Tampere-talo Oy-logo

Tampere-talo Oy

Tampere-talo Oy

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tiedotteen tyyppi
Näytä

Konkarinäyttelijä Bill Murray esiintyy ensimmäistä kertaa Suomessa – New Worlds yhdistää sanataidetta ja musiikkia11.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Legendaarinen näyttelijä ja koomikko Bill Murray esiintyy ensimmäistä kertaa Suomessa. Maailmalla yli 60 kaupungissa lähes vuosikymmenen kiertänyt suosittu musiikki- ja kirjallisuusprojekti New Worlds nähdään Tampere-talossa torstaina 3. heinäkuuta 2025. Ison salin lavalla Murrayn kanssa esiintyvät sellisti Jan Vogler, viulisti Mira Wang ja pianisti Vanessa Perez. Esityksen liput ovat nyt myynnissä.

Actor Bill Murray performs in Finland for the first time – New Worlds blends spoken word and music11.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Legendary actor and comedian Bill Murray will perform in Finland for the very first time. The acclaimed New Worlds project, which combines music and literature and has toured over 60 cities worldwide over nearly a decade, will be presented at Tampere Hall on Thursday, July 3, 2025. Sharing the stage with Murray in the Main Auditorium are cellist Jan Vogler, violinist Mira Wang, and pianist Vanessa Perez. Tickets are now on sale.

Sibelius-Akatemian ensimmäinen oopperavierailu Tampere-talossa – Telemannin harvinaisuus Suomen ensiesityksenä7.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Sibelius-Akatemian oopperakoulutus tuo ensimmäistä kertaa oopperatuotantonsa vierailulle Tampereelle. Barokkiajan harvinaisuus, Georg Philipp Telemannin Orpheus (1726), saa Suomen ensiesityksensä perjantaina 26. syyskuuta Helsingin Musiikkitalossa ja vierailee Tampere-talon Isossa salissa keskiviikkona 8. lokakuuta. Teoksen ohjaa Vilppu Kiljunen. Sibelius-Akatemian solisteja, oopperaorkesteria ja kuoroa johtaa oopperakoulutuksen professori Markus Lehtinen. Vierailuesityksen liput ovat nyt myynnissä.

Turisti ja DJ Sam Feldt viimeistelevät Radio Nova Festivaalin artistikattauksen – festarin taustalla vaikuttava vastuullisuusohjelma2.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Tampereen kesän suurimpiin musiikkitapahtumiin lukeutuva Radio Nova Festivaali on julkaissut lopullisen ohjelmistonsa. Uudet lisäykset ovat Turisti sekä hollantilainen huippu-DJ Sam Feldt, jotka liittyvät mukaan jo ennestään kovatasoiseen artistikattaukseen. Festivaali järjestetään Tampereen Santalahdessa 13.–14. kesäkuuta. Tapahtumaan on myynnissä yhden ja kahden päivän lippuja sekä VIP-lippuja.

TampereRaw-yhtyeen uusi konserttisarja tekee nykymusiikkia saavutettavaksi Tampere-talossa31.3.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Nykymusiikkiyhtye TampereRaw ja Tampere-talo Oy aloittavat uuden Ajan ääni -konserttisarjan, joka sisältää Tampere-talossa järjestettäviä uuden musiikin teemallisia konsertteja sekä matalan kynnyksen oheis- ja ilmaistapahtumia. Jokaisessa konsertissa kuullaan tilaisuutta varten sävelletty kantaesitys ja tutustutaan uusimpiin nykymusiikin suuntauksiin. Ensimmäinen konsertti järjestetään Tampere-talossa 19. marraskuuta, ja siinä kuullaan säveltäjä Maija Hynnisen teoksia. Konsertin liput ovat nyt myynnissä.

Tampere-talon syksyssä loistaa Dad Harmony, Pepe & Saimaa ja monet muut konsertit26.3.2025 09:15:00 EET | Tiedote

Tampere-talo on julkaissut uutta ohjelmistoa syksylle 2025. Lavoilla nähdään monipuolinen kattaus klassista musiikkia, lastenkulttuuria sekä suuria juhlakonsertteja. Ohjelmistoon on lisätty muun muassa Pepe & Saimaa -juhlakonsertti, kansainvälisesti suosittu Dad Harmony, Winterreise-laulusarja Tuomas Katajalan ja Petri Kumelan tulkitsemana, sekä Hevisauruksen vauhdikas konsertti. Luvassa on unohtumattomia elämyksiä kaikenikäisille.

Radio Nova Festivaalin artistikattaus täydentyi – KAJ ja Mirella esiintyvät kesäkuussa Tampereella21.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote

Radio Nova Festivaali on lisännyt uusia esiintyjiä kesäkuun artistikattaukseen. Tampereen Santalahden ulkoilmalavoille nousevat Emma-gaalassa palkintoja kahminut Mirella sekä kovassa kansainvälisessä nosteessa oleva huumoriyhtye KAJ, jolle Radio Nova Festivaali on Tampereen tämän kesän ainoa esiintyminen. Huippusuosittu Radio Nova Festivaali järjestetään nyt ensimmäistä kertaa Tampereella 13.–14. kesäkuuta 2025. Tapahtumaan on myynnissä yhden ja kahden päivän lippuja sekä VIP-lippuja.

Tuulensuun Palatsi on nimetty eurooppalaisen elokuvakulttuurin aarteeksi6.3.2025 14:05:00 EET | Tiedote

Euroopan elokuva-akatemia on nimittänyt Tampereella sijaitsevan historiallisen Tuulensuun Palatsin, entiseltä nimeltään Kino-Palatsin, yhdeksi Eurooppalaisen elokuvakulttuurin aarteista (Treasure of European Film Culture). Tunnustus korostaa Tuulensuun Palatsin asemaa osana eurooppalaista elokuvaperintöä ja sen tärkeyttä tuleville sukupolville. Kunnianosoitusta juhlistettiin paljastamalla Euroopan elokuva-akatemian myöntämä tunnustus torstaina 6. maaliskuuta Tuulensuun Palatsissa.

Tampereen Ooppera täyttää 80 vuotta – juhlavuoden suurteos on Verdin Don Carlos5.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Tampereen Ooppera juhlii ensi vuonna 80. toimintavuottaan. Juhlavuoden tuotanto on Giuseppe Verdin Don Carlos, joka saa ensi-iltansa Tampere-talossa keskiviikkona 4. maaliskuuta 2026. Esityksiä on kuusi. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen, ja pääosissa laulavat kotimaan kirkkaimmat oopperatähdet Mika Kares ja Marjukka Tepponen. Tampere Filharmoniaa johtaa Giancarlo Andretta. Oopperan liput ovat nyt myynnissä.

Tampere Opera celebrates 80 years – anniversary production is Verdi’s Don Carlos5.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Next year, Tampere Opera will celebrate its 80th anniversary. The highlight of the anniversary year will be Giuseppe Verdi’s Don Carlos, premiering at Tampere Hall on Wednesday, March 4, 2026. A total of six performances will be held. The production is directed by Tuomas Parkkinen, with two of Finland’s brightest opera stars, bass Mika Kares and soprano Marjukka Tepponen, in the lead roles. Tampere Philharmonic Orchestra will be conducted by Giancarlo Andretta. Tickets for the opera are now on sale.

Kutsu medialle: Tuulensuun Palatsi vastaanottaa arvostetun tunnustuksen Euroopan elokuva-akatemialta to 6.3.202528.2.2025 07:30:00 EET | Kutsu

Euroopan elokuva-akatemia on nimittänyt Tampereella sijaitsevan historiallisen Tuulensuun Palatsin, entiseltä nimeltään Kino-Palatsin, yhdeksi Eurooppalaisen elokuvakulttuurin aarteista (Treasure of European Film Culture). Tätä merkittävää kunnianosoitusta juhlistetaan torstaina 6. maaliskuuta Tuulensuun Palatsissa, ja kutsumme yhdessä Euroopan elokuva-akatemian kanssa media-alan edustajat mukaan tilaisuuteen.

Erika Vikman on Iskelmä Gaalan vuoden artisti ja Robin Packalénin Häitä pidelly vuoden iskelmä14.2.2025 21:46:05 EET | Tiedote

Iskelmä Gaalaa juhlittiin Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 14. helmikuuta. Kuumaa-yhtye voitti kaksi palkintoa, ja Suomen euroviisuedustajaksi valittu Erika Vikman on vuoden artisti. Robin Packalénin Häitä pidelly (ft. Tupe) palkittiin vuoden iskelmä -palkinnolla. Ensi vuoden Iskelmä Gaala järjestetään Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta 2026. Tapahtumat ennakkoliput ovat nyt myynnissä.

Nuorten artistien juhlaa Iskelmä Gaalassa – Kuumaa-yhtyeelle eniten ehdokkuuksia3.2.2025 16:07:24 EET | Tiedote

Yli 25 000 ihmistä antoi äänensä Iskelmän vuosiäänestyksessä. Äänestyksen perusteella palkitaan vuoden parhaat esiintyjät, kappaleet ja albumit Iskelmä Gaalassa Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 14. helmikuuta. Kuumaa-yhtye keräsi eniten ehdokkuuksia. Myös Ani, Erika Vikman, Mirella ja Portion Boys ovat ehdolla useassa kategoriassa. Tapahtuman lipuista on myyty 90 prosenttia.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye