Vihreät haluavat säilyttää Matokallion: jääurheilu ja lähiluonto mahtuvat molemmat Helsinkiin
27.3.2023 16:07:08 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Vihreät eivät kannata kehittämisvarauksen jatkamista Myllypuron jääurheilukeskus Oy:lle Matokalliolla sijaitsevalla tontille vaan ehdottavat edelleen, että hallihankkeelle etsitään toinen tontti. Kehittämisvarauksen jatkaminen on käsittelyssä kaupunginhallituksessa tänään 27.3. Kehittämisvarauksen tavoitteena on jäähallin rakentaminen Myllypuron Matokalliolle, joka on Vihreiden mielestä hallille väärä paikka alueen luonto- ja virkistysarvojen vuoksi.
Jääurheilukeskus on Vihreiden näkemyksen mukaan sinänsä tarpeellinen. Hallista suunnitellaan Suomen ainoaa täysimittaista pikaluisteluhallia. Rakennukselle on kuitenkin etsittävä parempi sijainti. Vaihtoehtoinen paikka jääurheilukeskukselle löytyy Itä-Helsingissä esimerkiksi Vuosaaren liikuntapuiston alueelta kaavamuutoksella.
Alkuperäisestä alueen varaamisesta Matokalliolle päätettiin keväällä 2021. Myös tuolloin Vihreät suhtautuivat kriittisesti jäähallin sijoittamiseen alueelle ja esittivät jäähallille toista sijaintia. Tuolloin ehdotus vaihtoehtoisesta paikasta ei saanut lautakunnan eikä myöhemmin Helsingin kaupunginhallituksen enemmistöä taakseen. Jos vaihtoehtoisen sijainnin selvittäminen ja kaavamuutos esimerkiksi Vuosaaren liikuntapuiston alueelle olisi käynnistetty jo vuonna 2021, työ olisi tänä päivänä jo pitkällä.
Matokalliota käsiteltiin edellisen kerran tämän vuoden tammikuussa kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnassa, jossa Matokallion metsän ja kallion säästävä esitys voitti äänin 7–6. Kaupunginhallituksessa Matokallion jyrääjillä on edelleen yhden äänen enemmistö, mutta toivottavasti SDP, RKP ja kokoomus ymmärtävät tänään lähiluonnon merkityksen.
Lisätiedot:
valtuustoryhmän puheenjohtaja Reetta Vanhanen, p. 044 570 7857
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Reetta Vanhasen lapsi syntyi30.1.2026 13:02:53 EET | Tiedote
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhasen perheeseen syntyi tytär varhain keskiviikkoaamuna 28.1.2026. Vauva on pitkään odotettu pikkusisko päiväkoti-ikäiselle isosiskolle. “Olemme iloisia ja onnekkaita. Tie tähän pisteeseen on ollut raskas”, kertoo Vanhanen. Äiti ja lapsi voivat molemmat nyt hyvin kotona. “Olemme hyvin kiitollisia saamastamme ammattitaitoisesta ja huippulaatuisesta hoidosta Naistenklinikan ja vastasyntyneiden osasto Saaren henkilökunnalle. Suomi on turvallinen maa syntyä ja paras paikka tulla äidiksi”, Vanhanen kertoo. Vanhanen on perhevapaalla 9.1.–4.10.2026, häntä sijaistaa tällä välin Shawn Huff.
Viisivuotiaiden pääsyä varhaiskasvatukseen on vahvistettava – osallistumisaste kohti sataa prosenttia14.1.2026 14:54:40 EET | Tiedote
Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun tulokset julkaistiin tänään. Tulosten mukaan lasten oppimisessa ja kehityksessä ei havaittu merkittäviä eroja sen perusteella, osallistuiko lapsi viisivuotiaana varhaiskasvatuksen vai esiopetuksen viskariryhmään. Helsingin Vihreiden mukaan tulos osoittaa ennen kaikkea varhaiskasvatuksen korkean pedagogisen laadun.
Shawn Huff aloitti apulaispormestarina: “Koulujen ja päiväkotien perusasiat kuntoon ja lisää liikettä lapsuuteen”9.1.2026 16:34:35 EET | Tiedote
Shawn Huff aloitti tänään Helsingin kasvatuksesta ja koulutuksesta vastaavana apulaispormestarina. Huff toimii tehtävässä Reetta Vanhasen perhevapaan ajan 9.1.–4.10.2026.
Helsinki suosittaa kouluja tiukentamaan kännykkärajoituksia18.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Päättäjät haluavat tiukentaa kännykkärajoituksia koulupäivän aikana. Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta hyväksyi täydennyksin 16.12. pidetyssä kokouksessaan Vihreiden Mari Holopaisen aloitteen aiheesta.
Koulutuksen lisärahoituksesta päätökset Helsingissä: uusia erityisluokkia, lisää erityisopettajia peruskouluihin ja sijaisia varhaiskasvatukseen, uimaopetusta ja oppikirjoja17.12.2025 10:40:11 EET | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta päätti 16.12. vuoden 2026 tulosbudjetissa konkreettisesti siitä, miten Helsingin budjetissa sovittu koulutuksen rahoitus jakautuu. Perusrahoitus on aiempia valtuustokausia vakaammalla pohjalla, sillä Helsingin strategian mukaisesti koulutukseen ei kohdistu enää mekaanista tuottavuustavoitetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme