisuus pidetään 20. syyskuuta 2019 klo 12 alkaen fysiikan laitoksen salissa FYS1 (Ylistönrinne, Survontie 9). Vastaväittäjänä on professori Dan Melconian Yhdysvalloista Texas A&M –yliopistosta ja kustoksena associate professor Anu Kankainen Jyväskylän yliopistosta. Väitöstilaisuus on englanniksi.
Tutkimus on julkaistu JYU Dissertations -sarjassa, numero 123, 2019, Jyväskylän yliopisto. ISBN 978-
951-39-7838-9 (PDF), ISSN 2489-9003
Linkki julkaisuun: https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/65448
Lisätietoja:
Tohtorikoulutettava Markus Vilén, markus.k.vilen@student.jyu.fi
Tiedottaja Tanja Heikkinen, tanja.s.heikkinen@jyu.fi, puh. 050 581 8351
Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta
https://www.jyu.fi/science/fi
Facebook: jyuscience Twitter: jyscience
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Kontekstisidonnaiset mallit ennustavat, milloin kuljettajan tarkkaamattomuus voi johtaa onnettomuuksiin18.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Abhishek Sarkar kehitti väitöstutkimuksessaan kontekstisensitiivisiä malleja, jotka auttavat tunnistamaan kuljettajan keskittymisen herpaantumisen eri ajotilanteissa. Mallit osaavat ottaa huomioon ajoympäristön, kuljettajan omat kyvyt ja erilaiset poikkeustilanteet. Tuloksia voidaan hyödyntää ajoneuvojen valvontajärjestelmien ja käyttöliittymien suunnittelussa ja kuljettajakoulutuksessa.
Väitöstutkimus selvitti adaptiivisten menetelmien hyötyä sensoriverkkopaikannuksessa – apua paikannuksen haasteisiin vaihtelevissa ulko-olosuhteissa18.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
FM Jari Luomala käsitteli väitöstutkimuksessaan referenssi- ja etäisyysperusteista paikannusta ulkona toimiville langattomille sensoriverkoille. Tutkimuksessa esitetään ratkaisuja sensoriverkon laitteiden eli noodien paikannustarkkuuden parantamiseksi vaihtelevissa olosuhteissa.
Raportti: SOTE-rahoitusmalli ei vastaa todellisuutta – tutkijat vaativat huomiota alueiden välisiin eroihin17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston ja Helsingin yliopiston tutkijoiden tuoreessa raportissa tarkasteltiin demografisten ja sosioekonomisten tekijöiden vaikutusta SOTE-palveluiden tarpeeseen ja kustannuksiin hyvinvointialueilla. Tutkijoiden mukaan nykyinen rahoitusmalli ei vastaa todellista tarvetta, eikä ota huomioon väestön rakenteellisia ja sosiaalisia eroja. Rahoitusmallia tulisi tutkijoiden mukaan uudistaa, jotta se ei johtaisi alueelliseen eriarvoisuuteen.
Tutkijoiden yössä pääset ihmettelemään maailmankaikkeuden aikajanaa ja kokemaan tieteen yhteisöllisyyden – Tutkijoiden yön 26.9.2025 ohjelmaa tänä vuonna neljällä paikkakunnalla!17.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylän, Oulun ja Helsingin yliopistoissa sekä Hämeen ja Jyväskylän ammattikorkeakouluissa perjantaina 29.5.2025.
Tutkimus haastaa vanhenemisen stereotypiat – aktiivinen ikääntyminen on yksilöllistä ja merkityksellistä16.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ikääntyvä väestö on yksi aikamme keskeisistä yhteiskunnallisista kysymyksistä. Keskustelu vanhenemisesta on kuitenkin usein yksipuolista ja negatiivisesti sävyttynyttä. Uusin tutkimus tarjoaa toisenlaisen näkökulman: vanheneminen ei ole enää entisensä, ja käsityksiämme on syytä päivittää. Rantanen peräänkuuluttaa myös tutkimuksen uudistamista. Hän on julkaissut uuden kirjan, joka käsittelee aktiivisen ikääntymisen ja osallisuuden tutkimusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme