Vesistöjen kunnostusta ja hoitoa vauhditetaan yhteistyöllä (Kainuu, Lappi, Pohjois-Pohjanmaa)

Pohjois-Suomen vesienhoito- ja vesistökunnostusseminaari tuo yhteen Pohjois-Suomen yhdistyksiä, osakaskuntia, kuntien henkilöstöä ja luottamushenkilöitä sekä muita kiinnostuneita keskustelemaan vesistöjen hoidosta ja kunnostamisesta. Tilaisuus on suunnattu erityisesti Kainuun, Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin toimijoille.
Ensimmäisen seminaaripäivän teemoina ovat erityisesti kuntien ja eri toimijoiden rooli, ja mahdollisuudet vesienhoidossa sekä rahoituksen ja tuen saaminen kunnostushankkeille. Seminaarin toisena päivänä keskustellaan mm. kunnostusmenetelmistä ja metsätalouden vesiensuojelusta sekä kuullaan esimerkkejä hyvistä kunnostushankkeista.
Pohjois-Suomen vesienhoito- ja vesistökunnostusseminaari järjestetään Rovaniemen Arktikumissa. Tilaisuuteen osallistuminen on mahdollista myös etäyhteydellä. Tilaisuuden järjestävät Kainuun, Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin ELY-keskukset. Seminaaripäivien lisäksi Rovaniemen kaupunki järjestää iltatilaisuuden, jossa voi verkostoitua muiden osallistujien kanssa. Tilaisuus on avoin kiinnostuneille - ilmoittautumiset 16.5. mennessä.
Tavoitteena vesistöjen hyvä tila
Vesistökunnostusten tavoitteena on parantaa vesien tilaa ja virkistyskäyttöä sekä lisätä luonnon monimuotoisuutta. Yleisimpiä kunnostustarvetta aiheuttavia ongelmia järvissä ovat rehevöityminen, mataloituminen ja umpeenkasvu. Kuormituksen vähentämisen ohella tavanomaisia toimenpiteitä ovat suoraan vesistöihin kohdistuvat järvi-, joki- ja purokunnostukset sekä kalojen kulkemisen edistäminen vesistöissä olevien rakenteiden ohi.
Järvien kunnostustoimenpiteet valitaan tapauskohtaisesti kunnostussuunnitelun yhteydessä. Järvien kunnostusmenetelminä käytetään muun muassa ravintoketjukunnostusta, ruoppausta, vedenpinnan nostamista, hapetusta tai alusveden kierrättämistä, niittoja sekä paikoin kemiallisia tai muita käsittelyjä sedimentin ja veden ravinteiden sitomiseksi.
Virtavesien kunnostustarve aiheutuu yleensä kuormituksesta, jossa valuma-alueen maaperästä huuhtoutuu eloperäistä ainetta ja ravinteita vesistöön. Kunnostuksella tähdätään ekologisen tilan kohentamiseen. Pääasiallisia kunnostusmenetelmiä ovat muun muassa syvyys- ja virtausolosuhteiden monipuolistaminen, kutu- ja poikasalueiden määrän lisääminen sekä liettymien poistaminen. Kunnostusten vaikuttavuutta tehostavat valuma-alueella tehtävät vesiensuojelutoimenpiteet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin ELY-keskus
Henri Vaarala, p. 0295 037 089, henri.vaarala@ely-keskus.fi
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Anne Korhonen, p. 0295 038 414 anne.korhonen@ely-keskus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Valkoposkihanhien syysmuuton loppu pitkittyy29.10.2025 10:40:24 EET | Tiedote
Kulunut viikko ei tuonut juuri uutta valkoposkihanhitilanteeseen. Vesisateet, vastaiset tuulet ja lämpö eivät saaneet loppuja valkoposkihanhia jatkamaan matkaansa. Kauempana tundralla puhaltavat kohta myötätuulet ja ainakin sieltä poistuvat kaikki siivelle kykenevät.
Talvirajoituksiin siirrytään Itä-Suomen teillä 29.10.2025 alkaen28.10.2025 10:18:41 EET | Tiedote
Talven ja pimeyden tulon myötä nopeusrajoituksia alennetaan liikkujien turvallisuuden vuoksi koko maassa. Rajoituksien vaihto aloitetaan keskiviikkona 29.10.2025 ja ne vaihdetaan 31.10.2025 mennessä. Muuttuneet rajoitukset tulevat voimaan heti, kun merkit on vaihdettu.
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset tulevat voimaan tällä viikolla (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)27.10.2025 13:14:43 EET | Tiedote
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset talvikaudella 2025–2026 otetaan käyttöön viikolla 44. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakuntien alueella rajoitukset asetetaan Väyläviraston ohjeen mukaisessa laajuudessa keskiviikosta 29.10.2025 alkaen. Merkit vaihdetaan koko maassa perjantaihin 31.10.2025 mennessä siten, että pääasiallinen vaihtopäivä on keskiviikko 29.10.2025.
Aikataulukokeilun aloitusta Arvinsalmen ja Lamposaaren lauttapaikoilla siirretään23.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus tiedotti 14.10.2025 Liperin ja Rääkkylän kuntia sekä Lappeenrannan kaupunkia Arvinsalmen ja Lamposaaren lauttapaikkojen määräaikaisesta aikataulukokeilusta ajalla 1.11.2025-31.12.2026. ELY-keskus siirtää kokeilun aloitusta, jotta asiassa ehditään kuulla alueen toimijoita ennen kokeilun toteutusta.
Valkoposkihanhien syysmuutto etenee22.10.2025 11:56:42 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhien syysmuutto etenee ja hanhien määrät ovat vähentyneet Suomessa reilusti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


