Varmassa käsitelty ensimmäiset eläkehakemukset, joissa koronavirus on työkyvyttömyyden keskeinen syy
25.3.2021 11:12:32 EET | Varma | Tiedote

Koronaviruspandemian seuraukset ovat nyt vuoden viiveellä alkaneet näkyä myös työeläkealalla, kun Kelan kolmensadan päivän sairauspäivärahakausi on käytetty, eivätkä sairastuneet ole toipuneet työkykyiseksi. Alkuvuoden 2021 aikana olemme Varmassa käsitelleet kuusi työkyvyttömyyseläkehakemusta, joissa keskeinen työkyvyttömyyden syy on ollut COVID-19-infektion jälkitila.
– Kaikissa tapauksissa kyse on ollut vaikean koronavirusinfektion jälkitilasta. Pitkittyneen työkyvyttömyyden syynä on ollut sairaudesta aiheutunut yleinen lihaskunnon ja toimintakyvyn heikentyminen sekä erityisesti keuhkojen toimintaan liittyvät ongelmat, ylilääkäri Jan Schugk kertoo.
Henkilöiden ikä on ollut 56–62 vuotta. Yhtä lukuun ottamatta kaikilla hakijoilla oli vakavalle koronavirusinfektiolle altistavia perussairauksia.
– Teho- ja osastohoitojakso on näissä tapauksissa kestänyt muutamia kuukausia, pisimmillään jopa neljä kuukautta, minkä jälkeen hoito ja kuntoutus on jatkunut kotioloissa. Sairaalahoidon aikana hakijoiden yleiskunto on heikentynyt, ja monille heistä on kehittynyt lisäksi erilaisia sydän- ja verenkiertoelimistön sekä hengityselimistön komplikaatioita, kuten keuhkovaltimotukoksia ja eriasteisia keuhkoinfektioita.
Valtaosa myönnetyistä työkyvyttömyyseläkkeistä määräaikaisia
Toistaiseksi jatkuvan työkyvyttömyyseläkkeen olemme tähän mennessä myöntäneet yhdelle hakijalle. Muiden osalta kyse on ollut määräaikaisista työkyvyttömyyseläkkeistä eli kuntoutustukijaksoista, sillä hoitavat lääkärit ovat arvioineet työkyvyn palautumisen olevan mahdollista kuntoutusjakson jälkeen.
Työkyvyttömyyseläkehakemuksia, joissa työkyvyttömyyden syynä on lievää tai oireetonta koronainfektiota seuraava pitkäaikainen jälkioireilu, ei Varmaan ole vielä saapunut käsiteltäväksi.
– Koronainfektion aiheuttamia työkyvyttömyyseläkehakemuksia tullaan varmuudella näkemään lisää. Vaikka vaikeat sairaustapaukset ovat painottuneet iäkkäämpään väestöön, myös työikäisiä on sairastunut vakavasti. Ensimmäisestä epidemia-aallosta on kulunut vuosi, joten pitkittyneesti työkyvyttömät siirtyvät sairauspäivärahakauden päättyessä työeläkejärjestelmään kevään aikana. Vastaavasti toisen aallon seuraukset kohtaamme syksyn tullen, Jan Schugk arvioi.
Koronavirus näkyy jonkin verran myös Varman tarjoamassa ammatillisessa kuntoutuksessa.
– Olemme saaneet joitakin asiakasyhteydenottoja tilanteissa, joissa opiskelijakuntoutujien koulutukseen kuuluvat työharjoittelut ovat keskeytyneet koronan takia. Myös koulutuksen venymisiä tulee, kun näyttökokeita ei saada hoidettua. Työpaikoilla tehtäviä työkokeiluitakin keskeytyy jonkin verran. Keskeytysten määrät ovat olleet niin pieniä, että emme ole työeläkealalla antaneet poikkeusohjeita näihin tilanteisiin. Seuraamme kuitenkin tilanteen kehitystä tarkasti, eläkejohtaja Jyrki Rasi kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jan SchugkYlilääkäri
Puh:040 594 1448jan.schugk@varma.fiJyrki RasiEläkejohtaja
Puh:040 519 5150jyrki.rasi@varma.fiHanna LeskeläViestintäpäällikkö
Varman hallinto, eläkepalvelut, työkyvyttömyysriskin hallinta
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla noin 900 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2020 Varman maksutulo oli 4,9 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 6,0 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli vuoden 2020 lopussa 50,2 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Muistutuskutsu toimittajille: Pyramidihuijaus vai kestävä järjestelmä? Eläkeuudistus nostaa sijoittamisen riskiä, riittävätkö eläkkeet nuorille sukupolville?4.6.2026 11:07:55 EEST | Kutsu
Tervetuloa Varman taustoittavaan mediatilaisuuteen, jossa keskustelemme eläkeuudistuksesta. Tilaisuus järjestetään 11.6. klo 10.30-13.
Varma aktivoi asiakkaitaan ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen – tavoitteena kuntoutuksen vaikuttavuuden parantaminen3.6.2026 10:03:24 EEST | Tiedote
Käynnistimme Varmassa kesäkuun alussa pilotin, jolla aktivoimme asiakkaitamme ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen. Pilotin tavoitteena on parantaa kuntouksen vaikuttavuutta.
Kutsu toimittajille: Pyramidihuijaus vai kestävä järjestelmä? Eläkeuudistus nostaa sijoittamisen riskiä, riittävätkö eläkkeet nuorille sukupolville?27.5.2026 07:40:04 EEST | Kutsu
Tervetuloa Varman järjestämään taustoittavaan mediatilaisuuteen, jossa keskustelemme eläkeuudistuksesta. Tilaisuus pidetään 11.6. klo 10.30-13.
Värdet på Varmas placeringar förblev stabilt i en orolig marknadsmiljö24.4.2026 09:03:40 EEST | Pressmeddelande
Värdet på Varmas placeringar fortsatte att vara stabilt i januari–mars i en instabil marknadsmiljö. Spridningen över världsdelar och enligt tillgångsslag gav skydd mot konsekvenserna från kriget i Iran, trots att energipristopparna återspeglades i många olika tillgångsklasser.
Varman sijoitusten arvo säilyi vakaana levottomassa markkinaympäristössä24.4.2026 09:03:40 EEST | Tiedote
Varman sijoitusten arvo pysyi vakaana tammi–maaliskuussa poikkeuksellisen epävakaassa markkinaympäristössä. Hajautus maanosittain ja omaisuuslajeittain toi suojaa Iranin sodan vaikutuksilta, vaikka energian hintapiikit heijastuivat laajasti eri omaisuuslajeihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

