Hämeen kauppakamari

Yritysten tuotantokustannukset kasvussa

16.9.2022 06:00:00 EEST | Hämeen kauppakamari | Tiedote

Jaa
Sähkön hinnan kohoaminen heikentää hämäläisyritysten kannattavuutta, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreesta talouskyselystä. ”Erityisesti sähkön hinnan nousu ja korkojen nousu vaikuttavat alueemme teollisuusyritysten ja palvelualan yritysten toimintaan. Myös tuotantokustannusten ennakoidaan edelleen nousevan loppuvuoden aikana. Yritysten kannattavuus heikkenee, mutta silti on huomioitava, että yrityksistä joka neljäs arvioi kannattavuuden myös paranevan viime vuoteen verrattuna”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)

Vastanneista hämäläisyrityksistä 79 prosenttia kertoo sähkön hinnan nousun heikentävän jonkin verran tai merkittävästi yritystoimintaa, kun koko maassa vastaava osuus on 72 prosenttia. Lisäksi yrityksistä 65 prosenttia on jonkin verran tai hyvin huolissaan korkojen noususta.

Hämäläisyrityksistä 78 prosenttia ennakoi tuotantokustannusten edelleen nousevan jonkin verran tai merkittäväsi loppuvuoden aikana. Edelliseen kesäkuun talouskyselyyn vastanneista yrityksistä lähes 86 prosenttia suunnitteli nostavansa jonkin verran tai merkittävästi myyntihintoja tuotantokustannusten kallistumisen takia. 

Yritykset ovat panostaneet kannattavuuden parantamiseen ja Hämeessä kyselyyn vastanneista 25 prosenttia arvioi kannattavuuden paranevan tänä vuonna verrattuna vuoteen 2021, kun vielä maaliskuussa osuus oli vajaa 20 prosenttia. Heikentynyt tilanne näkyy kuitenkin monissa yrityksissä ja jopa 39 prosenttia ennakoi kannattavuuden heikkenevän.

Lähes 21 prosenttia kertoo konkurssiriskin kohonneen hieman tai merkittävästi raaka-aineiden hintojen nousun, saatavuusongelmien tai Venäjän sotaan liittyvien pakotteiden takia. ”Mikäli yritykset eivät pysty siirtämään kasvavia kustannuksia myyntihintoihin, kannattavuus heikkenee ja konkurssiriski kasvaa”, Eerikäinen sanoo.

Katso kyselyn tulokset >>>

Kauppakamarien kysely tehtiin 5.-7.9.2022. Kyselyyn vastasi 2658 kauppakamarien jäsenyritystä. Vastauksia kertyi kaikilta toimialoilta ympäri Suomen kaiken kokoisista yrityksistä. Hämeen kauppakamarin alueelta vastanneita yrityksiä oli 172, joista teollisuusyrityksiä on yli 30 prosenttia. Kyselyyn vastanneet kattavat laajasti koko Hämeen kauppakamarin alueen toimialat. Vastanneista yrityksistä 81 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä. Lisää kyselyn tuloksia julkaistaan 21.9.2022.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jussi Eerikäinen

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja

Puh:040 739 9303

Kuvat

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen ​​​​​​​(Kuva: Pipsa Stenlund, Oakhill Oy)
Lataa

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 16
15140 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämäläisyritysten tuotanto kasvoi alkuvuonna – suhdannetilanne kohentui27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hämeessä yritysten suhdannetilanne on kohentunut alkuvuodesta, ja suhdannenäkymät ovat melko lähellä koko maan keskiarvoa, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä huhtikuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Vaikka epävarmuus hillitsee lähikuukausien odotuksia, hämäläisyritysten alkuvuoden kehitys osoittaa vahvaa sopeutumiskykyä. Tuotannon kasvu kertoo yritysten kyvystä toimia ja uudistua haastavassakin tilanteessa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat pk-yritysten hallitustyötä ja tukevat niiden kasvua14.4.2026 08:38:45 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin maaliskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 27 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Yritysten hallitusten osaaminen on keskeinen tekijä kasvun kannalta. HHJ-tutkinnon suorittaneet antavat merkittävän panoksen Hämeen alueen elinvoimaisuuteen ja yritysten kehitykseen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari palkitsee Vuoden Kasvuteon10.4.2026 09:36:21 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari on lanseerannut tälle vuodelle uuden Vuoden Kasvuteko -palkinnon. ”Tarkoituksena on tehdä näkyväksi Hämeen alueen merkittäviä kasvutekoja ja samalla nostaa esille paikallista osaamista ja innovatiivisia yrityksiä. Luottamushenkilömme valitsevat kuukausittain kasvuteon ja vuoden loppupuolella yleisö äänestää Vuoden Kasvuteko -palkinnon voittajan”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Energian saatavuus, toimivat verkot ja huoltovarmuus ratkaisevat Hämeen kasvun13.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote

Suomi voi kasvattaa bruttokansantuotettaan kymmenillä miljardeilla euroilla vuodessa, jos energiasiirtymään liittyvät teolliset investoinnit saadaan toteutumaan täysimääräisesti. Tämä edellyttää Hämeessäkin ennustettavaa energia- ja teollisuuspolitiikkaa sekä ennakoivaa sähköverkkojen rakentamista. Tieto selviää Suomen kauppakamarien toteuttamasta teollisuus- ja energiaselvityksestä.

Hämeen kauppakamarin Lahden toimisto muuttaa Crazy Townin tiloihin10.3.2026 12:37:16 EET | Tiedote

Hämeen kauppakamarin Lahden toimisto muuttaa nykyisistä Aleksanterinkatu 17 sijaitsevista tiloista maaliskuussa Crazy Townin tiloihin Kulmalan taloon osoitteeseen Aleksanterinkatu 16. ”Muutto mahdollistaa meille entistä paremmin erilaisten kohtaamisten, koulutusten ja tapahtumien järjestämisen ympäristössä, joka kannustaa yhteistyöhön ja verkostoitumiseen”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye