Vihreiden Harjanne: Luonnonsuojelulain äänestystulos on pettymys Suomen luonnolle
7.12.2022 14:33:41 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

– Toivoin viimeiseen asti, että keskusta palaa vielä takaisin hallitusyhteistyön pariin ja äänestää hallituksen yksimielisesti hyväksymän esityksen puolesta. Sovitusta pitäisi pitää kiinni. Tästä äänestystuloksesta kärsivät sekä luottamus politiikkaan että Suomen luonto, joka ei itse pääse äänestämään, Harjanne kommentoi.
Keskustan tyrmistyttävän toiminnan lisäksi pettymystä herätti Harjanteen mukaan Kokoomus. Hän muistuttaa, että vastuullinen oppositio ei sano kaikkeen ei.
– Oppositiopuolueena Kokoomus olisi voinut valita toisin. Kokoomus koettaa välillä esiintyä luontopuolueena, mutta puheille ei ole katetta. Viimeisessä äänestyksessä vesiensuojeluun liittyen yksittäisiä kokoomuslaisia asettui toki historian oikealle puolelle, muttei läheskään tarpeeksi. Vesistöt ja kalakannat jäävät kokoomuksen päätöksissä säälimättä kylmän, kapean ja vinoutuneen talousajattelun jalkoihin, Harjanne kommentoi.
Uusi luonnonsuojelulaki on hallituksen keskeisin uudistus luonnonsuojelun saralla. Suomen lajeista joka yhdeksäs ja luontotyypeistä lähes puolet ovat uhanalaisia. Opposition ja keskustan voittanut versio laista heikensi hallituksen lakiehdotusta uhanalaisten luontotyyppien merkityksen ja vesiensuojelun osalta.
– Suomalaista luontoa voidaan suojella vain täällä Suomessa. Tämä näkökulma korostui monessa puheenvuorossa myös ennallistamiskeskustelussa. Suomen luonto kaipaakin enemmän puolustajia eduskuntaan. Nyt nähtiin missä kukin puolue todellisuudessa seisoo, Harjanne toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra jyrähtää lukukausimaksuista29.5.2026 10:34:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vastustaa Vesa Vihriälän ajatusta lukukausimaksuista Suomeen.
Vihreiden uusi puolueohjelma julki: Tältä näyttää vaihtoehto Suomessa vallalla olleelle politiikalle28.5.2026 13:10:32 EEST | Tiedote
Vihreiden uusi puolueohjelma "Hyvä elämä maapallon rajoissa" on nyt kokonaisuudessaan luettavissa. Ohjelmatyön puheenjohtajien Krista Mikkosen ja Atte Harjanteen mukaan ohjelma piirtää näkyväksi sen vaihtoehdon, jota Suomessa ei ole vielä uskallettu kokeilla: yhteiskunnan, jossa talous tukee hyvinvointia ja sopeutuu luonnon rajoihin, sosiaaliturva ei jätä ketään väliinputoajaksi ja saastuttaja vastaa kustannuksistaan. Ohjelma toimii pohjana vihreiden kaikelle politiikalle sekä vuoden 2027 eduskuntavaaliohjelmalle.
Vihreiden Virta: Virkahenkilötkin peräänkuuluttavat kunnianhimoisempia ilmastotoimia – Vihreät haastaa muut puolueet kertomaan keinonsa28.5.2026 10:47:54 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan virkanäkemys vahvistaa tarpeen tehdä ensi vaalikaudella mittavia korjausliikkeitä Suomen ilmastopolitiikassa. Vihreät on ainoana puolueena julkaissut konkreettisen mallin siitä, miten hiilineutraalius voidaan edelleen saavuttaa vuoteen 2035 mennessä.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: marja-alalle tarvitaan pikaisesti muutos - työntekijöiden hyväksikäytön loputtava27.5.2026 16:42:37 EEST | Tiedote
Krista Mikkonen vaatii hallitukselta toimia työperäisen hyväksikäytön ja ihmiskaupan kitkemiseksi. Samalla hän haastaa kauppaketjut ja ruoka-alan yritykset varmistamaan marjojen alkuperän kestävyyden sekä julkisten hankintojen hyödyntämistä niiden käytön vauhdittamiseksi.
Vihreiden Jenni Pitko: Retkeilystä säästäminen on lyhytnäköistä ja vie pohjan luontomatkailun kasvattamiselta27.5.2026 15:41:22 EEST | Tiedote
Metsähallitus on tänään ilmoittanut lopettavansa huollon 154 taukopaikalta valtion retkeilyreiteillä eri puolilla Suomea. Syy palveluiden karsimiseen ovat hallituksen tekemät leikkaukset Metsähallituksen rahoitukseen. Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko pitää päätöstä erittäin huolestuttavana ja lyhytnäköisenä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
