3NFocus

  • 3NFocus
  • Rantatie 1 B 7
  • 13300 Hämeenlinna
Tiedotteen tyyppi
Näytä

Jarmo Laakso: Tekoälymallien romahdusta ei voida välttää11.12.2025 13:01:07 EET | Tiedote

Tekoälymallien romahdusta ei voida välttää, jos niitä koulutetaan pelkästään synteettisellä datalla. Kuitenkin, jos synteettistä dataa kerrytetään ihmisten tuottaman datan rinnalle eikä korvaamaan sitä, romahdus on vältettävissä. "Tekoälyssä tarvitaan ihmisen tuottaman alkuperäisen datan säilyttämistä, synteettisen sisällön tunnistamista ja suodattamista sekä lainsäädännön päivittämistä vastaamaan todellisuutta, jossa tekoälyn suurin uhka voi olla sen oma tuotos", sanoo tietoturva-asiantuntija Jarmo Laakso 3NFocus-yrityksestä.

Tietoturva-asiantuntija Jarmo Laakso: "Laadukas tietoturvakartoitus on tärkein vakuutuksesi"6.12.2025 12:13:12 EET | Tiedote

Kyberhyökkäyksen seuraukset ulottuvat paljon teknistä häiriötä laajemmalle. Tietomurron vaikutukset riippuvat sen laajuudesta, mutta yleisimpiä seurauksia ovat taloudelliset menetykset, mainehaitta sekä oikeudelliset seuraamukset. "Laadukas tietoturvakartoitus on tärkein vakuutuksesi. Tekoälyn nopeasti laajeneva käyttö korostaa tietoturvan merkitystä", sanoo tietoturva-asiantuntija Jarmo Laakso 3NFocus-tietoturvayhtiöstä.
  • 3NFocus
  • Rantatie 1 B 7
  • 13300 Hämeenlinna
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye