YTKbarometri: Vuosi vaihtuu synkissä työttömyyslukemissa

YTK:n jäsenistön työttömyysaste marraskuussa oli 9,7 prosenttia. Työttömyysaste on noussut lokakuusta 3,1 prosenttia. Työttömyys on korkealla verrattuna myös viime vuoteen, jolloin marraskuussa työttömyysaste oli 6,7 prosenttia. Muutos viime vuoteen on jopa 43,6 %.
11/2020 | 10/2020 | 11/2019 | |
Työttömyysaste | 9,7 % | 9,4 % | 6,7 % |
Hakemuksia | 67 536 | 58 432 | 36 728 |
MEUR | 67,1 | 64,4 | 39,3 |
“Vuosi vaihtuu työttömyyden kannalta synkissä lukemissa. Vaikuttaa siltä, että koronan vaikutus jäsenistömme työttömyysasteessa on noin kolme prosenttiyksikköä, joten olemme noin 10 % tasolla. Työttömyysaste tyypillisesti nousee vuoden vaihteessa ja on korkeimmillaan tammikuussa. Kun tämän yhdistää koronan kielteiseen vaikutukseen työmarkkinoilla, on selvää, että tammikuusta tulee työttömyyden suhteen vaikea kuukausi”, sanoo YTK:n toimitusjohtaja Sanna Alamäki.
YTK:n marraskuun tilastonostot
- Pääkaupunkiseudulla työttömyysaste on marraskuussa pysytellyt YTK:n keskiarvon alapuolella (Helsinki 8,7 %, Vantaa 8,4 %, Espoo 6,6 %).
- Lapissa työttömyysaste marraskuussa oli 20,4 %.
- 61–68-vuotiaiden työttömyysaste oli marraskuussa 27,3 %.
Työllisyys heikkenee, hakemusmäärät kasvussa
Marraskuussa YTK:lle lähetettiin yhteensä 67 536 etuushakemusta, kun viime vuonna vastaavaan aikaan hakemuksia saapui 36 728 kappaletta. Hakemusmäärät ovat siis melkein kaksinkertaiset viime vuoteen verrattuna. Lokakuuhun verrattuna hakemusmäärät ovat kasvaneet 15,6 prosenttia.
“On ikävää huomata, että työttömien ja lomautettujen ensihakemusten määrät ovat kasvaneet lokakuusta marraskuuhun viidenneksellä”, Alamäki toteaa.
YTK:lle marraskuussa saapuneiden jatkohakemusten määrä oli 15 prosenttia enemmän kuin lokakuussa. Työllistyminen on siis hidastunut ja työttömyys- ja lomautusjaksot ovat pitkittymässä. Soviteltujen hakemusten määrä kasvoi 16,9 %, mikä kertoo siitä, että osa-aikatyön tekeminen on lisääntynyt.
Kasvu näkyy myös ennätyksellisinä etuusmenoina
Maksettujen työttömyysetuuksien määrän arvioidaan YTK:ssa nousevan koko vuoden 2020 aikana yli 62 prosenttia viime vuoteen verrattuna. Tähän mennessä etuuksia on YTK:sta maksettu yhteensä jo yli 826 miljoonaa euroa, kun koko viime vuonna YTK maksoi päivärahoja yhteensä 509 miljoonaa euroa.
Marraskuussa YTK maksoi jäsenilleen etuuksia yhteensä yli 67,1 miljoonaa euroa. Lokakuussa maksetuista etuuksista kasvua on 4,2 prosenttia. Etuusmenot ovat hiljalleen laskeneet kesän ennätyksellisistä summista, jolloin heinäkuussa maksettiin 103 miljoonaa euroa.
Tästä on kyse:
- YTKbarometri on kuukausittain julkaistava tilastokatsaus Yleinen työttömyyskassa YTK:n jäsenistön tunnusluvuista, jolla seurataan työttömyyden kehittymistä.
- YTK:lla on jäseniä yli 490 000. Määrä vastaa yli 20 % suomalaisista palkansaajista.
- YTKbarometri pohjautuu YTK:n jäsendataan.
- YTK:n työttömyysaste on työttömyysetuutta saavien jäsenten osuus kaikista YTK:n jäsenistä.
- Ensihakemuksella tarkoitetaan ensimmäistä päivärahahakemusta työttömyyden tai lomautuksen alettua.
- Jatkohakemuksella tarkoitetaan seuraavia hakemuksia, jos työttömyys tai lomautus jatkuu.
- Ansiosidonnainen päiväraha muodostuu perusosasta sekä ansio-osasta, jonka suuruus lasketaan palkan perusteella laissa määriteltyjen sääntöjen avulla.
- Ansioturvan rahoitus jaetaan valtion, työllisyysrahaston ja työttömyyskassan jäsenten kesken. Valtio rahoittaa ansiopäivärahasta perusosan, työttömyyskassat 5,5 % ja työllisyysrahasto loput työntekijöiden ja työnantajien työttömyysvakuutusmaksuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasAsiakkuus- ja viestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytk.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Yleinen työttömyyskassa YTK on kaikkien palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa jo yli 490 000 palkansaajaa työttömyyden varalta. Jäsenmäärältään YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa ja toimistossamme Loimaalla ja Turussa työskentelee 278 ansioturvan ammattilaista. www.ytk.fi
https://ytk.fi/pulssi/barometriuutiset/tyottomyysasteen-laskussa-hidastumisen-merkkeja
https://www.linkedin.com/company/yleinen-tyottomyyskassa-ytk/
https://twitter.com/YTK_Loimaa
https://www.facebook.com/ytkloimaa
https://www.instagram.com/ytk_loimaa
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Työttömyys laski selvästi26.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
YTK:n jäsenten työttömyys kääntyi toukokuussa selvään laskuun. Loppukevään luvut olivat matalammat kuin kertaakaan tällä vuosikymmenellä. Työttömyyden laskun taustalla on etenkin uusien työttömyysjaksojen väheneminen.
Päättämissopimukset yleistyneet huomattavasti – ”Lukemat ovat kaksinkertaiset vuoden takaiseen”13.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Työsuhteiden päättämissopimuksista kysytään yhä useammin YTK Työelämän Lakikaveri-palvelusta. Määrä oli yli kaksinkertainen vuoden takaiseen verrattuna. Kasvu kertoo osaltaan korkeasti koulutettujen työttömyyden kasvusta. Työoikeusjuristin mukaan ihmiset haluavat varmistua siitä, että heille tarjottu sopimus on oikeudenmukainen eikä siinä piile sudenkuoppia.
Ikääntyvien työttömyys nousi – ero nuorempiin kasvaa22.5.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
YTK:n hakemusmäärä on laskenut toukokuussa, mutta työttömyyteen ei ole luvassa suurta helpotusta. Yli 60-vuotiaiden tilanne vaikeutui jälleen.
Rakennusalalla uskotaan nousuun, kulttuurialalla pelätään työttömyyttä15.5.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
YTK:n laajassa jäsenkyselyssä vastaajat arvioivat työtilanteensa kehitystä seuraavan puolen vuoden aikana. Rakennusala erottui optimistisimpana, kulttuuriala selvästi synkimpänä.
Työttömyys lievässä nousussa24.4.2025 07:25:00 EEST | Tiedote
YTK:n jäsenten työttömyys kohosi maaliskuussa hieman, mutta kokonaistilanne on viimevuotista parempi. Työttömyys kasvoi sekä rakennusalalla että teollisuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme