Vastarintaa Venäjällä Puškinista Pussy Riotiin julkaistaan Maailman kirjoissa
16.5.2019 11:03:19 EEST | Into Kustannus | Tiedote

Artemi Troitskin Vastarintaa Venäjällä – Puškinista Pussy Riotiin on kattava esitys viimeisen 200 vuoden venäläisestä kulttuurihistoriasta tuoreesta näkökulmasta. Keisareiden ja puolueen pääsihteereiden sijasta pääosassa ovat nuoret, heidän alakulttuurinsa ja liikkeensä futuristeista hipstereihin ja 1920-luvun katulasten folkloresta tämän hetken Venäjällä mieltään osoittavien koululaisten ajatuksiin. Punaisena lankana on sukupolvesta toiseen jatkuva vastarinta autoritaarista valtiovaltaa ja virallista kulttuuria vastaan.
Artemi Troitski (s. 1955) aloitti julkisen uransa Neuvostoliiton ensimmäisenä tiskijukkana vuonna 1972. Hän on työskennellyt rock-kriitikkona, televisiotoimittajana ja kirjallisuus- ja miestenlehti Playboyn päätoimittajana. Vuonna 2014 Moskovasta Tallinnaan muuttanut Troitski tunnetaan nykyisin parhaiten antiputinistisena mielipidevaikuttajana ja kolumnistina. Häneltä on aiemmin suomennettu teos Terveisiä Tšaikovskille – Rock Neuvostoliitossa (1988) sekä kolumnikokoelmat Kiinnostavia aikoja – Kirjoituksia 90-luvun Venäjältä (1999), Venäjän viimeinen diversantti (2007) ja Venäläinen karmageddon (2015).
Vastarintaa Venäjällä julkaistaan 26.5. kello 12:30 Maailman kirjat -teltassa Rautatientorilla
Maailman kirjat -teltta on avoinna lauantaina 25.5. klo 11–21 ja sunnuntaina 26.5. kello 11–19 Maailma kylässä -festivaaleilla Helsingin Rautatientorilla, tervetuloa! 40 näytteilleasettajaa esittelee ja myy kirjallista tuotantoaan, lavalla nähdään yli 20 kirjallista keskustelua kaiken maailman aiheista: maailmankirjat.fi
Lauantai-iltana pureudutaan rapartistien kanssa hiphop-kulttuuriin ja suomiräpin sukupuolikuvastoon Hyvä verse ja Hiphop Suomessa -kirjojen pohjalta.
Sunnuntain haastateltavia on muiden muassa professori Heikki Hiilamo teoksestaan Näkymättömät sankarit – Suomalaisten salainen apu Chilen vallankaappauksen uhreille. Hiilamon kirja kertoo suomalaisdiplomaateista, jotka onnistuivat pelastamaan jopa 2500 chileläisen hengen kenraali Pinochetin vallankaappauksen aikana. Nyt vuoden 1973 tapahtumista on tehty tv-draamasarja Invisible Heroes.
Maailman kirjojen avajaisjuhlat pidetään Kansallisteatterin Lavaklubilla perjantai-iltana 24.5. kello 19 alkaen, tervetuloa! Teemana on Kirjat ja kapinahenki Venäjällä: ohjelmassa legendaarisen Tsentr-yhtyeen Vasili Shumovin DJ-keikka johdattaa undergroundin vastarintaan Venäjällä ja Arkady Kots Band Moskovasta esittää riemastuttavaa antifasistista ja sodanvastaista folkpunkkia, vapaa pääsy!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika RönkköKustantaja
Puh:050 436 2170mika.ronkko@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Trauma- ja riippuvuustutkimuksen legendan luetuin teos vihdoin suomeksi28.1.2026 10:10:17 EET | Tiedote
Yli miljoona kappaletta myyneessä teoksessaan Normaali on myytti kanadalainen lääkäri, kirjailija Gabor Maté avaa, miksi terveydenhuollostaan ylpeissä länsimaissa krooniset sairaudet ja yleisesti huono terveys ovat lisääntyneet.
Nina Honkasen Pohjakosketus-romaanin inspiroima L/over-sarja alkaa MTV3:lla sunnuntaina21.1.2026 11:40:45 EET | Tiedote
Nina Honkasen Pohjakosketus-romaanista inspiraationsa saanut, Gutsy Picturesin tuottama ja Aleksi Salmenperän ohjaama tv-sarja L/over – ikuisesti minun alkaa MTV3-kanavalla sunnuntaina 25.1. klo 21. Krista Kososen ja Jani Volasen tähdittämä psykologinen trilleri kilpaili viime keväänä kahdeksan parhaan draaman joukossa arvostetun Canneseries-festivaalin pääsarjassa.
Kansainvälinen bestseller Paha tapa nyt saatavissa suomeksi – kirjailija Alana S. Portero saapuu Helsinki Litiin21.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Historioitsija, LGBTQ-aktivisti Alana S. Porteron esikoisteos Paha tapa on noussut viime vuosien palkituimmaksi ja ylistetyimmäksi espanjalaiseksi romaaniksi. Porteron faneihin lukeutuvat mm. elokuvaohjaaja Pedro Almodóvar ja laulaja-lauluntekijä Dua Lipa. Kirjailija esiintyy Helsinki Lit -tapahtumassa toukokuussa.
Uutuuskirja ravistelee käsityksiä keski-iästä ja rohkaisee elämään omannäköistä elämää14.1.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Saara Henrikssonin ja Aino-Maija Leinosen röyhkeän rehellinen self help -opas Tyttö sinä olet keski-ikäinen lyö halki, poikki ja pinoon keski-ikäistä ihmetyttävät asiat kuten työn, rahan, terveyden, ihmissuhteet, tunteet, ulkonäön ja unen. Kun nuoruuden neuroosit on selätetty, voi vihdoin tehdä mitä huvittaa!
Muistihoitaja Karoliina Tiuran kehittämä Muistelukirja tuo iloa ja merkityksellisyyttä muistisairaan ja läheisen yhteisiin hetkiin7.1.2026 08:46:07 EET | Tiedote
Muistelu on tutkitusti yksi tehokkaimmista keinoista tukea muistisairaiden hyvinvointia. Kansainvälisesti arvostetun Queen Silvia Nursing Award -palkinnon voittanut Muistelukirja herättää muistot eloon ja tarjoaa läheisille luontevan tavan ajan viettämiseen ja yhteyden luomiseen muistisairaan kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

