Von Hertzen Brothersin kahdeksas albumi Red Alert in the Blue Forest kaupoissa tänään
18.3.2022 09:00:00 EET | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

"Koskaan ei ole ollut näin outo ja epäuskoinen olo julkaista levyä kuin tänään, tässä ajassa. Maailma on niin monella tapaa liekeissä. Ja juuri tätä levymme käsittelee: palamista ja tuhoutumista, huolta, menetystä ja luopumista. Ja toisaalta myös rauhan tärkeyttä ja kaipuuta harmoniaan. Lisäksi tuntuu käsittämättömältä, että nyt pandemiasta johtuvien viivytysten jälkeen julkaisu ylipäätään lopulta tapahtuu ja ihmiset saavat vihdoin uutta VHB:tä kuultavaksi. Olo on siis mukavan sekava!", laulaja Mikko von Hertzen kiteyttää bändin ajatukset levyn julkaisusta.
Kunnianhimoisena ja tinkimättömänä tunnetun yhtyeen kapasiteetti kuuluu uuden levyn tunnelmissa koko laajuudessaan ja häpeilemättömän eeppiset, kappaleiden sisälläkin voimakkaasti elävät opukset soivat varmemmin ja kauniimmin kuin koskaan. Albumilta julkaistiin aiemmin vain single All of a Sudden, You're Gone, Kie von Hertzenin ohjaaman koskettavan videon saattelemana. Kappale on hyvä esimerkki albumin bändille itselleenkin uudenlaisesta musiikillisesta spektristä, alkaen aloitusbiisi Day of Reckoningin voimasta, jatkuen levyn päättävän Disappear There -laulun herkkyyteen. Red Alert in the Blue Forest onnistuu – ei vain siksi, että se kuulostaa tuoreelta vaan myös siksi, että se tallentaa hetken, joka on aito ja totta. Levyn elementit ovat rohkeita ja maanläheisiä, ajoittain levottomia ja syystäkin huolissaan kantaessaan aikamme henkistä painolastia.
Juuri orgaanisen monimuotoisuutensa ja esimerkiksi luonnon ja ihmiskunnan selviytymiseen liittyvien teemojensa vuoksi Red Alert in the Blue Forest -albumi muuntui jo ennen ilmestymistään muun muassa kuvataiteeksi ja konkreettiseksi luonnonsuojelu- ja ilmastoteoksi, kun Von Hertzen Brothers ja Luonnonperintösäätiö käynnistivät helmikuussa eteläsuomalaisen metsäalueen hankkimiseen ja suojelemiseen tähtäävän Blue Forest -kampanjan. Kampanjan varainkeruun kulmakiveen, Blue Forest -taidehuutokauppaan ja -näyttelyyn osallistui 12 nimekästä suomalaista kuvataiteilijaa, joista kukin teki levyn kappaleen innoittamana taulun. Teokset ovat nähtävillä 14.3.-31.3. Helsingin Kalliossa Ravintola Rytmissä ja ne myydään maaliskuun 2022 loppuun mennessä Luonnonperintösäätiön hallinnoimalla online-huutokaupalla. Taideteokset ovat nähtävillä myös virtuaalisessa galleriassa, jonka on toteuttanut helsinkiläinen Arilyn Oy.
Blue Forest -näyttelyn taideteokset ovat tehneet Ville Tietäväinen, Samuli Heimonen, Heikki Willamo, Manuela Bosco, Jarmo Kukkonen, Milla Paloniemi, Sampsa Sarparanta, Rosa Liksom, Katariina Souri, Minna Pyykkö, Jaakko Mattila ja Markku Hakuri.
Red Alert in the Blue Forest -albumi on saatavilla hyvinvarusteilluista levykaupoista CD- ja tuplavinyyliformaateissa sekä digitaalisena kaikista suoratoistopalveluista. Levynjulkaisukiertueen liput ovat myynnissä.
Red Alert in the Blue Forest -albumista sanottua:
"Jättimäisiä, kaikkeuksia sisältäviä kappaleita."
– 10/10, PowerPlay Rock & Metal Magazine -lehti 3/22
"Ehdokas vuoden parhaaksi albumiksi." – 9/10 Sweden Rock -lehti, 3/2022
"Tyrmäävän laaja-alainen albumi." – 9/10 Stone Prog -lehti 3/2022
"Tähän mennessä vuoden paras albumi." – Powermetal.de, 3/2022
“Aikainen ehdokas vuoden parhaaksi albumiksi.” – Prog-lehti, 3/2022
"Loistava." – Louder-lehti, 3/2022
Red Alert Tour -levynjulkaisukiertue:
26.03.22 ESPOO Tapiolasali
01.04.22 LAPPEENRANTA Nuijamies
02.04.22 KOUVOLA House Of Rock
08.04.22 TAMPERE Olympia
09.04.22 VAASA WsArena
14.04.22 JYVÄSKYLÄ Lutakko
15.04.22 JOENSUU Kerubi
16.04.22 KUOPIO Sawohouse Underground
22.04.22 HELSINKI Tavastia
29.04.22 TURKU Teatro
11.05.22 BRISTOL Thekla
12.05.22 NOTTINGHAM Rescue Rooms
13.05.22 LONDON The Underworld
15.05.22 BUCKLEY Tivoli
16.05.22 NEWCASTLE Trillians Rock Bar
17.05.22 GLASGOW Slay
18.05.22 HUDDERSFIELD The Parish
19.05.22 WOLVERHAMPTON KK’s Steel Mill
29.09.22 ZOETERMEER De Boerderij
30.09.22 BAARLO Prog Power Europe
Lippulinkit ja lisätiedot keikoista:
Lisää keikkoja kesälle ja syksylle julkaistaan myöhemmin.
Von Hertzen Brothersin keikat:
Ari Koskinen ari@fullsteam.fi ja Toni Ritonen toni@fullsteam.fi
Lisätiedot Blue Forest -taidenäyttelystä ja -huutokaupasta:
Blue Forest -virtuaaligalleria
Lisätiedot virtuaaligalleriasta:
Otso Kähönen +358 50 5384178 otso@arilyn.fi
Kaikki Von Hertzen Brothers -linkit
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Mistä puhumme, kun puhumme säästä? Tero-Petrin uusi single Vuodenajat kasvoilla ilmestyy 25. syyskuuta24.9.2026 11:20:00 EEST | Tiedote
Vuodenajat kasvoilla tiivistää kokonaisen elämän yhteen pitkään päivään. Perjantaina 25.9. ilmestyvä kappale on viimeinen single ennen Tero-Petri & Korvaamattomien Voi näinkin elää -albumia, joka julkaistaan 9. lokakuuta. Vuodenajat kasvoilla ja Petri Erkkilän singleen ohjaama musiikkivideo nähdään ensinäytössä ja -kuuntelussa jo tänään Soundi-lehden sivuilla.
Aleksi Barrièren luotsaama Kimaira-yhdistys julkaisee uudenlaisen musiikkikuunnelmasarjan Kaaoksen historiaa — koko sarja kuunneltavissa tänään 17.9.17.9.2026 09:12:39 EEST | Tiedote
Taideyhdistys Kimaira julkaisee 17.9.2026 seitsemänosaisen musiikkikuunnelmasarjan Kaaoksen historiaa podcast-alustoilla. Kirjailija-ohjaaja Aleksi Barrièren käsikirjoittamassa ja ohjaamassa teoksessa näytelty tarina ja kamarimusiikki ovat tasavertaisessa asemassa; musiikkia soittaa joukko suomalaisen musiikkielämän tunnettuja nimiä.
Eläimet perivät konepellit ja sillankaiteet — Tero-Petrin uusi single on katastrofilaulu, jolla on onnellinen alku11.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ainakin yksi asukas ilmestyy perjantaina 11.9. Se on kolmas single Tero-Petri Suovasen kuudennelta soololevyltä Voi näinkin elää, joka julkaistaan 9. lokakuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


