Vihreät haluavat säilyttää Matokallion: jääurheilu ja lähiluonto mahtuvat molemmat Helsinkiin
27.3.2023 16:07:08 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Vihreät eivät kannata kehittämisvarauksen jatkamista Myllypuron jääurheilukeskus Oy:lle Matokalliolla sijaitsevalla tontille vaan ehdottavat edelleen, että hallihankkeelle etsitään toinen tontti. Kehittämisvarauksen jatkaminen on käsittelyssä kaupunginhallituksessa tänään 27.3. Kehittämisvarauksen tavoitteena on jäähallin rakentaminen Myllypuron Matokalliolle, joka on Vihreiden mielestä hallille väärä paikka alueen luonto- ja virkistysarvojen vuoksi.
Jääurheilukeskus on Vihreiden näkemyksen mukaan sinänsä tarpeellinen. Hallista suunnitellaan Suomen ainoaa täysimittaista pikaluisteluhallia. Rakennukselle on kuitenkin etsittävä parempi sijainti. Vaihtoehtoinen paikka jääurheilukeskukselle löytyy Itä-Helsingissä esimerkiksi Vuosaaren liikuntapuiston alueelta kaavamuutoksella.
Alkuperäisestä alueen varaamisesta Matokalliolle päätettiin keväällä 2021. Myös tuolloin Vihreät suhtautuivat kriittisesti jäähallin sijoittamiseen alueelle ja esittivät jäähallille toista sijaintia. Tuolloin ehdotus vaihtoehtoisesta paikasta ei saanut lautakunnan eikä myöhemmin Helsingin kaupunginhallituksen enemmistöä taakseen. Jos vaihtoehtoisen sijainnin selvittäminen ja kaavamuutos esimerkiksi Vuosaaren liikuntapuiston alueelle olisi käynnistetty jo vuonna 2021, työ olisi tänä päivänä jo pitkällä.
Matokalliota käsiteltiin edellisen kerran tämän vuoden tammikuussa kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnassa, jossa Matokallion metsän ja kallion säästävä esitys voitti äänin 7–6. Kaupunginhallituksessa Matokallion jyrääjillä on edelleen yhden äänen enemmistö, mutta toivottavasti SDP, RKP ja kokoomus ymmärtävät tänään lähiluonnon merkityksen.
Lisätiedot:
valtuustoryhmän puheenjohtaja Reetta Vanhanen, p. 044 570 7857
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Valmistelu käynnistyy: Jokaiselle viisivuotiaalle osoitetaan varhaiskasvatuspaikka Helsingissä9.9.2026 19:54:25 EEST | Tiedote
Oppimisen edellytyksiä ja sinnikkyyttä rakennetaan jo varhaiskasvatuksessa. Helsingissä kuitenkin noin viisi prosenttia viisivuotiaista jää kokonaan varhaiskasvatuksen ulkopuolelle. Vihreiden ryhmäaloitteen myötä Helsinki lähtee valmistelemaan mallia, jossa jokaiselle viisivuotiaalle osoitetaan varhaiskasvatuspaikka.
Helsingin päiväkotipäätös: Poliitikot säästivät kaksi päiväkotia ja kolme ryhmäperhepäiväkotia8.9.2026 20:14:29 EEST | Tiedote
Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunta päätyi tänään 8.9. kokouksessaan muuttamaan viranhaltijoiden ehdotusta päiväkotien palveluverkon muutoksista. Kokouksessa kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Shawn Huff teki esityksen, että Pasilan ja Violan päiväkoteja sekä Aapon, Pikku-Heikin ja Pirtin ryhmäpäiväkoteja ei lakkauteta. Huffin ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.
Vihreät iloitsevat uusista liikenteen päästövähennystoimista ja kasvisruoan osuuden lisäämisestä uudessa ilmasto-ohjelmassa8.9.2026 07:19:59 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi tällä viikolla uuden ilmasto-ohjelman, joka tähtää 85 prosentin päästövähennykseen vuoden 1990 tasosta vuoteen 2030 mennessä. Ohjelma luo pohjan vuoden 2040 nettonollatavoitteelle. Ohjelman suurin haaste on liikenteen päästöjen vähentäminen, johon vihreät ovat vaikuttaneet pitkäjänteisesti.
Vihreät puolusti Östersundomin metsiä, kokoomus ja SDP vastustivat2.9.2026 07:22:50 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta päätti tiistaina 1.9.2026 kokouksessaan Östersundomin osayleiskaavaehdotuksesta. Vihreät ja vasemmisto jäivät vähemmistöön valtaosassa esityksiä, joissa puolueet esittivät metsien ja arvokkaiden luontoalueiden säästämistä rakentamiselta. Kokoomus ja SDP liittoutuivat teollisuus- ja asuinrakentamisen läpiviennissä Östersundomin kaavaan.
Vihreiden Diarra ehdottaa vapaailtaa vanhemmille Helsingissä27.8.2026 12:44:45 EEST | Tiedote
Vihreiden kaupunginvaltuutettu Fatim Diarra jätti 26.8.2026 valtuustoaloitteen, jossa ehdotetaan Vanhempien vapaaillan pilotointia Helsingissä. Tarkoituksena on tarjota vanhemmille omaa aikaa ja lapsille sen ajaksi turvallista tekemistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme