Yhteishaku alkaa – Diakin Oulun-kampuksella 60 aloituspaikkaa

Diakissa on haussa yhteensä 524 aloituspaikkaa sosiaali- ja terveysalan, kirkon alan ja tulkkauksen AMK-koulutuksissa Helsingissä, Oulussa, Porissa sekä DiakHub Itä-Suomessa Pieksämäellä ja Joensuussa. Lisäksi haussa on mukana täysin verkossa toteutettavat YAMK-koulutukset sekä sosionomi (AMK) -koulutus. Diakin Oulun-kampuksella on haussa mukana 60 aloituspaikkaa sairaanhoitaja (AMK) sekä sairaanhoitaja (AMK) lähihoitajatutkinnon suorittaneille -koulutuksiin. Haussa olevat koulutukset alkavat syksyllä 2023.
– Elämme yhteiskunnallisesti haastavaa aikaa, johon liittyy epävarmuutta ja maailman polarisoitumista. Diakissa pääsee opiskelemaan tutkinnon, jonka tavoitteena on rakentaa parempaa maailmaa meille kaikille. Auttamisen ja kohtaamisen ammattilaisia tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan, sanoo toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen.
Diakista valmistutaan auttamisen ammattilaisiksi monenlaisiin rooleihin ja ympäristöihin. Diakista valmistuneilla on vahva ammattiosaaminen, hyvät yhteistyötaidot, kyky toimia monikulttuurisissa ympäristöissä sekä valmiudet oman työn kehittämiseen ja elinikäiseen oppimiseen.
- verkkototeutus, 55 aloituspaikkaa
- Helsinki (25, päivätoteutus)
Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
- Helsinki (25, päivätoteutus)
- Helsinki (40, päivätoteutus)
- Oulu (35, monimuotototeutus)
- DiakHub Itä-Suomi, Pieksämäki (55, verkkopainotteinen monimuotototeutus)
- Pori (40, monimuotototeutus)
Sairaanhoitaja (AMK), lähihoitajatutkinnon suorittaneille
- Oulu (25, monimuotototeutus)
Sairaanhoitaja (AMK), diakoninen hoitotyö
- DiakHub Itä-Suomi, Joensuu (25, verkkopainotteinen monimuototeutus)
- Pori (25, monimuotototeutus)
Tulkki (AMK), asioimistulkkaus
- Helsinki (25, monimuotototeutus)
Tulkki (AMK), viittomakielen ja puhevammaisten tulkkaus
- Helsinki (34, monimuotototeutus)
Arvot, yhteisöt ja etiikka (YAMK)
- verkkototeutus, 30
Ekososiaalinen työ ja globaaliosaaminen (YAMK)
- verkkototeutus, 30
Monialainen ja yhteensovittava johtaminen (YAMK)
- verkkototeutus, 40
Tulkkaustoiminnan kehittäminen (YAMK)
- Helsinki (15, verkkopainotteinen monimuotototeutus yhdessä Humakin kanssa)
Valintakokeet ja todistusvalinta
Ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin koulutuksiin opiskelijat valitaan pääsääntöisesti AMK-valintakokeen ja todistusvalinnan perusteella.
Diakin sosiaali- ja terveysalan sekä kirkon alan AMK-tutkintoon johtavat koulutukset käyttävät ammattikorkeakoulujen yhteistä AMK-valintakoetta, josta voi lukea lisää Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta. AMK-valintakokeet järjestetään ammattikorkeakoulujen Helsingin-, Oulun- ja Porin-kampuksilla. Hakija valitsee kokeen suorituspaikan ja -ajan yhteishaun hakulomakkeella tarjolla olevista vaihtoehdoista. Tutustu AMK-valintakoe-sivuun, mikäli valitset tekeväsi kokeen Diakissa.
Lähihoitajataustaisille suunnattu sairaanhoitaja (AMK) -koulutus sekä tulkkauksen alan AMK-tutkintoon johtavat koulutukset eivät ole mukana AMK-valintakokeissa, vaan niillä on omat valintakokeet. Lähihoitajataustaisille suunnatun sairaanhoitajakoulutuksen valintakokeesta voi lukea lisää täältä ja tulkkauksen alan valintakokeista täältä.
Suomenkielisissä sosiaali- ja terveysalan AMK-tutkintoon johtavissa koulutuksissa 40 % opiskelijoista valitaan todistusvalinnallla. Todistusvalinta ei ole käytössä Diakin tulkki (AMK) ja sairaanhoitaja (AMK) lähihoitajataustaisille -tutkintoihin johtavissa koulutuksissa eikä YAMK-tutkintoon johtavissa koulutuksissa.
YAMK-koulutusten opiskelijavalinnat tehdään valintatehtävien perusteella. Lue lisää YAMK-koulutusten valintatehtävistä.
Todistusvalinnan tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 29.5.2023. Muiden kuin todistusvalintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 7.7.2023.
Diakin hakijapalvelut palvelee hakijoita
Diakin hakijapalvelut tavoittaa joko puhelimitse: 0400 725 384 (ma-to 10–11 ja 12–14) tai sähköpostitse: hakijapalvelut@diak.fi.
Lisätietoa
Katso koulutustemme tiedot ja hakuohjeet hakijan sivuilta.
Lue tai katso opiskelijoidemme tarinoita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAnna PihlajamäkimarkkinointikoordinaattoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 346 5169anna.pihlajamaki@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Vaikuttavaa yhteistyötä – diakoniatoimijat yhdessä eriarvoistumista vastaan10.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Diakoniatoimijat kokosivat ensimmäistä kertaa yhteen verkoston laajan yhteiskunnallisen vaikuttavuuden. Käsillä oleva vaikuttavuuskatsaus on keskustelunavaus kestävämmän hyvinvointitalouden edistämiseksi.
Laadukasta tulkkausta sote-alalle8.12.2025 07:59:00 EET | Tiedote
Laadukas tulkkaus sosiaali- ja terveydenhuollossa asiakkaan toimintakyvyn alentuessa –hankkeessa kehitetään tulkkauspalveluita Uudellamaalla.
ZekkiPro on vuoden 2025 vaikuttavuusteko4.12.2025 13:21:16 EET | Tiedote
Vaikuttavuusseura ry on myöntänyt Diakin kehittämälle ZekkiProlle Vuoden vaikuttavuusteko 2025 -palkinnon. Tunnustus jaettiin eduskunnassa järjestetyssä palkintotilaisuudessa.
Naisten aika on täällä2.12.2025 09:15:30 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla toimiva Naisten aika –hanke edistää nuorten romaninaisten työllistymistä ja kouluttautumista.
Diak ja SPR Turvatalo aloittavat yhteistyön TRT-koulutuksessa – tavoitteena vahvistaa ammattilaisten traumatyön taitoja28.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Suomen Punaisen Ristin (SPR) Turvatalotoiminta aloittavat tiiviin yhteistyön Teaching Recovery Techniques (TRT) -menetelmäkoulutuksen toteuttamisessa. Aiemmin SPR:n vetämää koulutusta tarjotaan jatkossa Diakin kautta, mikä laajentaa mahdollisuuksia kouluttaa uusia TRT-ohjaajia eri puolille Suomea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

