Vanhempien lämpö suojaa nuorta rikollisuudelta ja psykopaattisilta piirteiltä
Psykopatia on persoonallisuuden piirteiden kokonaisuus, johon kuuluu manipulaatiota, jännityshakuisuutta sekä impulsiivista ja epäsosiaalista käytöstä. Katumuksen ja syyllisyyden tunteet puuttuvat, ja muiden tunteet ja oikeudet jätetään huomiotta. Psykopatia johtaa keskimääräistä useammin rikollisuuteen.
Psykologi Heidi Backman selvitti väitöskirja-artikkelissaan vanhempien lämmön ja vihamielisyyden vaikutuksia nuoruusiän psykopatiapiirteisiin ja rikollisuuteen. Lisäksi hän tutki, muuttuvatko vanhemmuuden vaikutukset nuoren iän myötä.
Tutkimus julkaistiin vastikään Journal of Child and Family Studies -tiedelehdessä.
Laaja nuorisorikollisten seurantatutkimus
Vajaan viiden vuoden seurantatutkimus perustui 1354:n iältään 14–19-vuotiaan korkean riskin nuorisorikollisen aineistoon, jossa he itse arvioivat kokemaansa vanhemmuutta sekä omaa käytöstään ja kokemusmaailmaansa. Arviointeja tehtiin seurannan aikana kahdeksan kertaa puolen vuoden tai vuoden välein. Käytetty aineisto oli koottu Yhdysvalloissa 2000–2010.
Tutkimuksessa kysyttiin nuoren kokemuksia esimerkiksi siitä, kuinka usein äiti tai isä on kertonut välittävänsä nuoresta tai kuinka usein he ovat suuttuneet. Lisäksi kartoitettiin nuoren kuvaamat omat mahdolliset psykopatiapiirteet.
Nuorten psykopatiapiirteet jaoteltiin kolmeen ryhmään, joihin sisältyi muun muassa: tunnekylmyys ja tunteettomuus, impulsiivinen ja vastuuton käytös sekä mahtailevat ja manipuloivat piirteet.
Tutkimusmetodina käytettiin toistettujen mittausten monitasomallinnusta, jossa tarkastellaan yksilöiden vastausten vaihteluita ajan kuluessa. Menetelmällä voidaan vakioida sekoittavia tekijöitä ja saada syy-seuraussuhteet esiin.
Vanhemmuuden laatu vaikuttaa pitkään
Vanhemmuuden lämmön merkitys lapsuusiässä lapsen käyttäytymiseen on jo ollut tiedossa. Uusi tutkimus vahvisti, että vanhemmuuden lämmöllä on merkitystä vielä nuoruusiässä.
Niillä nuorilla rikollisilla, jotka kokevat saavansa äidiltään lämpöä, on keskimääräistä vähemmän psykopatiapiirteitä ja rikollista käyttäytymistä. Isän lämpö suojasi psykopatiapiirteiltä, mutta ei rikollisuudelta.
Lisäksi saatiin selville, että myös äidin ja isän vihamielisyys vaikuttavat vielä nuoruusiässä nuoren psykopatiapiirteiden tasoon ja voi lisätä rikollista käyttäytymistä.
Huonon kehityksen suunnan voi kääntää
Vanhemmuuden laadun vaikutus psykopatiapiirteisiin ei vaikuta poistuvan nuoruudessa. Toisaalta nuoreen voi vaikuttaa myös toiseen suuntaan.
”Vaikka nuoren kehitys olisikin jo edennyt epäsuotuisaan suuntaan, tilannetta ei ole menetetty. Nuorten aivot muokkautuvat, joten esimerkiksi yhteys turvalliseen aikuiseen tai nuoren kehitystä tukeva seurustelusuhde voi vielä muuttaa nuorta. Erilaisten myötävaikuttavien tekijöiden tunnistaminen vaatii lisätutkimusta”, tohtorikoulutettava, psykologi Heidi Backman HUS lastenpsykiatriasta kertoo.
”Lapsi ja nuori tarvitsee positiivista vanhemmuutta, että on tunnetasollakin kiinnostunut lapsesta. Siihen kuuluu lämpöä, rakkautta, hoivaa ja tukea. Lapsella ja nuorella on oltava tunne, että hänen tunteitaan ja tekojaan kestetään, vaikka niitä ei hyväksytäkään.”
Psykopatiapiirteistä ei kuitenkaan voi päätellä vanhemmuuden laatua.
”Nuoren psykopatiapiirteisyydestä tai rikollisesta käytöksestä ei voi vetää johtopäätöstä, että vanhemmat olisivat olleet vihamielisiä. Nuoren tilanne on monen asian summa, ja siihen voivat vaikuttaa muun muassa myös ystäväpiiri ja seurustelusuhteet”, Backman toteaa.
Jatkossa on Backmanin mukaan tärkeää ymmärtää ympäristön ja geneettisten yksilöllisten tekijöiden osuutta psykopatiapiirteiden kehittymiseen.
Artikkeli on osa Backmanin syksyllä tarkistettavaa väitöskirjaa, jonka hän on tehnyt oikeuspsykologian dosentti Taina Laajasalon, Helsingin yliopiston lastenpsykiatrian professori Eeva Arosen ja psykologian professori Markus Jokelan ohjauksessa Lastentautien tutkimuskeskuksen lastenpsykiatrian tutkimusryhmässä.
Linkki juuri ilmestyneeseen tutkimusartikkeliin:
https://link.springer.com/article/10.1007/s10826-021-01921-7
Linkit aiempiin Backmanin väitösartikkeleihin
https://link.springer.com/article/10.1007/s10964-017-0745-x
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Psykologi, PsM, FM Heidi Backman, p. 050 330 4644, heidi.backman@helsinki.fi
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala, Lastentautien tutkimuskeskus
Helsingin yliopisto, Lääketieteellinen tiedekunta
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Gips räcker vid frakturer på mediala humerusepikondylen vid armbågsleden hos barn9.9.2025 09:55:56 EEST | Pressmeddelande
I en nyligen publicerad studie framgick det att gipsning som behandling vid frakturer på mediala humerusepikondylen hos barn är en lika effektiv behandlingsform som operation. De resultat som man nu fått stöder gipsbehandling som primär behandlingsform och behandlingen kan förenhetligas på riksnivå.
Kipsi riittää lasten kyynärnivelen koukistajalisäkkeen murtumissa9.9.2025 09:55:56 EEST | Tiedote
Juuri julkaistussa tutkimuksessa selvisi, että lasten kyynärnivelen koukistajalisäkkeen murtumien hoidossa kipsaus on yhtä tehokas hoitomuoto kuin leikkaus. Nyt saadut tulokset tukevat kipsihoidon käyttöä ensisijaisena hoitomuotona, ja hoitoa voidaan yhtenäistää kansallisesti.
Den nyaste ekonomiska prognosen för hela 2025: HUS är på väg att uppnå sina ekonomiska mål för 20258.9.2025 12:09:48 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse behandlade på sitt möte verksamheten och ekonomin i januari–juli samt den nyaste årsprognosen för hela 2025. HUS-sammanslutningens operativa resultat beräknas uppvisa ett överskott på 0,1 miljoner euro. Sammanslutningens styrelse fastställde också investeringsplanen och investeringsprogrammet för de kommande åren.
Koko vuoden 2025 uusin talousennuste: HUS pääsemässä vuonna 2025 taloudellisiin tavoitteisiinsa8.9.2025 12:09:48 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus käsitteli kokouksessaan tammi–heinäkuun taloutta sekä uusinta koko vuoden 2025 vuosiennustetta. HUS-yhtymän operatiivisen tuloksen ennustetaan päätyvän 0,1 miljoonaa euroa ylijäämäiseksi. Yhtymähallitus vahvisti myös tulevien vuosien investointisuunnitelman ja -ohjelman.
Förebyggande av RS-virusinfektion hos spädbarn inleds på HUS sjukhus3.9.2025 14:17:24 EEST | Pressmeddelande
RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) är den vanligaste orsaken till luftvägsinfektioner som kräver sjukhusvård hos små barn. HUS erbjuder en antikropp som utvecklats mot RS-virus, det vill säga nirsevimab åt nyfödda och barn under ett år som hör till riskgrupperna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme