Vihreiden Harjanne: Luonnonsuojelulain äänestystulos on pettymys Suomen luonnolle
7.12.2022 14:33:41 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

– Toivoin viimeiseen asti, että keskusta palaa vielä takaisin hallitusyhteistyön pariin ja äänestää hallituksen yksimielisesti hyväksymän esityksen puolesta. Sovitusta pitäisi pitää kiinni. Tästä äänestystuloksesta kärsivät sekä luottamus politiikkaan että Suomen luonto, joka ei itse pääse äänestämään, Harjanne kommentoi.
Keskustan tyrmistyttävän toiminnan lisäksi pettymystä herätti Harjanteen mukaan Kokoomus. Hän muistuttaa, että vastuullinen oppositio ei sano kaikkeen ei.
– Oppositiopuolueena Kokoomus olisi voinut valita toisin. Kokoomus koettaa välillä esiintyä luontopuolueena, mutta puheille ei ole katetta. Viimeisessä äänestyksessä vesiensuojeluun liittyen yksittäisiä kokoomuslaisia asettui toki historian oikealle puolelle, muttei läheskään tarpeeksi. Vesistöt ja kalakannat jäävät kokoomuksen päätöksissä säälimättä kylmän, kapean ja vinoutuneen talousajattelun jalkoihin, Harjanne kommentoi.
Uusi luonnonsuojelulaki on hallituksen keskeisin uudistus luonnonsuojelun saralla. Suomen lajeista joka yhdeksäs ja luontotyypeistä lähes puolet ovat uhanalaisia. Opposition ja keskustan voittanut versio laista heikensi hallituksen lakiehdotusta uhanalaisten luontotyyppien merkityksen ja vesiensuojelun osalta.
– Suomalaista luontoa voidaan suojella vain täällä Suomessa. Tämä näkökulma korostui monessa puheenvuorossa myös ennallistamiskeskustelussa. Suomen luonto kaipaakin enemmän puolustajia eduskuntaan. Nyt nähtiin missä kukin puolue todellisuudessa seisoo, Harjanne toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu perussuomalaisten leikkauslistasta: ”Suomen alasajo sellaisena kuin Suomen tunnemme”22.10.2026 12:37:54 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sopeutuslista paljastaa puolueen radikaalin ja populistisen luonteen, sanoo vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu. Listalla ovat muun muassa kehitysyhteistyön lopettaminen, ympäristöministeriön ja Opetushallituksen lakkauttaminen sekä merkittävät leikkaukset Yleisradioon, koulutukseen ja kotoutumiseen.
Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi22.10.2026 12:11:37 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan tänään torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.
Hyrkkö: Perussuomalaisten leikkauslista on rehellinen versio kokoomuksen sopeutuspaketista22.10.2026 11:12:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää perussuomalaisten sopeutuslistaa kovana ja epäoikeudenmukaisena. Hyrkön mukaan perussuomalaisia ja kokoomusta yhdistävä ideologinen verokauhu johtaa siihen, että sopeutuksen laskun maksavat suomalaiset heikkenevien palveluiden muodossa.
Holopainen pakottavasta kontrollista: Kaikki puolueet sanovat kyllä kriminalisoinnille – miksi hallitus ei edistä asiaa?21.10.2026 14:26:10 EEST | Tiedote
Kaikki kyselyyn vastanneet eduskuntapuolueet kannattavat pakottavan kontrollin kriminalisointia Tasa-arvoasiain neuvottelukunnan tänään julkaisemassa puoluekyselyssä. Julkaisutilaisuuteen osallistuneen vihreiden kansanedustaja Mari Holopaisen mukaan kriminalisointia ei tarvitse siirtää seuraavalle vaalikaudelle, sillä eduskunnassa on jo valmis lakialoite, jonka on allekirjoittanut 54 kansanedustajaa sekä hallitus- että oppositiopuolueista.
Vihreiden Mikkonen listasi lukuisia keinoja nuorten tulevaisuususkon parantamiseen ja muistutti hallituksen epäonnistumisista21.10.2026 14:12:55 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Hallituksen keinot nuorisotyöttömyyden ja nuorten mielenterveysongelmien ratkaisemiseksi eivät toimi, ja nuorisotakuun lupaus jää toteutumatta. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen esitti tulevaisuusselontekoa käsitelleessä ryhmäpuheessa terapiatakuun laajentamista kaikkiin alle 29-vuotiaisiin ja uusia keinoja nuorten työllistämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
