Valtaosa HSL:n matkustajista antoi joukkoliikenteelle kiitettävän yleisarvosanan
7.6.2022 11:59:50 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

"Muutos on erittäin merkittävä viime vuoden kevääseen verrattuna. Matkustajat kokevat joukkoliikenteellä matkustamisen jälleen turvalliseksi", erikoistutkija Antti Vuorela sanoo.
Matkustajista 89,3 % oli joko erittäin tai melko tyytyväisiä HSL-joukkoliikenteeseen antaen sille yleisarvosanaksi 4 tai 5, kun asteikko oli 1–5. Yleisarvosanan keskiarvo oli 4,18. Vastaavasti keväällä 2021 matkustajista 89,7 % oli joko erittäin tai melko tyytyväisiä ja yleisarvosanan keskiarvo oli 4,19.
Joukkoliikenteelle annetun yleisarvosanan perusteella tyytyväisimpiä olivat metromatkustajat, joista jopa 93 % antoi arvosanan 4 tai 5. Raitiovaunuliikenteessä tyytyväisten osuus oli 91 %, bussiliikenteessä 88 % ja lähijunaliikenteessä 86 %.
Metromatkustajat tyytyväisimpiä liikenteen täsmällisyyteen
Liikennöinnin täsmällisyyteen matkustajista oli tyytyväisiä 80 %. Tyytyväisimpiä olivat metromatkustajat, joista 90 % antoi täsmällisyydelle arvosanan 4 tai 5.
Raitiovaunuliikenteessä täsmällisyyteen tyytyväisten osuus oli 83 %, bussiliikenteessä 76 % ja lähijunaliikenteessä 73 %. Lähijunaliikenteessä tyytyväisten osuus nousi merkittävästi viime keväästä, jolloin lähijunaliikenteen täsmällisyyteen oli tyytyväisiä 59 % matkustajista.
HSL mittaa vuosittain matkustajien tyytyväisyyttä joukkoliikennepalveluihin kyselytutkimuksella arkisin maanantaista torstaihin kello 6–18 ja perjantaisin kello 6–16. Kysely toteutettiin bussi-, raitiovaunu-, metro- ja lähijunaliikenteessä 10.1.–20.5.2022.
Kyselyyn vastasi 26 500 matkustajaa. Tutkimustulokset on julkaistu HSL:n avoimessa nettitietokannassa osoitteessa https://hsl.louhin.com/asty.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erikoistutkija Antti Vuorela, puh. 040 5044 582, antti.vuorela@hsl.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 420 työntekijää, ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin ennen koronaa yli 390 miljoonaa matkaa vuodessa. Korona on vaikuttanut merkittävästi joukkoliikenteen käyttöön, ja matkustajamäärämme ovat nyt noin 40 prosenttia pienemmät. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL suunnittelee strategiaa tukevaa organisaatiouudistusta9.3.2026 11:21:30 EET | Tiedote
HSL suunnittelee organisaatiouudistusta osana vuoden 2026–2029 strategian toimeenpanoa. HSL:n hallitus päätti yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisesta kokouksessaan 9.3.2026. Maaliskuussa alkavien neuvottelujen taustalla ovat sekä tuotannolliset että taloudelliset syyt ja toiminnan uudelleenjärjestely.
HSL:n hallituksen päätöksiä 9.3.20269.3.2026 11:19:45 EET | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 9. maaliskuuta 2026. Käsiteltävänä oli yhteistoimintamenettelyn käynnistäminen HSL:ssä sekä sisäisen tarkastuksen raportti 2025 ja tarkastussuunnitelma vuodelle 2026.
Ratikka 9T kulkee Länsisatamaan 7.4. alkaen – Jätkäsaaren reiteissä muutoksia viiden viikon ajan25.2.2026 09:24:39 EET | Tiedote
Ratikkareitit Jätkäsaareen ja Länsisatamaan muuttuvat pääsiäisen jälkeen tiistaista 7. huhtikuuta viiden viikon ajaksi. Ratikat siirtyvät kulkemaan Ruoholahden kautta ja Crusellinsillan yli. Syynä on Jätkäsaaren siltaremontti, jossa uusitaan vanha silta. Remontissa uusitaan sillalla olevat raitiotien kiskot ja ratatekniikkaa, minkä aikana ratikat eivät voi kulkea sillan yli.
HSL:n hallituksen päätöksiä 3.2.20263.2.2026 11:10:06 EET | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 3. helmikuuta 2026 ja käsitteli joukkoliikenteen suunnitteluohjeeseen tehtäviä päivityksiä sekä päätti maksu- ja tilityspalvelujen toimittajan hankinnasta.
HSL:n hallituksen päätöksiä 21.1.202621.1.2026 12:23:07 EET | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 21. tammikuuta 2026 ja hyväksyi HSL:n liikennöintisuunnitelman vuosille 2026-2027. Suunnitelmassa on kuvattu vuoden aikana tapahtuvat keskeisimmät liikennemuutokset tulevan kesäliikennekauden alusta alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

