Vihdin kesäteatterin Diivat-näytelmässä rakkaus on lämmöllä ohjaava kohtalon sormi
28.6.2022 13:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

– Diivojen ohjaamiselle on useampikin syy, joista ensimmäinen on Ludwigin tekstin nokkeluus ja toimivuus. Tekstiin ei tarvitse tehdä mitään muutoksia, eikä tosin kannatakaan, niin vauhdikas ja hauska käsikirjoitus se on. Toinen syy on se, että näytelmän teemat käsittelevät minulle tärkeitä aiheita, muun muassa unelmia ja niiden tavoittelua, rakkautta sen monissa kerroksissa ja näytelmän hahmot paljastavat jotain sukupuolen performatiivisuudesta ja keinotekoisuudesta, jota me "tämän elämäksi kutsutun komedian näyttelijät" esitetään (lainaus näytelmästä). Kolmas syy on se, että olen itse esittänyt 10 vuotta sitten Diivojen miespääroolin Korpilahden kesäteatterissa, josta mun kesäteatterikausi alkoi. Tietysti myös näin pitkän linjan dragartistina on mielenkiintoista päästä katsomaan, miten dragia voidaan tuoda näytelmään mukaan, Antti Taipale kertoo suhteestaan näytelmään.
Näytelmä kertoo huono-onnisista näyttelijöistä Leosta ja Jackista, jotka kiertelevät 1950-luvun Yhdysvaltoja esittämässä kahden hengen Shakespeare-koostettaan, vaatimattomalla menestyksellä. Köyhät taiteilijat innostuvat kun kuulevat, että kuolemaisillaan oleva rikas nainen etsii kahta sukulaistaan perinnönjakoa varten. Sukulaiset ovat naisia, mutta se ei Leoa ja Jackia lannista, varsinkin kun puvustosta löytyy Kleopatran ja Titanian roolivaatteita. Pian ”Maxine” ja ”Stephanie” saapuvatkin Yorkin pikkukaupunkiin suurperinnön toivossa. Operaatio kuitenkin mutkistuu, kun he tapaavat kauniit paikkakunnan tytöt, joiden seurassa on hankala muistaa olevansa nainen. Kaiken lisäksi paikallisella pastorilla on epäilyksensä sankariemme suhteen, ja Florence-tätikin osoittautuu yllättävän sitkeähenkiseksi. Kommellusten ja yhteensattumien summa huipentuu juuri ennen Loppiaisaaton esitystä, vauhdikkaasti shakespeariaanisessa hengessä.
Ohjaaja Antti Taipale pitää Diivoja näytelmän hulvattomuudesta huolimatta avainkertomuksena, jossa rakkaus on voimakasta ja hahmoja ohjaavaa energiaa ja toimii kuin kohtalon sormena, joka osoittaa kunkin henkilön elämän suunnan. Taipaleen oma pitkä drag queen -ura tuo oman syventävän lisänsä näytelmän vihtiläiseen versioon ja näkemykseen.
– Yksi ohjaavista ajatuksista mulle on koko ajan ollut se, miten me ihmiset esitetään sukupuoliamme missäkin tilanteessa hieman eri tavalla. Ajattelen, että ihmisyydessä on maskuliininen ja feminiininen tasapaino, kuin jing ja jang, jotka toisiaan tukien muodostavat ihmisen kokonaisuuden. Nämä puolet vaihtelevat tilanteesta riippuen ja eri henkilöillä ne korostuvat eri tavoin. Näytelmä paljastaa ja tuo esiin huumorin ja shakespearilaisen toiseuden esittämisen keinoin sukupuolien esittämisen keinotekoisuuden, jotka olemme oppineet kulttuuristamme, Antti Taipale summaa Diivojen sanomaa.
Diivat - Osta liput - NetTicket.fi
Vihdin kesäteatteri, Kirkkoniementie, 03400 Vihti
Diivat ensi-ilta 9.7.2022 klo 17.00
Kesän esitykset:
Ti 12.7. klo 19.00
Su 17.7. klo 17.00
Ke 20.7. klo 19.00
Su 24.7. klo 17.00
Ti 26.7. klo. 19.00
Ke 27.7. klo 19.00
Su 31.7. klo 17.00
Ti 2.8. klo 19.00
Ke 3.8. klo 19.00 (loppuunmyyty)
Su 7.8. klo 17.00
Ti 9.8. klo 19.00
Ke 10.8. klo 19.00 (loppuunmyyty)
La 13.8. klo 17.00
Su 14.8. klo 17.00
Ti 16.8. klo 19.00
Pe 19.8. klo 22.00
La 20.8. klo 22.00
Näytelmän oikeuksia valvoo Näytelmäkulma - Nordic Drama Corner Oy.
Lisätiedot: toimisto@vihdinteatteri.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Nobel-kirjailijoiden agentti Laurence Laluyaux Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi marraskuussa14.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Maailman arvostetuimpiin kirjallisuusagentteihin kuuluva Laurence Laluyaux saapuu Helsinkiin torstaina 19. marraskuuta Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi. Laluyaux edustaa muun muassa Nobel-kirjailijoita Han Kangia, László Krasznahorkaita ja Olga Tokarczukia. Helsinki Litin ja Amos Andersonin rahaston järjestämällä mestarikurssilla hän kertoo kansainvälisen kirjallisuusmaailman nykytilanteesta ja tulevaisuudesta sekä kirjailijoiden mahdollisuuksista kansainvälisillä markkinoilla. Haku maksuttomalle Masterclass-kurssille alkaa tänään keskiviikkona 14. lokakuuta.
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


