Vuodet-teoksesta tunnettu muistelman mestari Annie Ernaux kertoo vanhempiensa tarinat

”Halusin kirjoittaa ja kertoa isästä, hänen elämästään ja siitä etäisyydestä, joka väliimme oli teini-iässäni tullut. Se oli luokkaetäisyyttä mutta aivan omanlaistaan, nimetöntä. Kuin halkaistua rakkautta.”
Annie Ernaux’n isä eteni itse maatyöläisestä kauppiaaksi mutta ei sietänyt tyttären sosiaalista nousua sivistyneistöön. Eleettömän armottomassa teoksessaan Isästä Ernaux pyrkii lähestymään tuota työteliästä miestä – sekä häpeää, jota tämä tunsi lapsuusvuosiensa köyhyydestä.
Äidistä puolestaan on tilinteko äiti-tytärsuhteesta, joka molempien iän karttuessa saa kolhuja mutta ei koskaan katkea. Kun kirjailijan äiti kuolee Alzheimerin tautiin, Ernaux kaivautuu menneeseen ja yrittää koota kuvaa naisesta, jolla oli elämä myös äitiyden ulkopuolella.
”En enää saa kuulla äidin ääntä. Äiti ja hänen sanansa, hänen kätensä ja eleensä, hänen tapansa nauraa ja kävellä yhdistävät tämän naisen, joka minä nyt olen, siihen lapseen, joka minä joskus olin. Olen menettänyt viimeisen siteeni siihen maailmaan, josta olen kotoisin. ”
Väkevät teokset käsittelevät muistoja, menetystä ja kuolemaa sekä häpeää ja kateutta, joita luokkaerot nostattavat sukupolvien välisiin perhesuhteisiin.
”Ernaux on mestarillinen kirjoittaja, joka onnistuu nivomaan yhteen yleistä ja yksityistä äärimmäisen toimivalla ja mukaansatempaavalla tavalla.” – Kirjavinkit.fi
Kirjailija Annie Ernaux (s. 1940) on yksi Ranskan arvostetuimmista nykykirjailijoista, jonka mm. Édouard Louis on maininnut innoittajakseen. Palkittu ja kansainvälisesti menestynyt muistelmateos Vuodet (2008, suomeksi 2021) ihastutti viime vuonna myös suomalaislukijat.
Annie Ernaux: Isästä
alkuteos La place, 1983
Annie Ernaux: Äidistä
alkuteos Une femme, 1987
Suomentanut Lotta Toivanen
152 sivua
Ilmestyvät äänikirjoina 15.8., lukija Ella Pyhältö
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Sotakirjailija Esa Sirén: 20 vuotta kirjailijana, yli 400 000 myytyä kirjaa – Uutuusromaani julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä30.6.2025 11:23:37 EEST | Tiedote
Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin tositapahtumiin pohjaava romaani Taisteluosasto Rasi (Gummerus) vie lukijan Syvärille vuoteen 1943. Yksi romaanin keskeisistä henkilöistä on ensimmäinen Mannerheim-ristin ritari Ruben Lagus. Taisteluosasto Rasi julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä Sodan ja rauhan keskus Muistissa 13.8. Samalla ilmestyy myös 20-vuotisjuhlapainos Sirénin esikoisromaanista Iskujoukkue (Gummerus 2005).
ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote
Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.
ENNAKKOTIEDOTE: Vihaatko liikuntavaatteita ja liikuntasomepäivityksiä? Erilainen liikuntakirja Antiliikkuja (Gummerus) ilmestyy 6.8.25.6.2025 09:20:04 EEST | Tiedote
Laura Pörstin esseistinen tietokirja tutkii, voiko liikuntapuhetta vierastava ihminen alkaa pitämään liikunnasta ja löytää sen osaksi elämää. Elokuussa ilmestyvä Antiliikkuja – Miten liikunnan vihaaja yritti oppia liikkumaan (Gummerus) herättelee lukijan niin sohvannurkassa kuin juoksumatolla.
ENNAKKOTIEDOTE: Rakkautta ja luonnonsuojelua Saimaan rannalla – Esikoisromaani Louhikurun kutsu (Gummerus) kertoo rakastumisesta kaivoshankkeen varjossa24.6.2025 09:56:22 EEST | Tiedote
Sanna Aaltosen esikoisromaanissa pientä kylää uhkaavan kaivoshankkeen ympärille kietoutuu maanläheinen rakkaustarina. Louhikurun kutsu (Gummerus) ilmestyy 7.8.2025.
ENNAKKOTIEDOTE: Jo yli 5 miljoonaa myynyt hyvinvointi-ilmiö rantautuu Suomeen – Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ilmestyy 26.8.23.6.2025 15:56:43 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaisen podcastaaja ja motivaatiopuhuja Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ampaisi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen, ja on lyhyessä ajassa muotoutunut valtavaksi liikkeeksi sosiaalisen median alustoilla. Ilmiöksi nousseessa teoksessa Robbins opastaa omiin kokemuksiinsa ja asiantuntijatietoon nojaten, kuinka lakata tuhlaamasta aikaa ja energiaa asioihin, joita ei voi hallita. Vain kuusi kuukautta julkaisun jälkeen kirjaa on myyty jo yli 5 miljoonaa kappaletta ja sen käännösoikeudet on myyty 52 maahan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme