SDP-logo

SDP

Tiedotteen tyyppi
Näytä

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Kokoomus seuraa toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä3.10.2025 16:55:46 EEST | Tiedote

- Kokoomuksen Jukka Kopran sanoin: teot ovat kauneinta puhetta. Siksi onkin mielenkiintoista, että kokoomus ei edistä alipalkkauksen kriminalisointia tai järjestöjen kanneoikeutta. Sen sijaan kokoomuksen johtama hallitus seuraa toimettomana vierestä, kun epärehelliset yritykset voittavat urakat niiltä yrityksiltä, jotka toimivat sääntöjen mukaan ja pitävät huolta työntekijöistään, SDP:n Matias Mäkynen huomauttaa.

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Orpon ohjelma rikkoo ennätyksen toisensa perään30.9.2025 16:40:07 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen pitää Orpon hallituksen talouspolitiikan epäonnistumista osoitettuna. Jo aiemmin on nähty, että konkurssit, työttömyys ja erityisesti pitkäaikaistyöttömyys ovat nousseet 2000-luvun ennätystasolle. Tiistaina Tilastokeskus julkisti tiedon myös valtion velkaantumistahdin nousemisesta uuteen ennätykseen. Julkisyhteisöjen EDP-velka kasvoi 12,6 miljardia euroa edellisestä neljänneksestä vuoden toisella neljänneksellä.

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Pääministeri ei ymmärrä työttömien tilannetta ja siksi hallitus pahentaa työttömyyttä24.9.2025 10:40:12 EEST | Tiedote

Pääministeri Petteri Orpo puolusteli keskiviikkoaamuna Keskuskauppakamarin veropäivässä hallituksen talouskuripolitiikkaa. Erityisesti pääministeri perusteli pienituloisiin kohdistuvia suuria sosiaaliturvaleikkauksia ja suurituloisten veronalennuksia. Orpon mukaan Suomessa oli sosiaaliturvajärjestelmä, joka kannusti elämään tuilla. Perusteeksi tälle Orpo esitti, että Suomessa oli samaan aikaan avoimia työpaikkoja mutta myös työttömiä. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkysen mukaan Orpo on vieraantunut suomalaisten työttömien tilanteesta.

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Nyt se on varmaa: Perussuomalaiset hylkäsivät lopullisesti työntekijät12.9.2025 15:41:48 EEST | Tiedote

Hallitus on sopinut lakiesityksestä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Lausuntokierroksen jälkeen lakiesityksestä poistettiin alisuoriutumista ja varoitusmenettelyä koskeneet kohdat, mutta työntekijöiden asemaa merkittävästi heikentävä muutos on ennallaan: jatkossa irtisanomiseen riittäisi vain asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.

SDP:n Näkkäläjärvi: STT:n merkitys korostuu disinformaation aikakaudella – hallituksen toimittava11.9.2025 16:36:38 EEST | Tiedote

Sanoma ilmoitti tällä viikolla vähentävänsä Suomen tietotoimisto STT:n palveluiden käyttöä tai luopuvansa niistä jopa kokonaan. Päätöksen myötä STT:n tulevaisuuden toimintamahdollisuudet ovat vaakalaudalla. Hallituksen on etsittävä keinoja laadukkaan ja riippumattoman suomalaisen uutistoiminnan turvaamiseksi, vaatii SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye