Vuoden yhteiskuntatieteilijä on Martti Hetemäki
5.11.2020 17:30:00 EET | Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry | Tiedote

TIEDOTE
EMBARGO 5.11.2020 KLO 17.30
Vuoden yhteiskuntatieteilijä on Martti Hetemäki
Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry on valinnut Vuoden 2021 yhteiskuntatieteilijäksi VTT Martti Hetemäen. Valinta julkistettiin Yhteiskuntatieteilijäpäivän verkkotapahtumassa torstaina 5.11.2020.
Tämänvuotisella valinnallaan liitto haluaa antaa tunnustusta yhteiskuntatieteilijälle, joka on luonut pitkän ja arvostetun uran valtionhallinnossa, jossa lähes kolmannes YKAn jäsenistä työskentelee. Hetemäki on toiminut 1980-luvulta lähtien valtiovarainministeriössä eri tehtävissä. Hän siirtyi lokakuun alussa Helsinki Graduate School of Economicsiin työelämäprofessoriksi.
- Hetemäen ura valtionhallinnossa on poikkeuksellisen merkittävä ja pitkä. Hän on palvellut suomalaisia erilaisten hallitusten aikana erilaisissa tilanteissa vahvalla virkamieseetoksella. Hetemäki on yhteiskuntatieteilijä, jolla on oma näkemys, mutta halu kuunnella keskustelukumppaneitaan ja nähdä ihmisiä numeroiden takana, YKAn puheenjohtaja Antton Rönnholm perustelee valintaa.
Ekonomisti Hetemäen ura valtiovarainministerissä alkoi kesäharjoittelusta vuonna 1981. Vuosikymmenten aikana hän ehti toimia tutkijana, finanssineuvoksena, toimistopäällikkönä, kansantalousosaston päällikkönä, alivaltiosihteerinä ja valtiosihteerinä/kansliapäällikkönä. Hetemäkeä on yleisesti pidetty Suomen vaikutusvaltaisimpana virkamiehenä.
- Olen otettu saamastani kunnianosoituksesta. Yhteiskuntatieteilijät tekevät vaikeaa ja tärkeää työtä. Arvostan kovasti saamaani tunnustusta, toteaa Vuoden yhteiskuntatieteilijä Martti Hetemäki.
Hetemäen piti jättää valtiovarainministeriö jo maaliskuussa ja aloittaa työelämäprofessorina, mutta muun muassa koronatilanteen takia häntä pyydettiin jatkamaan kansliapäällikön pestiään. Hänen johtamansa työryhmän tehtävänä oli valmistella nopealla aikataululla suunnitelma sekä koronakriisistä poistumiseen että kriisin jälkihoitoon.
Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry on valinnut Vuoden yhteiskuntatieteilijän vuodesta 1999 lähtien. Valinta tuo esiin yhteiskuntatieteilijöiden monipuolista ja laaja-alaista osaamista yhteiskunnan eri sektoreilla. Edellisen tunnustuksen sai Euroopan unionin komission ilmastopääosaston kansainvälisen yksikön päällikkö, taloustieteen tohtori Elina Bardram.
Tutustu aiempiin Vuoden yhteiskuntatieteilijöiksi valittuihin Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:n sivuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Martti Hetemäki
Vuoden yhteiskuntatieteilijä
martti.hetemaki@helsinki.fi
p. 050 567 0201
Antton Rönnholm
Puheenjohtaja (luottamustoiminen), VTM, M.A.
antton.ronnholm@yhteiskunta-ala.fi
p. 040 506 7676
Laura Piiroinen
Viestintäpäällikkö, Yhteiskunta-alan asiantuntijat ry
laura.piiroinen@yhteiskunta-ala.fi
p. 044 3818123
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry on akavalainen etu- ja palvelujärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvojana työmarkkinoilla. Liiton nimi oli aiemmin Suomen Valtiotieteilijöiden Liitto SVAL ry. Liittoon kuuluu yli 13 000 korkeakoulutettua jäsentä, jotka työskentelevät hallinnon, talouden, tutkimuksen, koulutuksen sekä viestinnän esihenkilö- ja asiantuntijatehtävissä. Yleisimmät tutkintonimikkeet ovat VTM, YTM ja HTM. Lisätietoja: yka.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry
YKA: Hallituksen kehysriihi repii säästöjä valtion työntekijöiden selkänahasta – “Hallitus väistää poliittisen vastuun määrittelemällä pelkän raamin”23.4.2026 10:45:03 EEST | Tiedote
Uudet leikkaukset valtionhallintoon ovat Yhteiskunta-alan korkeakoulutettujen puheenjohtajan Hanna Saulin mielestä täysin kohtuuttomia. Jo vuonna 2023 valtionhallinnolla työskentelevistä ykalaisista yli kaksi kolmasosaa arvioi, etteivät henkilöstöresurssit olleet riittävät työtehtävien suorittamiseen huolellisesti ja määräajoissa.
Työn rakenteita on tarkasteltava kriittisesti myös taloudellisesti vaikeina aikoina11.4.2026 09:41:27 EEST | Tiedote
YKA haluaa, että tulevalla eduskuntavaalikaudella siirrymme kohti ihmisen kokoista työelämää. Se on edellytys tuottavuuden kasvulle: esimerkiksi johtamiskäytännöt voivat selittää jopa 24 % tuottavuudeltaan yritysten välisistä tuottavuuserosta.
YKA ehdottaa työeläkemaksualennusta vastavalmistuneen palkkaamisesta9.4.2026 08:37:28 EEST | Tiedote
Korkeakoulutettujen vastavalmistuneiden työttömyysasteen nousuun ei näy taittumisen merkkejä. Tämä käy ilmi myös Yhteiskunta-alan korkeakoulutettujen tuoreesta työmarkkinatutkimuksesta. YKAn toiminnanjohtaja Simo Pöyhönen ehdottaa vastavalmistuneiden nuorten työttömyyden taklaamiseksi palkan sivukulujen puolittamista vuoden ajaksi.
YKA liittyy Kokoomusnaisten vetoomukseen tarkastella uudelleen määräaikaisten työsopimusten helpottamisesta4.3.2026 12:52:44 EET | Tiedote
Hallitus esittää määräaikaisten työsuhteiden perusteiden helpottamista niin, että enintään vuoden määräaikaisuus voitaisiin tehdä perusteetta. Esitys heikentäisi toteutuessaan merkittävästi työntekijän asemaa ja lisäisi erityisesti raskaus- ja perhevapaasyrjintää.
YKAn Pöyhönen eduskunnan häirintäkeskustelusta: ilmiö on todellinen14.1.2026 16:17:06 EET | Tiedote
Viime päivinä on käytyä keskustelua eduskunnan työilmapiiristä erityisesti eduskunta-avustajien näkökulmasta. Monen eduskunnassa työskentelevän ammattiliittona toimiva Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry tunnistaa ilmiön ja muistuttaa, että ongelmiin voi puuttua vain, jos ne tunnistaa ja tunnustaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

