Yrittäjägallup: Yrittäjät haluavat porvarihallituksen ja estää veronkorotukset

Yrittäjien mielestä uuden hallituksen tärkeimmät tehtävät ovat huolehtia, että yritysten ja yrittäjien veroja ei koroteta (63 prosenttia vastaajista), taloutta tasapainotetaan (61 %) ja sosiaaliturvaa uudistetaan (49 %).
Verotus on erityisen tärkeä tavoite 5–9 henkeä työllistävissä yrityksissä. Julkisen talouden tasapainoa pitävät taas erityisen tärkeänä yli 10 henkeä työllistävät yritykset
”Pienet työnantajat ovat erityisen ahtaalla. Heidän määränsä vähenee ja kasvuhalut hiipuvat. Toivon, että Säätytalolla ymmärretään pienten työnantajien ahdinko ja tehdään tarvittavia muutoksia, jotta Suomen suunta kääntyy”, Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät pitävät myös erityisen tärkeinä Suomen kasvun edistämistä (48 prosenttia vastaajista), Suomen turvallisuuden vahvistamista (43) ja paikallisen sopimisen edistämistä (37 %), osoittaa Yrittäjägallup.
Tarvitaan kasvuohjelma
Yrittäjät on tarjonnut Säätytalon neuvottelijoille laajaa kasvuohjelmaa, jossa lisätään verotuksella yrittäjien kannusteita kasvattaa yrityksiä, toteutetaan työllisyyttä vahvistavia työmarkkina- ja sosiaaliturvauudistuksia sekä lisätään kilpailua ja markkinataloutta sekä nopeutetaan investointeja.
”Suomen kasvu on suomalaisten yritysten kasvun summa. Siksi pitää vahvistaa yrittäjien ja omistajien haluja investoida kasvuun. Se vaatii kannustavaa ja kilpailukykyistä verotusta”, Pentikäinen sanoo.
”Työmarkkinauudistukset ovat välttämättömiä Suomen kasvun vahvistamiseksi. Yrittäjät odottavat nyt, että työpaikkasopimista viimein edistetään esimerkiksi poistamalla lainsäädännöstä kaikki sopimisen kiellot, jotka sortavat pieniä ja järjestäytymättömiä yrityksiä.”
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Yrittäjägallupiin vastasi 1041 pk-yrityksen edustajaa 18.–28.4. 2023 välisenä aikana. Tulosten luottamusväli on kokonaistuloksen osalta +- 3,1 prosenttiyksikköä. Tutkimuksen toteutti Kantar Public Suomen Yrittäjien toimeksiannosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Suuret yritykset pidentävät laittomasti maksuaikoja10.5.2025 07:02:00 EEST | Tiedote
Lähes 60 prosenttia pk-yrityksistä kertoo Yrittäjägallupissa, että maksuaikalakia ei ole noudatettu. Suurten yritysten lisäksi myös valtio- ja kuntaomisteiset yhtiöt pitkittävät maksuaikoja yli lain salliman rajan. – Maan tapa on, että suuryritys vain yksipuolisesti ilmoittaa pienyrittäjän saavan rahansa myöhemmin. Hallitus voisi halutessaan parantaa yrittäjien asemaa muuttamalla maksuehtolakia, Suomen Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.
Suomen Yrittäjät: Kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto uhkaa kiristää yksinyrittäjän verotusta2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on päättänyt poistaa kaavamaisen työhuonevähennyksen. Päätös uhkaa kiristää reilun 4 000 toiminimiyrittäjän verotusta, vaikka hallitus on samanaikaisesti päättänyt ansiotuloverotuksen kevennyksestä.
Kutsu medialle: Yli tuhat kuntavaikuttajaa koolla Kuopiossa 14.–15.5.28.4.2025 10:56:48 EEST | Kutsu
Missä maakunnissa on vahvin elinvoima ja miten se rakentuu? Miten kunnat ja yritykset saavat yhdessä aikaan kasvua? Muun muassa näistä keskustellaan kunta-alan huipputapahtumassa Suomen Yrittäjien Kunnallisjohdon seminaarissa Kuopiossa 14.–15.5.2025. Teemana on tänä vuonna “kasvu syntyy uudesta ajattelusta”.
Yrittäjägallup: Kesätyöntekijöitä palkataan eniten kaupan alalla ja teollisuudessa26.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kesätöitä on kokonaisuutena tarjolla hieman viime vuotta vähemmän, Yrittäjägallup kertoo. Pk-yrityksistä 23 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä. Viime vuonna vastaava osuus Yrittäjägallupissa oli 26 prosenttia. Eniten kesätyöntekijöitä palkataan teollisuuden ja kaupan alalla.
Yrittäjät: Riihen YEL-linjaus voi johtaa eläkemaksupommiin25.4.2025 09:30:17 EEST | Tiedote
Orpon hallitus linjasi puoliväliriihessä korjaavansa yrittäjien eläkejärjestelmää siten, että yrittäjien eläkemaksu määräytyy nykyistä selkeämmin yrittäjän todellisten tulojen mukaan. ”Linjaus uhkaa nostaa rajusti monien yrittäjien eläkemaksuja. Se voi olla eläkemaksupommi”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme