Vihreillä yli tuhat ehdokasta aluevaaleissa

– On tärkeää, että uusien hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveyspalveluista on päättämässä moninainen joukko ihmisiä. Yhtä lailla kovia sote-osaajia ja palveluiden käyttäjiä eri taustoista ja eri kokoisilta paikkakunnilta. Vihreiden ehdokasjoukko näissä vaaleissa onkin asiantunteva ja monipuolinen, ja uskon että se tulee heijastumaan myös vaalitulokseen, puoluesihteeri Veli Liikanen sanoo.
Vihreiden ehdokkaista on naisia noin 59 %, miehiä noin 41 % ja muita alle 1 %. Ehdokkaiden keski-ikä on 45 vuotta ja eniten ehdokkaita on ikäryhmässä 36–45, joiden osuus on noin 31 % kaikista ehdokkaista. Alle 30-vuotiaita on 13 % ehdokkaista.
– Myös nuoria ehdokkaita on lähtenyt mukaan ilahduttavan paljon. Uskon että tämä antaa osviittaa siitä, että nämä vaalit kiinnostavat myös nuoria, Liikanen sanoo.
Liikanen on tyytyväinen myös siihen, miten ehdokkaita on löytynyt koko maasta.
– Saimme täydet ehdokaslistat Keski-Suomessa, Länsi-Uudellamaalla, Pirkanmaalla, Pohjois-Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa. Keskuskaupunkien ohella ehdokkaita on paljon myös pienemmillä paikkakunnilla, kuten Pelkosenniemellä Lapissa, Pöytyällä Varsinais-Suomessa ja Miehikkälässä Kymenlaaksossa. Näissä vaaleissa vihreitä ehdokkaita voi äänestää kaikkialla, missä vaaleja käydään, Liikanen lisää.
Lähestyvät aluevaalit ovat herättäneet mielenkiintoa myös kentällä.
– Olen pitkin syksyä kiertänyt maakuntia, ja jokaisella torilla on riittänyt aluevaaleista kiinnostuneita ihmisiä. Hyvinvointialueilla päätetään ihmisiä lähellä olevista asioista: neuvoloista, vammaispalveluista ja päihdeongelmaisten auttamisesta. Siitä, miten pystymme tarjoamaan matalan kynnyksen mielenterveyspalveluita tai maksutonta ehkäisyä nuorille, Vihreiden puheenjohtajan sijainen Iiris Suomela toteaa.
– Näissä vaaleissa jokainen suomalainen voi olla vaalivoittaja. On kyse sitten vähemmistöistä, pienituloisista tai pienessä kunnassa asuvista, sosiaali- ja terveyspalveluiden on palveltava ihan kaikkia, Suomela korostaa.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme