Hämeen kauppakamari

Yritysten kasvuodotukset ovat vaisuja

30.3.2022 09:00:00 EEST | Hämeen kauppakamari | Tiedote

Jaa
Työvoiman saatavuus, raaka-aineiden ja komponenttien saatavuusongelmat, Ukrainan sodasta aiheutuneet pakotteet ja logistiset ongelmat rajoittavat yritysten toimintaa Hämeessä, selviää kauppakamarien tuoreimmasta talouskyselystä. ”Edelleen työvoiman saatavuusongelmat ovat alueellamme pahentuneet ja jopa 48 prosenttia yrityksistä kertoo ammattitaitoisen työvoiman puutteen rajoittavan niiden toimintaa. Hämeessä yritykset katsoivat jo positiivisesti tulevaisuuteen korona-ajan jälkeen, mutta nyt kasvuennusteet ovat supistuneet Ukrainan sodasta johtuen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)

Vastanneista Hämeessä toimivista yrityksistä 41 prosenttia arvioi liikevaihdon olevan suurempi vuonna 2022 verrattuna vuoteen 2021, kun keskimäärin koko Suomessa osuus on 44,5 prosenttia. ”Alueemme yrityksistä vajaat 33 prosenttia arvioi liikevaihdon kasvavan seuraavien kuuden kuukauden aikana, kun keskimäärin koko maassa liikevaihdon kasvuun uskoo 39 prosenttia vastaajista. Kasvuennusteet laskivat selvästi Ukrainan sodasta johtuen ja vienti vähenee, jos ei pystytä panostamaan ja saavuttamaan uusia markkina-alueita”, Eerikäinen arvioi.

Yli 31 prosenttia vastanneista hämäläisyrityksistä kertoo tilauskannan olevan suurempi verrattuna vuoden takaiseen ja 41 prosenttia kertoo sen olevan yhtä suuri. Seuraavan kuuden kuukauden aikana tilauskannan kasvuun uskoo 20 prosenttia vastanneista. Materiaalien ja komponenttien saatavuus sekä hinnannousut ovat yrityksille kuitenkin haasteellisia samoin kuin logistiset esteet. ”Yritykset pitävät energian ja raaka-aineiden voimakkaita hinnannousuja kasvun esteenä, mikäli korotuksia ei pystytä siirtämään tuotteiden ja palveluiden hintoihin”, sanoo Eerikäinen.

Vastanneista hämäläisyrityksistä 70 prosenttia arvioi henkilöstömäärän pysyvän ennallaan tänä vuonna verrattuna vuoteen 2021. Yrityksistä 18 prosenttia arvioi henkilöstömäärän kasvavan, kun keskimäärin koko Suomessa osuus on lähes 30 prosenttia.

Hämeessä vastanneista yrityksistä 40 prosenttia arvioi kannattavuuden pysyvän tänä vuonna ennallaan verrattuna viime vuoteen ja kannattavuuden paranemista arvioi noin 19 prosenttia vastaajista. Kannattavuuden heikkenemistä ennakoi 35 prosenttia, kun keskimäärin koko Suomessa osuus on 31 prosenttia.

Katso kyselyn tulokset >>> 

Kauppakamarien kysely tehtiin 15.-17.3.2022. Kyselyyn vastasi 1926 kauppakamarien jäsenyritystä. Vastauksia kertyi kaikilta toimialoilta ympäri Suomen kaiken kokoisista yrityksistä. Hämeen kauppakamarin alueella vastanneita yrityksiä oli 122, joista teollisuusyritysten osuus on noin 27 prosenttia ja kaupan alan yritysten lähes 15 prosenttia. Kyselyyn vastanneet kattavat laajasti koko Hämeen kauppakamarin alueen toimialat. Vastanneista yrityksistä 75 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jussi Eerikäinen

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja

Puh:040 739 9303

Kuvat

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Lataa

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 16
15140 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen. Hämeen kauppakamari on Vuoden kauppakamari kaudella 2021–2022.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamari: Äänestä suosikkisi Hämeen Vuoden Kasvuteoksi 202622.10.2026 10:11:20 EEST | Tiedote

Hämeen Vuoden Kasvuteko 2026 -palkinnon yleisöäänestys on käynnistynyt. Hämeen kauppakamari kutsuu yleisön valitsemaan vuoden merkittävimmän alueellisen kasvuteon yhdeksän ehdokkaan joukosta. Äänestys jatkuu 12. marraskuuta saakka. ”Vuoden aikana valiokuntien jäsenten valitsemat kasvutekoehdokkaat kertovat Hämeen yritysten ja yhteisöjen kasvusta, uudistumisesta ja menestyksestä. Ehdokkaissa näkyvät muun muassa kansainväliset kaupat, mittavat investoinnit, yritysosto, työhyvinvointi, koulutus sekä yritysmyönteisen toimintaympäristön kehittäminen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen yritysten luottamus tulevaan vahvistuu, tilauskannat kääntyneet nousuun1.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen yritysten talousnäkymät ovat syksyllä aiempaa valoisammat, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreesta talouskyselystä. ”Liikevaihto, tilauskannat ja kannattavuus ovat vahvistuneet keväästä, ja yritysten tunnelma on selvästi normalisoitunut. Samalla osaavan työvoiman saatavuus on noussut jälleen yhä useamman yrityksen huolenaiheeksi”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Yritysten rekrytointitarpeet kasvavat Hämeessä – suurin pula ammattiosaajista24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten rekrytointitarpeet kasvavat seuraavien 2–3 vuoden aikana, selviää Hämeen kauppakamarin Osaajakyselystä. ”Vaikka aiempaa useampi hämäläisyritys arvioi osaavan työvoiman saatavuuden tällä hetkellä hyväksi, kohdistuvat yritysten suurimmat osaajahaasteet ammatillisen koulutuksen saaneisiin työntekijöihin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten kasvun edellytyksiä10.9.2026 13:46:59 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 32 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hallitusten osaaminen on yritysten kasvun ja uudistumisen kannalta ratkaisevaa. HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat päätöksentekoa, strategista ajattelua ja kykyä rakentaa kestävää kasvua yrityksissä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Nyt on aika vauhdittaa kasvua, investointeja ja työllisyyttä4.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari kannustaa seuraavaa hallitusta tarttumaan rohkeasti kasvua vauhdittaviin uudistuksiin. Työmarkkinoiden joustavuus, investointien edistäminen ja sujuvampi sääntely ovat avainasemassa Suomen kilpailukyvyn vahvistamisessa. "Suomi tarvitsee seuraavallakin hallituskaudella ratkaisuja, jotka vahvistavat yritysten kasvua, investointeja ja työllistämismahdollisuuksia. Kilpailukyky rakentuu osaavasta työvoimasta, sujuvasta toimintaympäristöstä ja uskalluksesta panostaa tulevaisuuden kasvuun. Nyt on aika purkaa kasvun esteitä eikä luoda niitä lisää", sanoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye