Vankilarikollisuuden torjunnassa on lähtökohtana ennalta estävät toimet
13.5.2022 09:19:57 EEST | Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten | Tiedote

Pääjohtaja Arto Kujala kertoi oikeustoimittajille järjestetyssä taustatilaisuudessa Rikosseuraamuslaitoksen tehtävästä vankeusaikaisen rikollisuuden estämisessä. Tähän pyritään vaikuttamaan esimerkiksi uusilla tehostetun valvonnan osastoilla ja henkilöstön kouluttamisella.
Hankejohtaja Mika Antikainen esitteli Rikosseuraamuslaitoksen turvallisuutta parantavia toimenpiteitä ja kertoi miten tehostetun valvonnan osastot ovat lähteneet käyntiin. Neljässä vankilassa on otettu käyttöön tehostetun valvonnan osastoja 1.3.2022 alkaen: Riihimäki, Turku, Sukeva ja Mikkeli.
- Vankien sijoittelussa vankiloihin ja tehostetun valvonnan osastolle huomioidaan muun muassa henkilön keskeinen asema järjestäytyneessä rikollisryhmässä, rajat ylittävässä rikollisuudessa tai vankilaturvallisuutta muutoin vaarantava toiminta. Vankiloissa lisätään vankien edellytyksiä ja mahdollisuuksia rikollisesta toiminnasta irtaantumiseen, Antikainen totesi.
Vuonna 2021 järjestettiin exit-toiminnasta koulutusta kaikissa suljetuissa vankiloissa ja osassa yhdyskuntaseuraamustoimistoja. Yksiköt kontaktoivat ja arvioivat kaikki vankilaan tulevat järjestäytyneen rikollisuuden ryhmiin linkittyneet vangit irtautumisen näkökulmasta.
Ennalta estävät toimet tärkeässä roolissa vankilarikollisuuden torjunnassa
Sukevan vankilan johtaja Jari-Pekka Holopainen kertoi vankilarikollisuudesta. Vankilarikollisuus voidaan jakaa vankilassa tapahtuvaan rikollisuuteen ja vankilasta käsin tapahtuvaan rikollisuuteen. Lähtökohtana vankilarikollisuuden torjunnassa on ennalta estävät toimet kuten tiedonhankinta ja tietojen analysointi, vankien oikea sijoittelu ja valvonta ja tarkastustoiminta.
Holopaisen mukaan Sukevan vankilaan vankilassa vankilaturvallisuutta on parannettu muun muassa rakenteellisilla uudistuksella, esimerkiksi ulkoilualueita on järjestelty uudelleen.
Rikosseuraamuslaitoksen turvallisuusjohtaja Ari Juuti kertoi laitosten turvallisuustilanteesta. Laitosturvallisuusindeksi koostuu kolmesta alueesta: säilytysvarmuus, väkivalta ja päihteet. Indeksit lasketaan erikseen avolaitosten osalta ja suljettujen laitosten osalta. Henkilökuntaan kohdistuva väkivalta on yleispohjoismainen ilmiö. Esimerkiksi Norjassa tilastoitiin yli 200 tapausta kun meillä henkilökuntaan kohdistui väkivaltaa viime vuonna 15 kertaa. Jokainen tapaus on liikaa. Myös vankien välinen väkivalta on Suomessa muita pohjoismaita vähäisempää.
- Turvallisuustyö perustuu dynaamiseen turvallisuuteen ja se nähdään kaikkia koskevana ja kaikkeen liittyvänä ajattelutapana. Vankilassa dynaaminen turvallisuus tarkoittaa työskentelymenetelmää, jonka avulla henkilökunta asettaa etusijalle vankien kanssa tapahtuvan päivittäisen kommunikoinnin ja vuorovaikutuksen aloittamisen ja ylläpitämisen. Dynaaminen turvallisuus perustuu korkeaan ammattietiikkaan ja sillä pyritään takaamaan hyvä järjestys, kuntoutuminen ja vapauteen valmistautuminen.
- Dynaamisen turvallisuuden tukena on tekninen turvallisuus. Esimerkiksi Riihimäen vankilassa on käynnissä turvatarkastuspilotti, jossa henkilöskannerin avulla pyritään estämään kiellettyjen aineiden ja esineiden tuonti vankilaan vierailijoiden, vankien ja henkilökunnan toimesta, Juuti kertoi.
Henkilöstön kokemiin uhkatilanteisiin puututaan voimakkaammin
Työsuojelupäällikkö Petri Nurmi teki katsauksen henkilöstön kokemiin uhkatilanteisiin. Tänä vuonna työsuojelukoulutuksessa otetaan keskeiseksi teemaksi uhkatilanteet sekä niistä raportointi. Myös työsuojelupäällikön virka on uusi Rikosseuraamuslaitoksessa.
- Tilastoidut vaara ja -uhkatilanteet ovat lisääntyneet viime vuosina erityisesti uhkailujen osalta. Enää uhkailu ei rajoitu yksinomaan suoriin vuorovaikutustilanteisiin, vaan skaala on hyvin laaja ja esimerkiksi sosiaalinen media on monesti uhkailujen alustana. Tämä on osaltaan näkynyt henkilökunnan kokeman väkivallan uhan lisääntymisessä; Nurmi kertoo.
Rikosseuraamuslaitos järjesti oikeustoimittajille taustatilaisuuden perjantaina 13.5.2022. Tilaisuudessa käytiin keskusteluja ajankohtaisista aiheista vankiloihin ja henkilöstön turvallisuuteen liittyen pääjohtaja Arto Kujalan johdolla.
Lisätiedot:
Rikosseuraamuslaitos, pääjohtaja Arto Kujala, puh. 029 56 88500
turvallisuusjohtaja Ari Juuti, puh. 029 56 88500 (vaihde)
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Rikosseuraamuslaitos (RISE) - BrottspåföljdsmyndighetenOpastinsilta 12 C
00520 HELSINKI
029 56 88500http://www.rikosseuraamus.fi
Rikosseuraamuslaitos on oikeusministeriön alaisuudessa toimiva vankeusrangaistusten ja yhdyskuntaseuraamusten täytäntöönpanoviranomainen. Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on omalta osaltaan ehkäistä uusintarikollisuutta ja lisätä yhteiskunnan turvallisuutta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Brottsligheten bland unga ökar – det krävs tidigt stöd och en fungerande straffprocess för att bryta brottsspiralen7.10.2026 08:58:45 EEST | Pressmeddelande
Aktörerna inom justitieförvaltningen betonar att det för att bryta ungas brottsspiraler krävs både att man ingriper i problemen så tidigt som möjligt och en fungerande och effektiv straffprocess. När ett brott har begåtts ska den ungas ärende behandlas skyndsamt. Under och efter straffet ska den unga stödjas i återgången till ett liv utan brott.
Nuorten rikollisuus on kasvussa – rikoskierteen katkaiseminen vaatii varhaista tukea ja toimivaa rikosprosessia7.10.2026 08:58:45 EEST | Tiedote
Oikeushallinnon toimijat korostavat, että nuorten rikoskierteen katkaiseminen edellyttää sekä ongelmiin puuttumista mahdollisimman varhain että toimivaa ja tehokasta rikosprosessia. Rikoksen tapahduttua nuoren asia on käsiteltävä joutuisasti. Rangaistuksen aikana ja sen jälkeen nuorta on puolestaan tuettava rikoksettomaan elämään palaamisessa.
SM-tävlingarna för narkotikahundar inom myndigheterna arrangeras i Kuopio23.9.2026 11:50:21 EEST | Pressmeddelande
Brottspåföljdsmyndigheten arrangerar den 29 september till den 1 oktober SM-tävlingarna för narkotikahundar i Kuopio. Under tävlingarna gör hundekipage från olika myndigheter upp om den nationella mästartiteln. Allmänheten och mediernas representanter är varmt välkomna att följa tävlingarna.
Virkahuumekoirien SM-kilpailut järjestetään Kuopiossa23.9.2026 11:50:21 EEST | Tiedote
Rikosseuraamuslaitos järjestää Kuopiossa 29.9.–1.10. virkahuumekoirien SM-kilpailut, joissa eri viranomaisorganisaatioiden koirat ohjaajineen kilpailevat valtakunnallisen mestaruuden saavuttamisesta. Yleisö ja median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan kilpailuja.
Organisationsreformen framskrider – samarbetsförhandlingar inleds22.9.2026 14:47:52 EEST | Pressmeddelande
Brottspåföljdsmyndigheten inleder samarbetsförhandlingar som är ett led i den pågående organisationsreformen. Under förhandlingarna behandlas reformens konsekvenser för personalen. Samarbetsförhandlingarna är inte förenade med några mål om personalminskningar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
