Yhteishaku alkaa: Valtaosa opiskelijoista valitaan ylioppilastodistuksen perusteella
16.3.2020 09:56:26 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Tänä keväänä toteutetun korkeakoulujen valintauudistuksen tavoitteena on nopeuttaa toisen asteen opiskelijoiden jatko-opintoihin siirtymistä valitsemalla opiskelijoita todistusvalinnalla ja lyhentämällä valmistautumista valintakokeisiin.
Valintauudistuksen myötä valtaosa uusista kandidaatti- ja maisteriopiskelijoista valitaan ylioppilastodistuksen perusteella. Osuus vaihtelee Jyväskylässä hakukohteittain 51-92 % välillä, yksi hakukohde valitsee kaikki opiskelijat todistuksen perusteella. Todistusvalinnan paikoista suurin osa on varattu ensikertalaisille hakijoille, hakukohteesta riippuen 52-100 % paikoista.
- Yliopistoon pääsee edelleen myös valintakokeen avulla, koulutuspalvelujohtaja Mari Ikonen muistuttaa. Jyväskylän yliopistossa valintakokeet eivät vaadi ennakkovalmistautumista, poikkeuksena sosiaalityön ja psykologian yhteisvalinnat. Todistusvalinnan tulokset ilmoitetaan ennen valintakokeita, tässä poikkeuksena kasvatusalan ja liikunta-alan hakukohteet. Yhteispistevalinnasta, jossa pisteitä sai sekä valintakokeesta että todistuksesta, on uudistuksessa luovuttu. Valintakokeiden toteuttaminen koronatilanteessa suunnitellaan yhteistyössä muiden yliopistojen kanssa.
Myös avoimen väylän kautta on mahdollista päästä yliopistoon. Avoimen väylän aloituspaikkamääriä on nostettu. Sisäänpääsyyn vaadittuja opintopistemääriä on yhtenäistetty ja laskettu, ne ovat nyt yleensä alle 60 opintopistettä.
Yliopiston monipuoliseen koulutustarjontaan voi tutustua hakijoille suunnatuilla verkkosivuilla: www.jyu.fi/hae. Hakeminen koulutuksiin tapahtuu opintopolku.fi-palvelussa. Hakija voi hakea enintään kuuteen hakukohteeseen. Hakuaika päättyy 1.4. klo 15.00. Todistusvalintojen osalta tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 27.5.2020. Muiden kuin todistusvalintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 8.7.2020.
Lisätietoja
Koulutuspalvelujohtaja Mari Ikonen, puh. 040 805 4678, mari.a.ikonen@jyu.fi
Suunnittelija Maria Kotiranta, puh. 040 805 4926, maria.j.kotiranta@jyu.fi
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän Kesän keskusteluohjelma kysyy, mitä viisaus on ajassamme5.5.2026 12:09:02 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 Jyväskylän Kesän pääsymaksuttoman keskusteluohjelman teemana on viisaus. Ohjelma tarkastelee viisautta journalismin, vallan, kasvatuksen, inhimillisen kasvun, vastuullisuuden ja planetaarisen hyvinvoinnin näkökulmista sekä kysyy, mitä viisaus merkitsee ajassamme. Keskusteluohjelma järjestetään Mattilanniemessä Jyväskylän yliopiston Agora-rakennuksessa.
Musiikin kuuntelu lievittää ahdistusta, ja sitä voi kehittää musiikkiterapian tuella, tutkimus selvitti5.5.2026 10:59:00 EEST | Tiedote
FM, musiikkiterapeutti Marianne Taipaleen väitöskirja osoittaa, että musiikin kuuntelu on oivallinen keino lievittää ahdistusta. Tutkimus tarkasteli ahdistusta laajana ilmiönä ulottuen tunne-elämän haasteista vakaviin sairausoireisiin. Musiikin kuuntelu on monille tuttu keino säädellä tunteita, mutta tunnesäätely voi myös epäonnistua ja pahentaa oloa entisestään.
Kriittiset raaka-aineet ympäristöystävällisesti talteen kestomagneeteista5.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet kiinteäfaasiuuttoprosessin, jonka avulla NdFeB‑magneeteissa olevat kriittiset raaka‑aineet voidaan ottaa talteen ympäristöystävällisemmin. Kehitetyssä menetelmässä hyödynnetään orgaanista metaanisulfonihappoa, jota on pidetty vihreämpänä vaihtoehtona perinteisille epäorgaanisille hapoille. Ratkaisu osoittautui erittäin tehokkaaksi, ja tieteellisen julkaisun lisäksi se patentoitiin.
Tutkimus tuo uutta tietoa faagihoitojen ja antibioottien yhteisvaikutuksista4.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Sigrid Juséliuksen säätiö on myöntänyt 3-vuotisen rahoituksen rahoituksen Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeelle, jossa selvitetään bakteereita infektoivien virusten eli faagien mahdollisuuksia antibioottihoitojen tukena.
Monialainen kestävyystieteen konferenssi tuo alan huippuasiantuntijat Jyväskylään 6.–8.5.202628.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään 6.–8.5.2026 Jyväskylän yliopistossa. Konferenssi tuo yhteen yli 300 tutkijaa ja asiantuntijaa rakentaen tieteidenvälistä kansainvälistä yhteistyötä ilmastokriisin, luontokadon ja sosiaalisen eriarvoisuuden ratkaisemiseksi. Tapahtuma on avoin median edustajille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
