Suomen Yrittäjät uudistaa organisaatiotaan – Janne Makkula johtajaksi
Toimen nykyinen hoitaja Rauno Vanhanen jää eläkkeelle kesällä 2015. Makkula on työskennellyt Suomen Yrittäjien palveluksessa vuodesta 2005 vastaten laaja-alaisesti työelämä- ja yrityslainsäädäntöön liittyvistä kysymyksistä. Suomen Yrittäjien hallituksen tiistaina 17.3.2015 tekemän päätöksen mukaan Makkula raportoi varatoimitusjohtaja Antti Neimalalle.
Suomen Yrittäjien hallituksen päättämässä organisaatiouudistuksessa työelämä- ja yrityslainsäädäntöyksikkö yhdistetään varatoimitusjohtaja Antti Neimalan johtamaan edunvalvontayksikköön. Näin muodostuu Työmarkkinat ja yritysten taloudellinen toimintaympäristö -kokonaisuus, joka kattaa työmarkkinat, lainsäädännön, kilpailu- ja talouspolitiikan ja ympäristökysymykset, yritysten kansainvälistymisen, koulutus- ja innovaatiopolitiikan sekä EU-politiikan.
– Organisaatiomuutoksella tehostetaan edunvalvontaa erityisesti laajemmissa, monipuolista asiantuntemusta vaativissa asioissa, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jussi Järventaus sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne Makkulalainsäädäntöasioiden päällikkö
Puh:040 581 2472janne.makkula@yrittajat.fiJussi Järventaustoimitusjohtaja
Puh:050 336 0015jussi.jarventaus@yrittajat.fiAntti Neimalavaratoimitusjohtaja
Puh:+35840 173 7007antti.neimala@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Yrittäjillä pitää olla laajempi vapaus päättää oma eläkemaksunsa27.5.2025 13:10:41 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii Yrittäjien eläkelain (YEL) uudistamista. Yrittäjät esittää, että pakollisen vakuuttamisen alarajan ylittävät yrittäjät saisivat vapauden itse määrittää eläkemaksunsa ja sosiaaliturvansa. Tuoreessa Yrittäjägallupissa ajatusta tukee 83 prosenttia yrittäjistä. "Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen ja oli aiemmin käytännössä mahdollista", sanoo Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen.
Yrittäjägallup: Yritysten tilanne ennallaan, teollisuuden näkymät kirkastuneet24.5.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Pk-yrityksistä huonossa tilanteessa on edelleen viidennes. Yritysten taloudellinen tilanne on pysynyt lähes ennallaan alkuvuoden, Yrittäjägallup kertoo. Yrityksistä 48 prosenttia arvioi taloudellisen tilanteensa erittäin tai melko hyväksi. Maaliskuussa heitä oli 47 prosenttia. ”Pk-yrityksissä näkyy, että ostovoima vahvistuu, inflaatio hidastuu, korot laskevat ja tulevat veronalennukset parantavat ostovoimaa. Ukrainan sota ja presidentti Trump aiheuttavat kuitenkin epävarmuutta”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Mediakutsu: Yrittäjien tentattavana Sakari Puisto ja Jukka Kopra 27.5.21.5.2025 13:52:00 EEST | Tiedote
Mitä sanottavaa tulevalla elinkeinoministerillä Sakari Puistolla (ps.) on yrittäjille? Entä mitä kerrottavaa on kokoomuksen tuoreella eduskuntaryhmän puheenjohtajalla Jukka Kopralla? Onko tällä vaalikaudella luvassa edelleen merkittäviä työmarkkinauudistuksia? Miten keskeiset poliitikot näkevät yritysverotuksen tulevaisuuden?
Yrittäjät: Liikenteen verotusta uudistettava21.5.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Liikenteen rahoitus- ja verotusuudistuksen päälinjoina on oltava kohtuullinen verotus, kannustavuus vähäpäästöisiin valintoihin sekä riittävä verotuotto valtiolle, Suomen Yrittäjät esittää. Suomen Yrittäjät esittää kantojaan liikenteen rahoitus- ja verotusuudistukseen Orpon hallitukselle.
Yrittäjät: Palkka-avoimuusmietintö sisältää suuria virheitä ja ongelmia16.5.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Esitysluonnos palkka-avoimuudesta ei ole toteuttamiskelpoinen. Työryhmän mietintöön on tehtävä lukuisia ja huomattavia muutoksia. – Mietintö sisältää merkittäviä virheitä sekä periaatteellisia ja käytännön ongelmia. Se ei myöskään vastaa hallitusohjelmaa, jonka mukaan direktiivi pannaan Suomessa täytäntöön minimisäännösten mukaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Yrittäjistä harmittelee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme