Vastustamaton Prinsessa Pikkiriikki valloittaa pian elokuvana!

Kaikkien tuhmuroijien sankari Prinsessa Pikkiriikki on pian myös filmitähti, sillä Hannele Lampelan ja Ninka Reitun rakastetusta hahmosta kertovan elokuvan kuvaukset käynnistyvät kesällä 2023.
Prinsessa Pikkiriikki -elokuvan ohjaa teatteriohjaajana ja näyttelijänäkin tunnettu Lauri Maijala ja sen käsikirjoituksesta vastaavat yhdessä käsikirjoittaja Tuuli Kanervankallio ja kirjailija Hannele Lampela.
”Pikkiriikin seikkailujen siirtyminen elokuvan muotoon on tietysti todeksi tullut unelma, olen siitä aivan valtavan onnellinen ja kiitollinen. Elokuva pohjaa esikoistekstiini ja kun kirjoitin sitä keittiössäni kahdeksan vuotta sitten, en olisi voinut kuvitellakaan sen siirtyvän vielä joskus valkokankaalle”, Lampela iloitsee.
Elokuvassa anarkistinen oman elämänsä prinsessa Pikkiriikki kauhistuu saadessaan kuulla, että äidin sisuskaluissa asusteleva pikkuveli aikoo pian muuttaa Pikkiriikin huoneeseen. Omaperäisen naapurinsa rouva Jenssenintädin viisauksien pohjalta Prinsessa Pikkiriikki keksii suunnitelman ja taikoo määräilevät aikuiset Himpskattiin taikakoiransa Makkaran avulla.
”Prinsessa Pikkiriikki on vuoren kokoinen persoonallisuus metrin mittaisessa kehossa. Riemastuttava Pikkiriikki on täydellinen elokuvan päähenkilö, joka on satavarmasti aktiivinen toimija. Sellainen joka pistää kaikenmoiset pienen ihmisen vapautta rajoittavat normit päälaelleen – ja katsojat sopivasti pelkäämään, että mitä se seuraavaksi keksii. Käsikirjoitusta lukiessa on saanut vilpittömästi nauraa ja liikuttua aikuinen mieskin. Pikkiriikin ainutlaatuisesta päämäärätietoisuudesta tulee nauttimaan jokainen, joka on joskus ollut vähän tuhma ja täysin kohtuuton”, ohjaaja Maijala sanoo.
Prinsessa Pikkiriikin uusista seikkailuista pääsee nauttimaan jo ensi viikolla, kun kirjasarjan uusin osa, Prinsessa Pikkiriikin hiukkasen hurjat sadut, ilmestyy. Kirjassa Pikkiriikki kertoo viisi tuttua satua hiukan lurjusmaisesta näkökulmasta.
Suomen lisäksi Prinsessa Pikkiriikki -sarja hurmaa nykyään myös maailmalla. Elina Ahlbäck Literary Agency on myynyt sarjan oikeudet jo Espanjaan, Italiaan, Tanskaan ja Viroon.
Hannele Lampela (s. 1982) on Loviisassa asuva kirjailija ja toimittaja, joka tunnetaan Prinsessa Pikkiriikin lisäksi esimerkiksi syksyllä jatkuvasta Talventaian tarinoita -sarjasta ja elokuussa alkaneesta alakoululaisten supersankarisarjasta Paavali Pattinen, supernolo supersankari. Ninka Reittu (s. 1982) on kuvataiteilija ja lastenkirjailija ja sarjakuvapiirtäjä, joka asuu Joensuussa. Maaliskuussa 2023 ilmestyy Reitun Pulla Vehnänen -kuvakirjan toinen osa, Pulla Vehnänen ja yö puumajassa.
Lisätiedot Prinsessa Pikkiriikki -elokuvasta: tuottaja Tia Ståhlberg, +358 40 762 4337, tia.stahlberg@helsinkifilmi.fi
Lisätiedot Prinsessa Pikkiriikin hiukkasen hurjat sadut -kirjasta, pdf-vedokset ja kirjantekijöiden haastattelupyynnöt: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Rakastetut Kamala luonto -hahmot nyt pentuina! Kamalan ihanat pennut on vauhdikas lasten kuvakirjasarja kaikille eläinten ystäville1.6.2023 11:15:33 EEST | Tiedote
Kamala luonto -sarjakuvasta tutut valloittavat eläinhahmot koheltavat pentuina lasten kuvakirjassa. Pennut seikkailivat Marja Lappalaisen ja Jarkko Vehniäisen Pentukirjassa ensimmäistä kertaa vuonna 2016, ja nyt niiden tarina jatkuu uudessa Kamalan ihanat pennut -sarjassa.
Sukella tunteiden maailmaan somevaikuttaja Tinken kanssa! Väritä tunteesi -kirjassa pääsee tutustumaan itseensä värien avulla31.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Suositun tubettajan ja sirkusartistin värityskirjassa värit johdattavat tunteiden maailmaan.
Shelley Readin menestysromaani Minne virta kuljettaa on rakkauskirje luonnolle ja ylistys äidinrakkaudelle – kirjailija haastateltavissa Helsingissä 7.–8.6.30.5.2023 13:58:29 EEST | Tiedote
Amerikkalaisen Shelley Readin Minne virta kuljettaa -esikoisromaanin oikeudet on myyty peräti 29 maahan. Teos on vavahduttava kuvaus naisten ja alkuperäiskansojen kaltoinkohtelusta ja sydämen särkevä, vangitseva kertomus nuoren naisen sinnikkyydestä – kaikista niistä suunnista, joita elämä voi ottaa. Shelley Readilla on ehkä hieman yllättäen Suomi-kontakti! Kirjailija saapuu tänne taas kesäkuun alussa ja on myös haastateltavissa Helsingissä 7.–8.6.
Tervetuloa Otavan kesäpressiin 7.6.!29.5.2023 11:33:44 EEST | Tiedote
Otavan kustantamojen kesäpressin puheenaiheiksi nousevat mielen hyvinvointi, musiikki, romantiikka sekä erilaiset hirviöt. Tule mukaan ja löydä uusia näkökulmia ja kiinnostavia kertojia! Tilaisuus järjestetään Zoomissa keskiviikkona 7.6.2023 klo 13-14.30.
NY Times -bestseller Älä mene, Sam on kaihoisan koskettava romaani rakkaudesta, menetyksestä ja hyvästien jättämisestä29.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiskirjailija Dustin Thaon esikoisromaani on nuorille aikuisille suunnattu rakkausromaani, jossa 17-vuotiaan Julien elämä nytkähtää raiteiltaan kohtalokkaan auto-onnettomuuden myötä. Älä mene, Sam ilmestyy osana Otavan LOVE-rakkauskirjasarjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme