Vihreät kansanedustajat: Maatalous tarvitsee uudistavan kriisipaketin
28.3.2022 11:52:59 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

EMBARGO 28.3. Klo 12:00
– Maatalouden kehittyminen niin kriisiherkäksi kuin se nyt on, ei johdu mistään luonnonlaista, vaan on harjoitetun maatalouspolitiikan tulos. Maatalouden kriisi on pikemminkin maatalouspolitiikan kriisi, korostaa kansanedustaja Satu Hassi.
– Osalla tiloista kriisi ei aiheuta suuria vaikutuksia. Kun lannoitteet tulevat pellolle itse istutetuista typensitojakasveista ja energiana käytetään kotimaista puhdasta ja uusiutuvaa energiaa, on tila huomattavasti paremmassa turvassa. Juuri näiden tilojen tekemistä ratkaisuista meidän on otettava kriisipakettiin mallia, Hassi jatkaa.
Vihreiden kansanedustajien mukaan kriisipaketin on yhtäältä autettava viljelijöitä akuutin kriisin yli parantamalla tilojen taloutta. Sen lisäksi tarvitsemme mittavia toimia, jotka uudistavat maataloutta ja korjaavat sen nykyisiä rakenteita, jotka ovat osoittautuneet huonosti kriisejä kestäviksi.
– Olennaista on, että nyt päätettävät tukitoimet eivät saa vahvistaa riippuvuuttamme fossiilisesta energiasta ja teollisista lannoitteista. Se olisi pahinta, mitä voisimme tässä tilanteessa tehdä. Päinvastoin, hallituksen maatalouden kriisipaketin on autettava tiloja irtautumaan fossiilienergiasta ja teollisista lannoitteista. Uusiutuvaan energiaan ja ravinteiden kierrättämiseen satsaavat tilat selviävät paremmin myös kriiseistä, vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenni Pitko toteaa.
– Tukipaketti ei saa päätyä vahvistamaan riippuvuuttamme fossiilitaloudesta, Pitko linjaa.
Vihreät kansanedustajat ehdottavat myös uutta järjestelmää, jolla jokainen kansalainen voisi itse tukea suomalaisia ruuantuottajia.
– Kannustetaan kauppoja kehittämään kuluttajille mahdollisuus maksaa ostamistaan elintarvikkeista esimerkiksi 10 % korkeampi hinta siten, että kaupat takaavat summan menevän suoraan tuottajille, ehdottaa kansanedustaja Heli Järvinen.
Lue vihreiden kansanedustajien esitykset maataloustuottajien toimeentulon parantamiseksi sekä maatalouden riippuvuuden vähentämiseksi fossiilienergiasta, tuontirehusta ja teollisista lannoitteista:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/maatalous-tarvitsee-uudistavan-kriisipaketin/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni PitkoKansanedustaja ja Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3168jenni.pitko@eduskunta.fiSatu HassiVihreiden kansanedustaja
Puh:09 432 3034satu.hassi@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kansanedustaja Mari Holopainen: Ministeri Rydmanin tutkimuksen valikointi on peruttava – tieteen vapaus on demokratian perusta24.7.2026 11:59:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen vaatii hallitukselta Rydmanin päätösten perumista ja selvitystä tutkimusrahoituksen päätöksenteosta. Hänen mukaansa ministeri ei voi ohittaa riippumatonta vertaisarviointia.
Vihreiden Tynkkynen: Trumpin uudetkin tullit ovat turhia, perusteettomia ja vahingollisia24.7.2026 08:19:15 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tuomitsee presidentti Trumpin EU:lle määräämät uudet tullit. Hän peräänkuuluttaa Euroopalta yhtenäistä ja määrätietoista linjaa.
Vihreiden Hanna Holopainen: Ministereille koulutusta korruptiontorjunnasta ja avoimuudesta21.7.2026 16:21:24 EEST | Tiedote
Helsinki Garden -hankkeen ympärillä syntynyt keskustelu on herättänyt kysymyksiä päätöksenteon avoimuudesta ja kansalaisten luottamuksesta. Kansanedustaja Hanna Holopainen kysyy hallitukselta, miten se toteuttaa omaa korruptionvastaista strategiaansa sekä vaatii ministereille koulutusta korruptiontorjunnasta, avoimuudesta ja rakenteellisten riskien tunnistamisesta.
Virta: Jos Garden-sotkussa ei ollut kyse tietoisesta suosimisesta, kyse on pääministerin vakavasta arviointivirheestä21.7.2026 14:31:18 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Garden Helsinki -hankkeen ympärille syntynyt keskustelu on ennen kaikkea kysymys pääministerin arviointikyvystä ja kansalaisten luottamuksesta päätöksentekoon.
Vihreiden Hopsu: Vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtävä pakollinen – avoimuus ehkäisee korruptioriskejä21.7.2026 14:03:31 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu on jättänyt lakialoitteen, jolla vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtäisiin pakollinen kaikille ilmoitusvelvollisille ehdokkaille. Hopsun mukaan uudistus vahvistaisi vaalirahoituksen avoimuutta ja ehkäisisi korruptioriskejä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
