Yhdellä verenluovutuksella voi auttaa useampaa potilasta
19.8.2019 09:00:00 EEST | SPR Veripalvelu | Tiedote

Kesä on sairaaloissa hieman normaalia hiljaisempaa aikaa verenkäytön osalta, joten verenluovuttajiakin on tarvittu kuluvana kesänä jonkin verran normaalia vähemmän. Elokuussa kuitenkin leikkaustoiminta sairaaloissa jälleen vilkastuu, ja verivalmisteiden tarve lisääntyy. Lue, mihin kaikkeen luovutetun veren eri osia käytetään.
Veripalvelun perusvalmisteita ovat valkosoluttomat punasolu- ja verihiutalevalmisteet. Kaikki punasolu- ja verihiutalevalmisteet tehdään Helsingin Kivihaassa sijaitsevassa veripalvelukeskuksessa suurimmaksi osaksi käsityönä. Verestä erotellun plasman Veripalvelu toimittaa ulkomaille plasmalääkkeiden valmistukseen.
Punasoluvalmisteita leikkauspotilaille
Luovutettuja punasoluja tarvitaan esimerkiksi leikkauksissa sekä onnettomuuksien uhrien tai synnyttäneiden äitien hoidossa, jos he ovat menettäneet paljon verta. Myös keskosvauvat saattavat tarvita punasoluja.
Punasoluja annetaan myös potilaille, joilla on vaikea anemia esimerkiksi syövän tai munuaisen vajaatoiminnan vuoksi. Jos anemia on pitkäaikaista, potilas voi saada säännöllisiä punasolusiirtoja.
Verihiutalevalmisteita syöpäpotilaille
Luovutettuja verihiutaleita, eli trombosyyttejä, tarvitaan sekä estämään että hoitamaan verenvuotoja. Verihiutaleita annetaan esimerkiksi syöpäpotilaille, joiden oma luuydin ei tuota verihiutaleita rankkojen syöpähoitojen vuoksi. Niitä voidaan antaa myös leikkauspotilaille ja onnettomuuksien uhreille suurten verenvuotojen yhteydessä.
Plasmalääkkeitä vaikeiden sairauksien hoitoon
Plasma sisältää useita tärkeitä ainesosia: vasta-aineita, hyytymistekijöitä ja muita valkuaisaineita. Plasmasta eroteltuja hyytymistekijöitä käytetään vuototautien, hyytymistekijäpuutosten ja verenvuotojen hoitoon. Albumiinia puolestaan käytetään nestehoidossa esimerkiksi palovamma- ja sokkipotilailla, ja plasman immunoglobuliineista saadaan lääkkeitä vasta-ainepuutospotilaille ja tulehdustautien estoon. Jääplasmavalmisteita tarvitaan potilaille, jotka ovat menettäneet leikkauksessa tai onnettomuudessa paljon verta.
Plasmalääkkeitä ei valmisteta Suomessa, joten luovutetusta verestä eroteltu plasma lähetetään Keski-Eurooppaan tällaisten lääkkeiden raaka-aineeksi. Veripalvelun sopimuskumppani plasmalääkevalmistuksessa on tällä hetkellä Takeda-konserniin kuuluva Baxalta-lääketehdas.
Alueellanne järjestetään verenluovutustilaisuus viikolla 35 (26.-30.8.):
maanantai 26.8.
klo 11.30-16.00 KAJAANI, Linnantauksen seurakuntakeskus, Kaplastie 2
klo 13.00-17.30 PIETARSAARI, seurakuntakeskus, Ebba Brahen puistikko 2
klo 13.00-18.00 RAISIO, Vanha kauppaoppilaitos, Juhaninkuja 3
klo 13.00-18.00 HUITTINEN, seurakuntatalo, Papintie 1
klo 14.00-18.00 ITÄKESKUS, Eastonin Hansakäytävä 2. krs (entisen apteekin tila), Visbynkuja 1
tiistai 27.8.
klo 13.00-18.00 LAPPEENRANTA, Tirilän työväentalo, Onninkatu 6 (HUOM! Myös ke 28.8. klo 12-17)
klo 13.00-18.00 KEURUU, seurakuntakeskus, Kippavuorentie 16
klo 14.00-18.00 EURAJOKI, seurakuntakeskus Tapuli, Kukkapolku 2
keskiviikko 28.8.
klo 12.00-17.00 LAPPEENRANTA, Tirilän työväentalo, Onninkatu 6 (HUOM! Myös ti 27.8. klo 13-18)
klo 14.00-18.00 NOKIA, Kerhola, Souranderintie 13
klo 14.00-18.00 NAANTALI, seurakuntatalo, Piispantie 2
klo 14.30-18.30 MYRSKYLÄ, Kirkonkylän koulu, Mestarintie 3
torstai 29.8.
klo 12.30-17.30 MIKKELI, Konsertti- ja kongressitalo Mikaeli, Sointukatu 1, 2. krs
klo 14.00-18.00 KURIKKA, seurakuntakeskus, Kurikantie 21
klo 14.30-19.00 KARJAA, Katarinaskolan, Naapurinkatu 18
klo 15.00-19.00 ASKOLA, Helkamäen seuratalo, Helkamäentie 34
perjantai 30.8.
klo 11.00-15.00 LOHJA, Työväentalo, Kalevankatu 1
klo 12.00-17.00 VAASA, Kulttuuritalo Fanny, Kirkkopuistikko 34
klo 12.00-17.00 SALO, VPK:n talo, Asemakatu 3
klo 14.00-18.00 KORSO, seurakuntakeskus, Merikotkantie 4
Kuka voi luovuttaa?
Suurin osa suomalaisista voi luovuttaa verta. Yleisimmin käytetyt lääkkeet kuten verenpaine-, kolesteroli- ja lievät masennuslääkkeet eivät lääkkeinä estä verenluovutusta. Verenluovuttajan tulee olla terve, 18–70-vuotias ja painaa vähintään 50 kiloa. Uuden luovuttajan tulee olla alle 60-vuotias. 66 vuotta täyttänyt henkilö voi luovuttaa verta, jos edellisestä verenluovutuksesta on alle kaksi vuotta. Miehet voivat luovuttaa verta 61 ja naiset 91 vuorokauden välein.
Hemoglobiiniarvo mitataan aina ennen luovutusta ja sen tulee olla miehillä vähintään 135 g/l ja naisilla 125 g/l. Verenluovuttajan tulee todistaa henkilöllisyytensä virallisella henkilötodistuksella.
Vuosittain arviolta 50 000 potilasta saa Suomessa hoitoa verivalmisteilla. Verivalmisteita tarvitaan muun muassa leikkaus- ja syöpäpotilaiden hoidossa, onnettomuuksien uhreille sekä keskosvauvoille.
Veripalvelutoimistot: Espoo Kauppakeskus Iso Omena, Suomenlahdentie 1, p. 029 300 1040 • Helsinki Sanomatalo, Töölönlahdenkatu 2, p. 029 300 1030 • Helsinki Kivihaka, Kivihaantie 7, p. 029 300 1020 • Jyväskylä Kalevankatu 8, p. 029 300 1220 • Kuopio Sektori, Puijonkatu 23, p. 029 300 1170 • Lahti Trio, Kauppakatu 10, p. 029 300 1240 • Oulu Isokatu 32 C, p. 029 300 1110 • Seinäjoki Kauppakatu 26, p. 029 300 1190 • Tampere Rautatienkatu 21 B, p. 029 300 1130 • Turku Yliopistonkatu 29 B, 3. krs. p. 029 300 1140
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna Kettunen, viestintäsuunnittelija, Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu, p. 029 300 1916
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia turvallisia ja tehokkaita verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Huolehdimme veren keräämisestä vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Tarjoamme sairaaloille myös kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Vuosibudjettimme on noin 60,5 milj. euroa ja palveluksessamme on noin 500 henkilöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Näin yksi verikoe raskauden aikana suojaa vauvaa Suomessa13.8.2026 11:01:03 EEST | Tiedote
Kaikkien Suomessa raskaana olevien veriryhmä ja mahdolliset veriryhmävasta-aineet tutkitaan keskitetysti Suomen Punaisen Ristin Veripalvelussa. Seulontaohjelma koskee vuosittain noin 50 000 raskaana olevaa. Sen tavoitteena on ennaltaehkäistä sikiön ja vastasyntyneen hemolyyttinen tauti ja tunnistaa ne raskaudet, missä tarvitaan hoitoa.
Lähelle ihmisiä ja arkea – Verenluovutusbussissa jo 10 000 luovutusta4.8.2026 09:38:36 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla kiertävä Verenluovutusbussissa on luovutettu jo 10 000 kertaa. Verenluovutusbussi tuo verenluovutuksen lähelle arkea ja tarjoaa ainutlaatuisen luovutusympäristön.
Verivalmisteiden käyttö ei kesällä vähene – yhden viikonlopun aikana voidaan tarvita jopa 800 verivalmistetta21.7.2026 11:13:38 EEST | Tiedote
Kesälomat vähentävät verenluovutusta, mutta verivalmisteiden tarve sairaaloissa pysyy ennallaan. Veripalvelu toimittaa sairaaloihin yhden viikonlopun aikana jopa 500–600 punasolu- ja 150–200 verihiutalevalmistetta. Tällä hetkellä tarvetta on erityisesti negatiivisten veriryhmien luovuttajista, joita Veripalvelu kutsuu nyt tehostetusti. Kaikkia veriryhmiä tarvitaan kuitenkin päivittäin.
Ulkomaanmatka voi estää verenluovutuksen väliaikaisesti – tarkista rajoitukset ajoissa29.6.2026 08:11:33 EEST | Tiedote
Verenluovuttajia tarvitaan ympäri vuoden, myös kesällä, jolloin monen arki rytmittyy lomien mukaan. Ulkomaanmatka voi kuitenkin estää verenluovutuksen jopa kuukaudeksi Länsi-Niilin viruksen epidemiakauden vuoksi.
Suomen verihuolto perustuu vapaaehtoisiin luovuttajiin - Maailman verenluovuttajien päivää vietetään 14.6.11.6.2026 09:03:19 EEST | Tiedote
Maailman verenluovuttajien päivänä 14.6. kiitetään vapaaehtoisia verenluovuttajia heidän korvaamattomasta roolistaan potilaiden hoidossa. Suomen huoltovarmuus ei synny vain varastoista ja järjestelmistä, vaan ihmisistä, jotka auttavat toisiaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

