Vihreät julkaisivat tiedepoliittisen ohjelman: Korkeakoulujen perusrahoitusta on vahvistettava ja tutkijoiden vakituisia työsuhteita lisättävä

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo on tyytyväinen, että hallitusneuvotteluissa olevat puolueet ovat ilmoittaneet pitävänsä kiinni parlamentaarisesti sovitusta TKI-tavoitteesta, mutta muistuttaa, ettei se yksinään riitä.
– Myönteiset uutiset Säätytalolta ovat vähäisiä, mutta yksi sellainen on tulevien hallituspuolueiden sitoumus pysyä jo viime kaudella päätetyssä tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvattamisessa neljään prosenttiin BKT:sta. Tämä yksinään ei kuitenkaan riitä, vaan samalla on kyettävä lisäämään korkeakoulujen aloituspaikkoja ja varmistettava näille riittävä rahoitus. Rahoituksen painopistettä olisi siirrettävä kilpaillusta rahoituksesta ennakoitavan perusrahoituksen puolelle. Ilman riittäviä panostuksia korkeakoulujen perusrahoitukseen ja aloituspaikkoihin, tiede ja tutkimus jäävät vaille osaavia tekijöitä, Ohisalo muistuttaa.
Tiedepoliittisessa ohjelmassa puututaan myös korkeakoulujen liian suureen määräaikaisten työsuhteiden osuuteen.
– Jotta tutkijanuralle saadaan aidosti innostettua kaikista terävimmät mielet, on tutkimusmaailman pätkätyöarkeen saatava muutos. Nyt vain 30 % tutkijoista on vakinaisissa työsuhteissa ja jopa 70 % määräaikaisena. Vihreiden tavoitteena on kääntää tämä toisinpäin siten, että vähintään 70 % työsuhteista olisi vakituisia. Tämä tekisi tiedeyhteisöistä nykyistä insprioivampia ja turvallisempia paikkoja luoda uraa henkilön taustasta riippumatta, toteaa ohjelmatyöryhmän toinen puheenjohtaja Jani Martikainen.
Tieteen rahoituksen ja tutkijoiden työssä jaksamisen lisäksi ohjelmassa nostetaan esiin, että menestyksen ja kilpailukykymme varmistamiseksi meidän on kyettävä houkuttelemaan uusia kansainvälisiä opiskelijoita ja tutkijoita Suomeen.
– Kansainvälisten osaajien houkuttelun ja maassa pitämisen osalta olen hyvin huolestunut siitä, mitä hallitusneuvotteluissa tulee tapahtumaan. Kansainvälisen osaamisen houkuttelemiseksi Suomeen meidän täytyy panostaa yhteiskunnan ja työelämän vastaanottavuuteen, kuten englanninkielisiin ura- ja kouluttautumismahdollisuuksiin. Näistä osaajista on kyettävä myös pitämään kiinni. Yksi käytännöllinen ratkaisu, jota ehdotamme, on pysyvän oleskeluluvan automaattinen myöntäminen Suomessa tutkinnon suorittaneille ulkomaalaisille, Ohisalo sanoo.
Lue koko ohjelma verkkosivuiltamme osoitteesta:
https://www.vihreat.fi/tiedepoliittinen-ohjelma/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja
maria.ohisalo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hanna Holopainen: Asepalvelusta tulee kehittää tasa-arvoisemmaksi ja siirtyä yleiseen kansalaispalvelukseen8.5.2025 12:11:03 EEST | Tiedote
Holopainen vaatii hallitukselta rohkeita askeleita sukupuolia tasa-arvoisemmin kohtelevan sekä kansallista turvallisuutta vahvistavan maanpuolustusjärjestelmän kehittämiseksi. Jo enemmistö suomalaisista suhtautuu myönteisesti sekä miehiä että naisia koskevaan yleiseen kansalaispalvelukseen.
Sofia Virralle ei haastajaa – Vihreät valitsevat puheenjohtajansa kesäkuussa7.5.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajavalinnan ehdokasasettelu on vahvistettu. Ehdokkaita on yksi: istuva puheenjohtaja Sofia Virta.
Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.
Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.
Vihreiden Harjanne: Pääministeri sumutti helsinkiläisiä, jotta Daniel Sazonovista tulisi pormestari6.5.2025 14:01:21 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Vihreiden helsinkiläinen kansanedustaja Atte Harjanne tarttui eduskunnan täysistunnossa esitykseen, jossa Helsingiltä ollaan leikkaamassa 35 miljoonaa euroa kohdennetusti eräänlaisena rangaistuksessa vastuullisesta taloudenpidosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme