YTN julistaa uuden lakon teknologiateollisuudessa
31.1.2023 13:50:03 EET | Ylemmät Toimihenkilöt YTN | Tiedote
Aiemmin alalle ilmoitettu niin sanottu venymiskielto jatkuu. Se tarkoittaa, että ylitöitä ei tehdä, työasioissa ei matkusteta vapaa-ajalla eikä saldoa saa kerryttää. Näin alan työntekijät tekevät vain työsopimuksessa sovitun mittaista työpäivää. Vastaava kielto on voimassa myös suunnittelu- ja konsulttialalla.
YTN päätyi uuden lakon julistamiseen, koska työriidan sovittelu ei ole edennyt ja sovittelu päättyi toistaiseksi tuloksettomana 31.1. Työmarkkinaosapuolet ovat eri mieltä siitä, millaiset palkankorotukset aloilla riittävät.
”Työnantajan on aika ymmärtää, että ostovoima pitää ottaa vakavasti. Hintojen nousu on syönyt viime vuonna ison osan palkasta ja myös kuluvana vuonna inflaatio jatkuu korkeana”, sanoo YTN:n puheenjohtaja Teemu Hankamäki.
YTN on neuvotellut Teknologiateollisuuden työnantajat ry:n kanssa uusista työehtosopimuksista teknologiateollisuudessa sekä suunnittelu- ja konsulttialalla viime vuoden syksystä lähtien. Vanhat työehtosopimukset irtisanottiin marraskuun lopussa 2022. Siitä lähtien alan ylemmät toimihenkilöt ovat työskennelleet sopimuksettomassa tilassa.
”Toivomme, ettei lakkoja tarvitsisi järjestää ja palkansaajat voisivat keskittyä tuottavaan työhön. Jos työnantaja ei suostu säälliseen korotustasoon, ei meille kuitenkaan jää muuta vaihtoehtoa”, sanoo YTN:n neuvottelupäällikkö Petteri Oksa.
Työntekijöiden sopimuksista teknologiateollisuudessa neuvotteleva Teollisuusliitto hylkäsi perjantaina 27.1. valtakunnansovittelijan tekemän sovintoehdotuksen riittämättömänä. Korotus oli kokonaisuudessaan kahden vuoden ajalle pieni, ja se olisi kohdentunut epätasaisesti jäsenistölle, koska vain osa siitä oli yleiskorotusta.
”Teollisuusliiton hylkäämä sovintoesitys ei olisi kelvannut meillekään. Se on sekä tasoltaan, että rakenteeltaan riittämätön. Meille on lisäksi kerrottu, ettei meille haluta antaa samaa yleiskorotusosuutta kuin mitä tuossa esityksessä oli”, Oksa sanoo.
”Kaikille tuleva korotus on tässä poikkeuksellisessa tilanteessa vielä tavanomaistakin tärkeämpi”, Hankamäki jatkaa.
Samaan aikaan yritysten tilanne on ollut pääosin erittäin hyvä, ja yritykset ovat saaneet siirrettyä kasvaneita kustannuksia hintoihin. Viime päivinä julkisuudessa on kerrottu suuryritysten hyvistä tuloksista ja luvassa olevista isoista osingoista.
Tarkka luettelo yrityksistä, joissa lakko toteutetaan, on luettavissa YTN:n sivuilla. Aiemmin ilmoitetut lakot 1.-3.2.2023 toteutuvat noin kymmenessä teknologiateollisuuden sopimusalan yrityksessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu Hankamäkipuheenjohtaja
Puh:040 7096681teemu.hankamaki@ytn.fiPetteri Oksaneuvottelupäällikkö
Puh:040 577 0644petteri.oksa@ytn.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Ylemmät toimihenkilöt YTN on Akavan yksityisen sektorin neuvottelujärjestö. Vastaamme Akavan kentässä ylempien toimihenkilöiden sopimustoiminnasta teollisuudessa, palvelualoilla ja järjestöissä. Toimimme yksityisellä sektorilla asiantuntija-, esihenkilö- ja johtotason tehtävissä työskentelevien hyvän, reilun, kannustavan ja yhdenvertaisen työelämän puolesta.
Jäseninämme on 19 akavalaista liittoa, joiden kautta edustamme yli 176 000 asiantuntijaa ja esihenkilöä eri toimialoilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ylemmät Toimihenkilöt YTN
YTN antoi uuden lakkovaroituksen ja julisti venymiskiellon kaikkiin ammattikorkeakouluihin8.4.2026 14:04:12 EEST | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN antoi tänään uuden lakkovaroituksen ammattikorkeakoulujen työehtokiistassa ja julisti samalla venymiskiellon koko alalle.
YTN antoi lakkovaroituksen ammattikorkeakoulujen työehtokiistassa1.4.2026 13:49:07 EEST | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN antoi tänään Savonia-ammattikorkeakoulua koskevan lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Vuorokauden mittainen lakko järjestetään Savoniassa torstaina 16.4., ellei uutta työehtosopimusta sitä ennen synny sovittelussa. Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on myös antanut samansisältöisen lakkovaroituksen.
Teemu Hankamäki YTN:n puheenjohtajaksi17.12.2025 12:59:31 EET | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n syyskokous on valinnut Tekniikan akateemiset TEKin työmarkkinajohtaja Teemu Hankamäen neuvottelujärjestön puheenjohtajaksi kaksivuotiskaudelle 2026–2027. Nykyinen YTN:n puheenjohtaja Samu Salo luopuu tehtävästä kuluvan vuoden lopussa.
Arkkitehdit valmistautuvat lakkoon ensimmäistä kertaa13.5.2025 13:49:38 EEST | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry antoi 13.5.2025 lakkovaroituksen arkkitehtisuunnittelualan ylempien toimihenkilöiden työtehtäviin vauhdittaakseen umpikujaan joutuneita työehtosopimusneuvotteluja. Arkkitehtitoimistoissa työskentelevien arkkitehtien työehtosopimus päättyi jo 30.11.2024, ja neuvottelut ovat jatkuneet tuloksetta yli puoli vuotta.
Tietotekniikan palvelualalle uusi valtakunnallinen työehtosopimus8.4.2025 13:04:26 EEST | Tiedote
YTN, Tietoala ry ja Teknologiateollisuuden työnantajat ry ovat neuvotelleet uuden valtakunnallisen työehtosopimuksen tietotekniikan palvelualalle. Sopimus astuu voimaan tänään tiistaina 8.4.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme